2.  2.  2012    Vyzkoušejte  |  Programy

11 portable programů, které na flash disku nesmí chybět

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Na každém flash disku byste měli mít pár vybraných programů, které se vám budou hodit kdykoliv a kdekoliv. Následujících jedenáct nástrojů tuto podmínku do puntíku splňuje.

Instalace je u některých programů nezbytná, existuje však velké množství nástrojů, které můžete spouštět rovnou. S výhodou toho využijete například při přípravě flash disku, který budete mít neustále u sebe a kdykoliv z něj spustíte požadované programy – třebas i u cizího počítače. Stoupající kapacity stávajících flash disků a jejich klesající cena si o takovéto použití přímo říkají, proto vám ani nebudeme doporučovat vypálení programů bez instalace na CD či DVD, i když také tento postup je možný.

Obrovská výhoda programů bez instalace spočívá v tom, že je můžete spustit i na počítačích, kde nemáte dostatečná oprávnění pro instalaci daného softwaru, například z důvodu nemožnosti zápisu do složky C:\Program Files nebo dalších. Jedná se o často opomíjený aspekt, ale často vám zachrání kůži v případě počítačů v zaměstnání nebo různých internetových kavárnách, kde jsou správci právem příliš přísní a nedovolí vám provádět změny ve stávající systémové konfiguraci.

Programy na USB (přenosné, nebo také portable) se kromě snadného přenášení a nezávislého spouštění tedy zpravidla vyznačují tím, že neukládají žádná data na systémový disk. V praxi tedy nejenže máte důležité nástroje kdykoliv po ruce, ale zároveň se typicky v případě přenosných webových prohlížečů nemusíte bát, že by se historie vašeho surfování ukládala ostatním uživatelům na očích.

1. 7-Zip Portable

Systém Windows si ve výchozí instalaci poradí pouze s archivy ZIP, a to ještě v hodně osekané formě. Právě proto doporučujeme přidat si na flash disk povedený prográmek 7-Zip portable, který zvládne i všechny další nejznámější komprimované archivy – RAR, ARJ, GZ, TAR a desítky dalších. Rozhraní programu je velice podobné například populárnímu (avšak placenému) WinRaru, přidávání souborů do archivu, jejich rozbalování a ostatní úpravy probíhají v jediném přehledném okně. Díky tomuto programu už na cestách a u cizího počítače nebudete s komprimovanými archivy bojovat.

7new_67729_Bitto.png
Jednoduchá konfigurace vlastností v programu 7-Zip

2. FreeCommander

Pokud se dostanete k cizímu počítači bez alternativního správce souborů a nemáte rádi Průzkumníka Windows, zachrání vás na USB disku právě populární FreeCommander. Volí klasické dvoupanelové zobrazení obsahu složek a nabízí všechny důležité funkce, včetně některých pokročilých – práci s komprimovanými archivy, kontrolními součty, nechybí ani detailní nastavení filtrů. Základní klávesové zkratky jsou stejné jako například v Total Commanderu, a tak mají fanoušci tohoto placeného nástroje ovládání šité takříkajíc na míru.

fc_67729_Bitto.png
Komfortní uživatelské rozhraní dvoupanelového správce souborů FreeCommander

3. OperaUSB

Nemusíte být radikálními zastánci tohoto oblíbeného prohlížeče, abyste si jej do své sbírky programů bez instalace přidali. Důvodem je široká nabídka dalších funkcí, které Opera kromě jednoduchého surfování webem nabízí. Pokud se tedy rozhodnete používat Operu, s velkou pravděpodobností nebudete muset dodatečně stahovat rozšíření, i když i těch je k dispozici velké množství. Poslední verze Opery prosluly možností rychlejšího surfování, které je skryto pod označením Turbo, a tak i na pomalejší lince můžete získat podstatně rychlejší zobrazení stránek.

4. OpenOffice Portable

Balík OpenOffice portable by se měl stát základním stavebním kamenem vhodně vybaveného flash disku s programy bez instalace. Je nejen zdarma, ale ve většině případů může naprosto nahradit komerční produkty, v čele například se základními funkcemi Microsoft Office. Obsahuje textový a tabulkový editor, nástroj pro vytváření prezentací a grafiky, slovníky synonym a mnoho dalších funkcí, které se vám budou hodit kdykoliv u jakéhokoliv počítače. Jestliže z placených Office využíváte jen Word a Excel pro základní úpravy, tak si OpenOffice zamilujete.

5. Universal Viewer Portable

Nenechte se zmást strohým vzhledem tohoto jednoduchého programu, v jeho nitru se skrývají obrovské možnosti. Jedná se o univerzální prohlížeč velkého množství souborů – zvládne různé dokumenty (včetně souborů větších než 4 GB a dokumentů Microsfot Offce), obrázky nebo webové stránky. K tomu funguje také jako přehrávač nejrozšířenějších hudebních formátů a videí. U jednotlivých zobrazených souborů navíc máte k dispozici několik doplňujících akcí, které poskytují vyšší komfort a pokročilé funkce.

uniFree_67729_Bitto.png
Zobrazení prakticky čehokoliv, to nabízí Universal Viewer

6. VLC Media Player

Jednouchý prográmek VLC Media Player patří mezi absolutní špičku v oblasti multimediálních přehrávačů, svou oblibu si získal hlavně díky perfektní podpoře různých videosouborů, které přehraje bez nutnosti instalace dodatečných kodeků. Jeho hardwarové nároky jsou minimální, k dispozici vám dává i pokročilé funkce pro přehrávání videa, mezi nimiž nechybí například zostření obrazu, ladění barev, posun titulků vzhledem k obrazu, nebo dokonce zvukový ekvalizér. Budete příjemně překvapeni, kolik praktických funkcí a možností se skrývá za na první pohled strohým rozhraním.

vlc_67729_Bitto.png
Jednoduché rozhraní programu VLC Media Player by vás od jeho použití nemělo odradit

7. FastStone Image Viewer

Prográmek FastStone Image Viewer funguje jako freewarový prohlížeč obrázků a převodník typů obrázkových souborů v jednom. Kromě rychlých reakcí je jeho největší zbraní integrovaný jednoduchý editor obrázků se spoustou funkcí na úpravu fotografií, mezi nimiž nechybí například odstranění červených očí, úprava barev, změna velikosti a mnoho dalších. Program zabírá minimum místa, a tak by neměl chybět na flash disku jakékoliv kapacity. Jeho obrovskou výhodou je velice jednoduché použití, nemusíte se tak bát, že by i jím nabízené pokročilé funkce vyžadovaly zdlouhavé studování manuálu a o objevování vlastností detailních možností. Právě po období dovolených se vám FastStone Image Viewer bude hodit při úpravách nových fotek, jejich retušování, nastavení parametrů a katalogizaci do fotoalb, ovládání a funkce zvládnou i naprostí začátečníci.

8. GIMP Portable

Grafický editor GIMP se stal synonymem PhotoShopu pro chudé, což však není tak zcela vhodné označení, jelikož nabízí vskutku bohaté možnosti pro úpravy vašich fotek a dalších obrázků. Jakmile si jej přidáte na svůj flash disk, již nikdy nebudete zaskočeni nutností pokročilých grafických editací. Řadu uživatelů zpočátku odradí mírsně chaotické uspořádání jednotlivých oken, nicméně po jeho zvládnutí se vám GIMP mnohokrát odvděčí. GIMP za chvilku pozornosti a prostudování všech dostupných možností zcela jistě stojí, zdarma budeme moci využít některé funkce, o nichž se vám možná jenom zdálo. Sen se nyní díky GIMPu stává příjemnou realitou.

9. Asterisk Logger

Každý občas někdy něco zapomene, ale někdo dokonce to nejcennější, tedy přístupová hesla. Pokud jsou skrytá za známými hvězdičkami formulářových polí Windows, je vše zachráněno! Maximálně efektivní prográmek Asterisk Logger projde všechny formuláře, které obsahují maskovaná hesla, a během okamžiku vám nabídne jejich původní otevřenou podobu. S výhodou je využijete také v případě, kdy potřebujete přeinstalovat systém a uložit prachem pokryté přístupové údaje. Asterisk Logger má opravdu univerzální použití, automaticky najde ve všech spuštěných programech pole s nastaveným příznakem, že obsahují heslo, a tak mu žádné neunikne. Heslo si ani nebudete muset poznamenávat na papírek, jelikož tento nástroj dovoluje uložení v podobě přehledného seznamu.

10. Process Explorer

Ve Windows najdete výchozího Správce úloh, který nabízí i základní přehled a správu jednotlivých, právě běžících procesů. Neoplývá však žádnými pokročilými funkcemi, a tak je dobré sáhnout po vylepšených alternativách. Jednou z nich je i přenosný Process Explorer, který bleskově prozkoumá, co vám právě kde v systému běží. S jednotlivými procesy pak můžete provádět standardní operace, zbavíte se tak nechtěných prográmků, a někdy dokonce i virů. Prográmek je sice dostupný pouze v anglickém jazyce, nicméně tvůrci si dali pořádně záležet na tom, aby jeho ovládání zvládli i začátečníci, takže se komplikací nemusíte bát. U každého nalezeného procesu doporučujeme vyzkoušet možnost pro okamžité vyhledání informací na internetu, vyhnete se tak chybnému vypnutí.

pex_67729_Bitto.png
Pokročilá správa procesů v programu Process Explorer

11. DeepBurner Portable

Pokud na cestách nebo cizím počítači potřebujete vypálit CD či DVD, určitě sáhněte po tomto povedeném programu. Zvládne vše důležité, připravíte s ním tedy nejen datová média, ale také hudební. Nechybí ani podpora tvorby bootovatelných disků, a dokonce v něm najdete i jednoduchý nástroj pro tvorbu obalů a potisků. Se vším vám pomůže intuitivní průvodce, který poskytuje rady při každém z jednotlivých kroků – jedná se tak o ideální řešení i pro naprosté začátečníky, kteří ještě mnoho CD či DVD nevypálili. Nedejte se zmást jeho jednoduchostí, nabízí toho opravdu hodně. Program stačí rozbalit z archivu ZIP do libovolné složky, není zapotřebí žádná instalace nebo zdlouhavé nastavování parametrů.




X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 11

Poslední komentáře Komentáře

Re: Open??? Libre??? VZ 14.  5.  2012 21:35
Re: Awesome george 23.  4.  2012 12:22
Asterisk Logger zavaro 8.  2.  2012 8:18
Re: Open??? Libre??? BlackRider 7.  2.  2012 14:11
Re: LiberKey Lord 7.  2.  2012 12:43
Přidat příspěvek Zobrazit vše