7 počítačů na stůl, v krabičkách i monitorech [redaktoři radí]

Zvažujete výměnu domácího počítače, nechcete ale velkou skříň a ani notebook? Podívejte se jaké jsou varianty a nechejte se inspirovat.

Klasické počítačové „bedny“ jsou postupně vytlačovány na jedné straně notebooky s výhodou mobility a na druhé straně jinými typy kompletních počítačů. Popularitu získávají jak minipočítače, tak počítače all-in-one. A právě na takové se dnes zaměříme v našem doporučení. 

Minipočítač je vhodnou volbou jako náhrada stávajícího staršího počítače. Často zjistíte, že nové stroje v miniaturních rozměrech nabídnou mnohem více výkonu než váš starý počítač v bedně pod stolem. Spotřebuje přitom nejen méně místa, ale také energie a je méně hlučný. Monitor a klávesnici s myší si přitom můžete ponechat. Minipočítače se také hodí zapojit k televizi, kde mohou plnit funkci HTPC.

All-in-one, neboli počítač typu „vše v jednom“ se pak hodí, když byste rovnou chtěli pořídit i monitor, klávesnici a myš. Dostanete totiž kompletní výbavu v jednom sladěném celku. Na stole vám přitom nebude překážet ani ta malá karbička, neboť veškerý hardware se vešel do monitoru. Žádné kabely, elegance, bezstarostné řešení – to jsou výhody těchto počítačů. Nevýhodou je ale obtížný upgrade, zpravidla to znamená koupi celého nového stroje. 

Odkazy na produkty uvedené v tomto článku jsou placenou inzercí obchodu Alza.cz. Doporučení jednotlivých produktů je ale čistě redakční rozhodnutí, odkazy jsme k nim přidali až dodatečně.

Raspberry Pi 2 Model B: Základní počítač, aneb dodělej si sám

Aktuální cena: 1 599 Kč

Jaký je nejdostupnější „kompletní“ počítač, tedy takový, ke kterému stačí připojit napájení, monitor, klávesnici a bude fungovat? Bude to Raspberry Pi 2 nebo nějaká jeho odvozenina. Tento minipočítač za patnáct stovek jsme do výběru zařadili, přestože jeho koupi nemůžme doporučit každému. Raspberry Pi klidně může posloužit jako HTPC nebo triviální kancelářské PC, ale musíte si ho tak trochu „dodělat“ sami. Dostanete jen ryzí hardware v podobě základní desky osázené všemi potřebnými komponentami.

raspberry-pi-2.jpeg
Raspberry Pi 2 vám poskytne základ pro HTPC nebo jiný projekt, který budete chtít realizovat

Se svým výkonem není tento stroj primárně určen k náhradě domácího počítače. Poslouží k vytvoření multimediálního centra k televizi nebo domácího NAS, kutilové jej mohou využívat k řízení robotů atp. Kreativitě se meze nekladou a právě k realizaci originálních projektů se Raspberry Pi se svou nízkou cenou náramně hodí.

Proč doporučujeme:

  • extrémně nízká cena
  • široké možnosti použití

V nové generaci je Raspberry Pi dodáváno se čtyřjádrovým ARM procesorem Broadcom Quad-Core BCM2836 900MHz a 1 GB operační paměti. Na Raspberry stačí už jen nainstalovat operační systém pro procesor ARM, ať už je to Linux nebo Windows 10 v edici IoT Core.

raspberry-pi-2-angle-100569133-orig.png
Z výbavy lze zmínit 4× USB 2.0, HDMI, 100Mbit ethernet, 2×20pinový GPIO, CSI/DSI rozšíření pro kameru a dotykový displej. Přítomný je i slot na SD kartu, která slouží jako hlavní úložiště.

Pro méně náročné úlohy může postačit i předchozí generace Raspberry Pi, která má poloviční RAM a slabší jednojádrový procesor. Stále se prodává a koupit ho lze za necelou tisícovku. Běžnému uživateli, který hledá počítač pro standardní operační systém a nechce experimentovat, raději doporučíme zakoupit spíše kompletně hotový stroj.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,