23.  11.  2012    Vyzkoušejte  |  Programy

CwdStudio: Vytvořte si křížovku či osmisměrku

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Chcete vytvořit sobě, svým přátelům nebo do svého periodika křížovku či osmisměrku pro pobavení? Pak k tomu použijte funkčně bohatý český program CwdStudio.

Švédské křížovky, klasické křížovky a osmisměrky. To vám umožňuje program CwdStudio vytvářet, přičemž tuto činnost zpříjemňuje a především usnadňuje hned několika způsoby. Česká lokalizace, jednoduché ovládání, značné úpravy a možnosti nastavení výsledku a také bohatý křížovkářský slovník z něj dělají skutečně užitečného pomocníka.

Při spuštění programu vás přivítá prázdné šedé okénko, které na první pohled nevypadá, že by mělo být rájem tvůrců křížovek. Je tak nejdříve třeba zvolit vytvoření nového projektu kliknutím na ikonu prázdného listu nebo stlačením klávesové zkratky Ctrl+N. Dostanete se ihned do nového okénka se základním rozcestníkem.

cwd1.png
Hlavní okno programu s informacemi o aktuální licenci

Na výběr máte tvorbu švédských křížovek, klasických křížovek a osmisměrek, přičemž práce za každým jednotlivým typem probíhá trochu odlišně. Vždy ale určíte rozměr křížovky pomocí počtu políček vodorovně a svisle, vyberete jazyk (český, slovenský, anglický, polský) a případně zvolíte styl či tvar.

Důležitou součástí programu je nabídka křížovkářského slovníku, který v této části rovněž vybíráte. Slovník nabízí na 41 000 výrazů a součástí programu je rovněž nástroj pro jeho editaci a import slovníku vlastního, třeba vytvořeného v Excelu.

cwd2.png
Generování klasické křížovky

Práce s návrhem

Jakmile si zvolíte a nastavíte projekt, můžete jej začít tvořit. V případě obou druhů křížovek jde především o návrh jejich mapy, nebo chcete-li plánu. V panelu s nástroji v levé části hlavního okna programu máte na výběr z několika tlačítek.

Nachází se zde políčka legenda, tajenka, symbol, pomůcka, vymazání políčka, prázdné políčko a v případě klasické křížovky také políčko pro nastavení hranice slov. Výběrem některé funkce a klikáním do návrhu křížovky začnete vkládat funkční políčka. Díky tomu rozmístíte tajenku, určíte, kde se mají nacházet nápovědy, kterým směrem má dojít k vyplňování atd.

Jakmile máte vše rozvrženo, můžete se pustit do nejpracnější části a tou je vyplňování zadání. Kliknutím na políčko legendy a následné stlačení tlačítka Upravit políčko vás přesměruje do nového okna, kde vyplníte slovo, sousloví či větu, která má vést luštitele k uhodnutí výrazu. Takto pěkně můžete postupovat ručně dlouhé hodiny a minuty.

cwd3.png
Editace nové křížovky

V případě vytváření klasické křížovky je zase potřeba kliknout na funkci Editor legend, v níž vyplníte všechny vodorovné a svislé lajny nápovědami. Tento pracný, zdlouhavý a na pozornost náročný proces si ale můžete s pomocí programu výrazně ulehčit. Stačí kliknout na tlačítko Generovat křížovku.

V této části bude po vás ještě požadován výběr obtížnosti, případně vlastní nastavení několika parametrů, podle nichž má být křížovka vygenerována. Kliknutím na OK spustíte generátor a počítač tak několik vteřin až minut (v závislosti na velikosti a komplikovanosti křížovky) započne usilovnou práci v podobě prohledávání slovníku a hledání pasujících výrazů.

Osmisměrka

Automatický generátor využijete mnohem více v případě tvorby osmisměrky. Tu je totiž ještě obtížnější tvořit jen tak z hlavy. Stačí tak pouze kliknout na tlačítko Generovat osmisměrku, vyplnit tajenku, zvolit režim osmisměrky (striktní, nestriktní, dětská čtyřsměrka) a nastavit rozmezí délky použitých slov. O vše ostatní se program za několik vteřin postará sám.

cwd4.png
Tvorba osmisměrky

Jak osmisměrku, tak křížovky můžete generátorem pouze doplnit v případě, že jste práci započali ručně, ale dále si již nevíte rady a dochází vám slov. Je ale třeba přiznat, že slovník programu je také omezený, takže ani jemu se nemusí vždy podařit uspět.

Jakmile máte celý projekt hotový a doplněný, můžete jej buď pro další úpravy uložit ve formátu XML, nebo jej nechat přes položky Soubor a Exportovat uložit v celé řadě grafických formátů (PNG, JPG, GIF), v PDF, v HTML a dalších vhodných pro použití na webu, v tištěné podobě apod.

Cena

CwdStudio si sice můžete vyzkoušet zdarma, ovšem s nemalým funkčním a časovým omezením, takže pořádnou křížovku zde nevytvoříte a ani ji nesmíte podle licence nikde publikovat. Je tedy třeba za licenci autorům programu zaplatit. Její cena se přitom odvíjí od toho, zda chcete využívat produkt čistě pro osobní potřebu, nebo pro potřebu komerční.

Další dělení ceny licence je podle toho, zda chcete využívat jak křížovky, tak osmisměrky, nebo jen některou část zvlášť. Pro osobní užití celého balíku je třeba zaplatit 750 Kč, za využívání křížovek 550 Kč a stačí-li vám jen tvorba osmisměrek, zaplatíte za osobní licenci 350 Kč.




X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 6

Poslední komentáře Komentáře

Re: trr Ota 23.  8.  2014 9:08
Re: ? Ota 23.  8.  2014 9:07
Re: trr Ivo Skalický 5.  12.  2012 21:57
Re: ? Ivo Skalický 5.  12.  2012 21:56
trr trr 1.  12.  2012 16:04
Přidat příspěvek Zobrazit vše