20.  12.  2012    Vyzkoušejte  |  Programy

mpTrim: Ořízněte a upravte MP3 soubory

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Chcete upravit či opravit soubor ve formátu MP3, ale pokročilé audio editory jsou na vás moc složité a těžkopádné? Pak můžete zkusit miniaturní nástroj mpTrim.

Program mpTrim je dlouhá léta populární mezi méně náročnými uživateli pro svou rychlost, jednoduchost a účinnost. Není ani velkým nedostatkem, že vývoj aplikace není zrovna dynamický, protože mpTrim funguje velice dobře tak, jak je. Větší zásahy a masivní rozšiřování funkcí by v tomto případy byly spíše kontraproduktivní. Jak se program ovládá a co nabízí?

Spustíte-li program, který při své miniaturnosti není ani třeba instalovat, pak se vám otevře malé a nepříliš členité a komplikované okno rozdělené do třech funkčních panelů – informace, ořez a kontrola hlasitosti. K tomu všemu zde naleznete obligátní lištu se základními ovládacími prvky a nabídkou nastavení.

Základním a prvním krokem v aplikaci je tak import zvukového souboru, který chcete upravovat. Přestože je program určený převážně k úpravě MP3, zvládá práci s dalšími formáty, mezi něž patří MP2, MPG a Wav. Bohužel s rovněž populárním WMA zde pracovat nemůžete.

Přehledné informace

Jakmile dojde k vložení a načtení hudebního souboru, zobrazí se uživateli základní informace pro jeho identifikaci. V kolonce File tak naleznete přesné jméno souboru, v kolonce Bitrate zase datový tok, u Type získáte údaje o použité kompresi, Length ukáže přesnou délku skladby, ID3 zobrazí verzi obsažených ID3 tagů a Ending napoví, jestli je soubor zakončen přirozeně.

sshot-1.png
Přehledné rozhraní programu s nabídkou funkcí

Pokud by vám tyto informace nestačily, je možné požádat program stiskem tlačítka Advanced info o podrobnější údaje. Ty budou zobrazeny v novém okénku rozděleném na celkem pět záložek, přičemž v něm nechybí údaje o nalezených chybách v souboru, datech obsažených v ID3 tagu atd. Na hlubokou analýzu to sice dostatečné nebude, začátečníky a méně náročné uživatele to bez problémů uspokojí.

To hlavní, co mpTrim nabízí, je ořez zvukových souborů. V jednoduchém panelu máte základní výběr ze dvou záložek – time a frame. První jmenovaná umožňuje nastavení času, od kterého má soubor po úpravách začínat, a času, při němž má skončit. Typicky se jedná o časy, kdy začne skladba hrát a kdy končí, přičemž cokoli před a po (ticho, šum, potlesk atd.) bude vystřiženo.

Abyste měli přehled, můžete si novou podobu ořezané skladby pustit příslušným tlačítkem se znakem trojúhelníku, tedy typickým symbolem pro přehrávání. Pokud si soubor pro větší pohodlí přehráváte ve Winampu, pak kliknutím na tlačítko s W, dojde k přenesení místa z Winampu přímo do mpTrimu.

sshot-2.PNG
Nastavení ořezu vybraného souboru

Jinými slovy, např. pauznete přehrávání ve Winampu na čase 0:03 skladby, kliknete na tlačítko W a tento čas se přenese do programu jako počáteční oříznutí. Obdobně lze postupovat v záložce frame, v níž místo času udáváte počet snímků, u nichž má dojít ke střihu. Záleží přitom na formátu souboru, někde může mít např. jeden snímek hodnotu 0,02 sekundy.

Kontrola hlasitosti

V bloku určenému pro střih naleznete ještě tlačítko s nápisem Auto. To slouží k automatické detekci digitálního ticha ve skladbě a přičlenění ořezových časů podle tohoto nálezu. Program tak po stisknutí tlačítka analyzuje skladbu, sám určí, v jaký čas začíná a končí, a sám na základě této informace rozhodne o umístění ořezových značek.

V poslední své části mpTrim nabízí kontrolu hlasitosti, resp. její úpravu. V liště s posuvným jezdcem můžete nastavit zvýšení či snížení hlasitosti v decibelech pro celý hudební soubor, nebo využít další tlačítko s nápisem Auto, které opět proskenuje a analyzuje skladbu a její úroveň hlasitosti a podle toho doporučí případné zvýšení či snížení decibelové hladiny.

Zajímavé jsou také další dva pohyblivé jezdce s nápisy Fade-in a Fade-out. Ty slouží k nastavení postupného zesílení a zeslabení zvuku na začátku a na konci skladby. Jezdci přitom lze určit rychlost této zvukové změny, čím níže jezdec na škále je, tím mírnější a delší je zvukový nástup a ústup.

Nastavení

Jakmile máte všechny funkce vybrány a aplikovány, tak můžete přejít k činu v podobě uložení projektu do téhož souboru nebo souboru úplně nového s novými parametry. Kromě očekávatelného formátu MP3 lze skladbu uložit také do Wav. Kromě výstupu se dá ještě v krátkosti nastavit přes položku Options chování programu.

sshot-3.png
Detailní nastavení aplikace

Můžete zde automatizovat určité procesy, vložit zvukovou pomlku automaticky do každého upravovaného souboru, nastavit citlivost při analýze hlasitosti a ticha, určit, jak dlouhá má být zvuková ukázka při spuštění náhledu a další věci. I bez prohrabávání se nastavením ale s programem rychle, snadno a efektivně upravíte zvukové soubory, to vše zcela zdarma.




X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 12

Poslední komentáře Komentáře

Re: :D ooo 28.  12.  2012 16:15
MP3DirectCut rewolwer 25.  12.  2012 9:58
Re: :D YGHY 22.  12.  2012 23:56
Re: :D Suchý čert 22.  12.  2012 23:55
:D ach 22.  12.  2012 22:00
Přidat příspěvek Zobrazit vše