23.  9.  2012    Windows 8

Pětka na neděli: Hlavní panel nejen ve Windows 8

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Klasická nabídka Start v nových Windows 8 již zmizela a nahradila ji nová úvodní obrazovka s dlaždicemi. Hlavní panel však na pracovní ploše zůstává, a tak je dobré si jej přizpůsobit.

Následující rady a tipy pro úpravu hlavního panelu jsme zkoušeli přímo ve Windows 8, nicméně v praxi je můžete využít také v předchozích systémech. Jedná se o postupy pro začínající uživatele, některé volby se však budou hodit i pokročilejším uživatelům - hlavní panel totži často bývá využíván zcela automaticky, aniž by uživatelé detailně poznali všechny jeho možnosti a konfigurační volby.

1. Změna zobrazení ikon oznamovací oblasti

V oznamovací oblasti nejsou okamžitě dostupné ikony na různé průběžně spouštěné programy nebo součástí, ale můžete je zobrazit či přizpůsobit teprve po klepnutí na ikonu se šipkou směřující nahoru. Po následování odkazu Přizpůsobit se již zobrazí odpovídající dialog, kde lze u každé ikony vybrat některé z následujících pravidel zobrazení:

  • Zobrazovat ikony a upozornění – ikona bude kdykoliv zobrazena, stejně tak se zobrazí jakékoliv informace k ní přidružené.
  • Skrýt ikony a upozornění – ikona i oznámení budou stále skryty. Jedná se o vhodnou volbu například u klientů pro instant messaging, kdy je ikona stavu dostupnosti často stále stejná, a tedy není třeba ji mít zobrazenou.
  • Zobrazovat pouze upozornění – ikona bude stále skryta, nicméně pokud program otevře informační bublinu s doplňujícími informacemi, systém Windows 8 ji uživateli přesto zobrazí.
04.png
Nastavení ikon oznamovací oblasti hlavního panelu ve Windows 8

2. Alternativa k panelu snadného spuštění

Hlavní panel Windows 8 nabízí velice praktickou možnost přeskupování ikon technikou táhni a pusť. Na vybranou ikonu tak klepnete levým tlačítkem myši a za jeho stálého držení pohybem vpravo či vlevo přesunete ve vodorovném směru. Díky uvedenému postupu si můžete vytvořit napodobeninu původního panelu snadného spuštění, jak byl znám například z Windows XP nebo Vista. Jednoduše stačí požadované programy připíchnout k hlavnímu panelu a poté přetáhnout napravo od nabídky Start. Opakovaným postupem takto vznikne blok programů, které budou kdykoliv připraveny ke spuštění a které budete mít okamžitě na očích. Nevýhodou však samozřejmě zůstává výchozí zobrazení, tedy nemožnost miniaturizace ikon právě v tomto bloku.

3. Rychlé spuštění nové instance programu

Programu, který běží, v hlavním panelu odpovídá konkrétní ikona. Pokud na ni klepnete, získáte možnost přepnutí do aktivního okna právě této aplikace. Řada uživatelů je tak zmatena, že se tím nespustí daný program znovu, tedy že se například v případě webového prohlížeče neotevře nové okno pro procházení internetem. Nejrychlejší cestu ke spuštění nové instance programu představuje klávesa Shift – stiskněte ji a za stálého držení levým tlačítkem myši klepněte na požadovanou ikonu hlavního panelu.

09.png
Podrobná konfigurace vlastností hlavního panelu

4. Uvolnění a přetažení hlavního panelu

Kontextová nabídka hlavního panelu, kterou vyvoláte klepnutím pravým tlačítkem myši do jeho volné oblasti, nabízí velice užitečnou možnost, a to pod názvem . Pokud ji aktivujete, s hlavním panelem nebude možné nijak pohybovat. Jedná se o výchozí nastavení, pro možnost flexibilnější práce s hlavním panelem byste ji však měli vypnout (zrušením zaškrtnutí v dané kontextové nabídce).

Jakmile vypnete pevné uchycení hlavního panelu, máte možnost jej technikou drag & drop chycením za horní lištu libovolně roztahovat, případně podobně také přemístit na jinou stranu obrazovky. Právě přemístění ke kraji obrazovky může být výhodné v případě širokoúhlých displejů, kdy je šířky až moc a spíš potřebujete více prostoru na výšku.

5. Skrývání hlavního panelu

Ve výchozím nastavení Windows 8 máte hlavní panel neustále zobrazen ve spodní části tak, že v řadě případů může zabírat drahocenné místo. To se týká především uživatelů, jejichž LCD panel nebo monitor má poměrně nízké rozlišení a každá plocha pro zobrazení je drahocenná. S výhodou proto v takovém případě využijte automatického skrývání – hlavní panel nebude vidět do té doby, než umístíte kurzor myši ke spodnímu okraji. Pro nastavení stačí, abyste na volnou plochu hlavního panelu klepli pravým tlačítkem myši a poté na záložce Hlavní panel zvolili možnost Automaticky skrývat hlavní panel.




X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 2

Poslední komentáře Komentáře

Re: Good Článek Ruda 24.  9.  2012 14:25
Good Článek Ladik 7 23.  9.  2012 10:10
Přidat příspěvek Zobrazit vše