31.  1.  2012    Windows 7

Podrobně: Jak přeinstalovat Windows a nepřijít o data?

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Chcete nebo potřebujete reinstalovat Windows, ale bojíte se o svá cenná data? Provedeme vás častými úskalími a poradíme, jak na novou instalaci systému zcela bezbolestně.

Jakmile si koupíte nový počítač, většinou už máte systém Windows předinstalován. Pokud však nyní máte nainstalovaná starší Windows a chcete přejít na novou verzi, musíte provést právě reinstalaci, tedy kompletně zprovoznit nová Windows, a navíc ještě nepřijít o citlivá data. Zpravidla máte k dispozici dvě varianty: provést takzvaný upgrade se zachováním svých dokumentů a programů, nicméně ten nemusí pokaždé fungovat, nebo provést úplně novou instalaci s formátováním disku. V posledně zmíněném případě samozřejmě dojde ke smazání všech aktuálních souborů na disku, a tak je nejprve zapotřebí pořádně je zálohovat.

Jak během instalace Windows, tak v již „hotovém“ systému máte možnost vytvořit diskové oddíly, které logicky rozdělí data do různých oblastí. Klasickým scénářem, kdy budete potřebovat disk rozdělit, je právě plánovaný přechod na nový systém, resp. reinstalace stávajícího. Bez problémů samozřejmě budete, pokud jste na rozdělení mysleli již dopředu: hudbu, filmy a další dokumenty jednoduše umístěte do oddílu, který není systémový, a všechna ostatní data při reinstalaci mohou být ze systémového disku smazána při formátování. Získáte tak čistou instalaci, kdy na systémovém oddílu bude nová instalace Windows, na druhém, instalací netknutém původní důležitá data, jež jste chtěli zachovat.

oddily.png
Přímo ve Windows najdete jednoduchý nástroj umožňující rozdělit jednotlivé disky na oddíly

Většina uživatelů však k rozdělení disku přistupuje až v případě, kdy je opravdu potřebuje, tedy těsně před reinstalací systému. Naštěstí přímo Windows v sobě zahrnují jednoduchý nástroj, který dokáže oddíl vytvořit za běhu, naformátovat jej a tak připravit pro přesun dat. Pokud si tedy přejete provést tyto základní operace, je zbytečné, abyste instalovali specializované nástroje. Ať už zdarma dostupné, nebo pokročilé placené.

Rozdělení disku ve Windows a zálohování na nový oddíl

Ve Windows XP, Vista i Windows 7 můžete nástroj pro rozdělení disku a přesouvání volného místa mezi jednotlivými oddíly nalézt v Ovládacích panelech, v nástrojích pro správu tak následujte možnost Vytvořit a formátovat oddíly na pevném disku. Drtivá většina uživatelů bude mít v počítači jeden pevný disk s jediným oddílem.

Pro vytvoření nového oddílu musíte mít na stávajícím disku dostatek volného místa, z něj pak můžete vytvořit nový oddíl a rovnou za běhu Windows mu přiřadit také odpovídající jednopísmenné označení. Do nového oddílu přesuňte všechna důležitá data z aktuálního systémového oddílu, o která nechcete novou instalací přijít (hudbu, filmy, dokumenty apod.). Jakmile máte takto důležitá data přesunuta, nic vám nebrání v nové instalaci Windows na původní systémový oddíl.

Rozdělení disku přímo z Windows, případně specializovaným nástrojem, který v původním systému spustíte, můžete samozřejmě použít jen v případě, že je instalace použitelná. Horší situace nastává, pokud hodláte Windows přeinstalovat z důvodu jejich nefunkčnosti. Zde se již do Windows prostě nedostanete.

Zálohování standardní i speciální cestou

Pokud rozdělení disku nechcete nebo nemůžete provést, a přitom hodláte reinstalovat Windows na čistý disk, můžete ještě provést zálohu ručně. Použijte například prázdná DVD nebo velký externí disk a ručně na něj zkopírujte všechny dokumenty a další důležité soubory. Při instalaci Windows pak můžete s klidným vědomím zvolit formátování disku, provést čistou instalaci a po jejím dokončení data ručně zkopírovat zpět z prozatímní zálohy. Vše důležité o zálohování najdete v našem dřívějším článku.

opr.png
Původní data, která byla při reinstalaci uložena do speciální složky

Řada uživatelů často volí rozdělení disku jako nutnost, ne vždy je však zapotřebí. Pokud chcete zachovat původní dokumenty a další soubory Windows, může jít o zbytečně silný kalibr. Vyzkoušejte například zachování dat pomocí upravené reinstalace, která je dostupná ve Windows 7. Pokud po úvodním zavedení z disku DVD hned při startu počítače zvolíte možnosti upgradu, zachovají Windows 7 původní dokumenty a programovou složku ve složce C:\Windows.old, kde je pak můžete zpětně použít, zkopírovat na externí disk apod. Pokud byste postup opakovali, budou takto vznikat složky Windows.old.000, Windows.old.001 apod. Takto se vám může podařit zachránit původní data při reinstalaci i v případě, že systém jinak vůbec nefunguje.

Především na noteboocích navíc můžete při zkoumání jednotlivých oddílů a struktury disku nalézt drobný oddíl, jenž obsahuje třeba jen několik desítek megabajtů dat. Pokud nemusíte, tento oddíl neodebírejte, neslučujte s ostatními apod. Často se jedná o instalační data, tedy například specifické ovladače a další podpůrné programy. Umístění na samostatném oddílu má své odůvodnění: jakmile se rozhodnete přeinstalovaná a plně funkční Windows někdy reinstalovat, budete mít důležité programy nutné pro běh ihned po ruce, navíc je instalace nemůže nijak ohrozit.




X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 7

Poslední komentáře Komentáře

reinstalce Woken Gogo 1 16.  2.  2012 23:35
Re: reinstalace windows coulomb 3.  2.  2012 12:05
Rozdělit disky coulomb 3.  2.  2012 11:52
Reinstalace dagmen 1.  2.  2012 9:40
Otazka (: sadamsosajn 31.  1.  2012 20:45
Přidat příspěvek Zobrazit vše