22.  8.  2010    Internet

Webový průvodce: Kde hledat a najít houby?

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Po delším čekání je nyní houbařská sezóna v plném proudu, nahrávají tomu vedra s vydatnými dešti. Kam se vydat za houbami online, abyste se v lese neztratili a doma neotrávili?

V každém vydání časopisu Computer najdete populární rubriku Kde hledat, v níž vám pravidelně představujeme zajímavé a praktické weby na vybrané téma. Tentokrát vybíráme ty adresy, jež vás provedou světem hub a houbaření.

Houbar.cz

Na těchto webových stránkách najdete výběr článků o houbaření, které zahrnují jak příspěvky pro začínající houbaře, tak pro ty pokročilé. Na jednu stranu se tak dozvíte například to, v čem se do lesa vypravit a kdy je vlastně houbařská sezóna, nechybí však ani články na specializovaná témata, jako jsou houby rostoucí doma, psychotropní otravy nebo podrobné články o konkrétních druzích hub. Velice praktickým průvodcem se vám ještě před houbařskou výpravou stane atlas hub, který zde také najdete – obsahuje nepřeberné množství jedlých i jedovatých kousků, kromě fotografií na vás čeká i podrobný mykologický nebo běžný slovní popis. Jakmile máte nasbíráno, nezbývá než se nechat inspirovat některým z řady nabízených receptů. A pokud byste se na závěr o své zážitky z houbaření nebo cokoliv jiného chtěli podělit s ostatními návštěvníky webu, můžete využít zabudované diskuze. Specialita nakonec: nezapomeňte navštívit sekci nazvanou Houbařův obchůdek, kde si můžete objednat některý z nabízených doplňků.

houby01.png
Na stránkách Houbar.cz najdete také recepty pro přípravu houbových pochoutek

Damyko.info

Mykologie má nejen v naší republice nespočet příznivců. Na stránkách Damyko vás amatérští mykologové rádi provedou rozmanitým světem hub a houbaření. Kromě rozsáhlého atlasu hub s fotkami a detailním popisem najdete na tomto webu také báječné recepty na lahodné houbičkové pochoutky.

Nahuby.sk

Někteří houbaři neváhají a pro záviděníhodné úlovky jsou ochotni vyjet také za hranice naší republiky. Díky podobnému krajinnému rázu jich spousta vyráží na sousední Slovensko. O tom, jak to právě s houbařskou sezónou u našich východních sousedů vypadá, se více dozvíte na povedeném serveru Nahuby.sk.

Houby.naturfoto.cz

Než vyrazíte do lesa na houby, nechte se inspirovat tím, jaké poklady můžete najít. Precizní fotografie autorů na těchto stránkách jsou doplněny o stručný popis daného druhu s popisem místa, kde byla fotografie pořízena. Bonusem je možnost posílání vybraných fotografií jako elektronických pohlednicí.

houby02.png
Přehledný katalog hub podle systému na houby.naturfoto.cz

Urcovanihub.estranky.cz

Našli jste v lese vám neznámé houby a nejste si jisti, zda jsou k snědku? Možná vám pomohou na této internetové adrese, kde je uložena široká databáze mykologických pokladů, se kterými se můžete v našich lesích setkat. Pomocí nápovědy a velice podrobného popisu svůj úlovek jistě brzy identifikujete.

Houbareni.cz

Zajímavě vytvořené stránky pro všechny milovníky mykologie se ukrývají pod adresou Houbareni.cz. Jejich tvůrci rádi uvítají vaše zapojení do tvorby podoby tohoto webu. Diskutujte, vkládejte své fotografie, recepty, podělte se o své zkušenosti a problémy a vytvořte si tak nové, časti určitě zajímavé přátele.

Myko.cz

Internetové stránky České mykologické společnosti na Myko.cz nabízí svým čtenářům zajímavé tipy na mykologické akce, přednášky nebo výstavy. Pro milovníky tištěných periodik vydává tato společnost také časopis Mykologický sborník, jehož ukázky si můžete na zmíněných webových stránkách prolistovat.

Další weby pro milovníky hub

Jednoduché třídění: K dalším mykologicky zaměřeným webům patří houby.wz.cz. Autoři na něm přehledně klasifikují naše nejběžnější houby a přidávají jejich stručný popis společně s několika fotografiemi.

Houbařská všehochuť: Tematicky velice pestré webové stránky věnované houbařské vášni jsou k vidění na adrese www.idsystem.cz/mushrooms.

Malý houbařský kvíz: Není v silách jednoho člověka rozeznat všechny houby, které najde, podívejte se proto na internetovou adresu web.quick.cz/smulaxx a pomozte se zařazením úlovků jednomu z dalších amatérských mykologických nadšenců.

Houby na sto způsobů: Hledáte nějaké nové a zajímavé recepty na houbovou specialitu? Pak by vaší pozornosti neměla uniknout adresa nahouby.estranky.cz, kde najdete návody, jak si připravit například houbový salát nebo jak zkombinovat houby s masovou pochoutkou.

Zaměřeno na smrže: Miniserver na internetových stránkách www.smrze.cz je úzce specializovaný na všechno, co se týká výskytu, pěstování a zpracování smržů.

Všechno hezky pohromadě: Mezinárodní encyklopedie na adrese www.biolib.cz přináší vedle taxonomického řazení rostlin a živočichů také systém hub, obohacený o pestrou fotogalerii a databázi užitečných odkazů.

Houby na Wikipedii: Na české Wikipedii můžete nalézt rozcestník všech informací o houbách, a to jak v rámci interních odkazů, tak v podobě adres na externí weby. Navštivte cs.wikipedia.org/wiki/Houby.

Lysohlávky bez tajemství: Zajímá vás kouzlo lysohlávek? Zjistěte si vše důležité na stránkách Encyklopedie psychotropních rostlin, které najdete na adrese www.biotox.cz/enpsyro/pj3rpsi.html.

Uvedené weby patří mezi populární, internet je však plný stránek, které se houbami a houbařením zabývají. Znáte některé další? Rozšiřte sbírku odkazů a přispějte do diskuze pod článkem.



X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 3

Poslední komentáře Komentáře

www.kouzelnehouby.cz Pan Houba 29.  5.  2012 16:35
Re: Další kousek psychocowboy 23.  8.  2010 11:55
Další kousek Tomáš K. 23.  8.  2010 8:06
Přidat příspěvek Zobrazit vše