20.  9.  2009    Windows XP  |  Windows 7  |  Windows Vista

Zeštíhlujeme Windows: Pročistěte je svépomocí!

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Zdá se vám, že se Windows postupně zaneřádila různými programy a součástmi, které už vůbec nechcete? Poradíme vám, jak odplevelit systém, a navíc bez instalace speciálních nástrojů.

1. Rychlý odpich: Standardní odinstalace programů

První vaše kroky při odebírání nežádoucích součástí Windows by měly směřovat do sekce se správou nainstalovaných programů. Otevřete Ovládací panely, v sekci pro odinstalování programů poklepejte na program, který si přejete odebrat. V závislosti na tom, jaký odinstalátor výrobce k programu připojil, může být spuštěna přímo odinstalace, nebo si můžete vybrat z několika možností. Dejte si pozor, některé programy nabízejí odebrání i vytvořených souborů (projekty hudby, videa apod.), věnujte proto pozornost této případné volbě.

2. Odebrání aktualizací

Čas od času některé aktualizace Microsoftu mohou při určité hardwarové (ale i softwarové) konfiguraci způsobovat problémy s během Windows. Pokud tak chcete některou odebrat, můžete to provést opět z výchozího dialogu pro odinstalaci, pouze aktivujte možnost Zobrazit aktualizace.

3. Rychločistka pro přehlednost i rychlost

Ještě než se pustíte do využití některých výchozích nástrojů pro zlepšení běhu systému, zameťte si takříkajíc před svým prahem. Prakticky každý uživatel postupem času udělá ze složky Dokumenty ve svém profilu univerzální odkladiště libovolných souborů – pak je těžké rozhodnout, zda je při hledání dat na vině uživatel, nebo systém. Vyčistěte proto nejprve ručním promazáním plochu a již nepotřebné dokumenty.

I když se to možná na první pohled nezdá, takovéto rychlé vyčištění nemá vliv jen na přehlednost, ale ovlivní i kýženou rychlost. Nefunkční síťoví zástupci, ohromné soubory ve složce Dokumenty, které se musí indexovat pro vyhledávání, nebo zpomalení přehrávače při práci se zbytečně nafouknutou knihovnou hudby a filmů, to jsou jen některé případy, kdy Windows dělají zbytečnou práci.

4. Otravné běžící programy

Čas od času je zapotřebí pročistit Windows takzvaně za běhu, nejčastěji vypnout nechtěné programy a procesy. Zde vám jistě nebude činit potíže spustit Správce úloh (nejrychleji klávesovou zkratkou Ctrl + Shift + Esc) a vybraný program nebo proces vypnout pomocí záložek Aplikace, resp. Procesy. Zajímavá, ale málo často používaná funkce se skrývá na první z nich: po klepnutí pravým tlačítkem myši na název programu můžete příkazem Přejít k procesu označit odpovídající proces na druhé záložce. S výhodou tuto možnost využijte, pokud se program odmítá zavřít, ale podle názvu nejste schopni přímo určit proces.

5. Oblíbené mazání souborů ve složce Prefetch

Jak Windows XP, tak Windows Vista ve své instalační složce obsahují podsložku Prefetch, která obsahuje na první pohled zbytečné soubory. Velice často tak uživatelé sáhnout k tomu, aby pár desítek nebo maximálně stovek megabajtů ušetřili jejich smazáním, stejně tak to dovedou různé automatické čisticí nástroje. Z pohledu rychlosti startu systému je to ale chyba. Tato složka slouží pro přednačtení programů spouštěných po startu systému, a napomáhá tak rychlejšímu běhu. Jestliže jste hodně upravovali automaticky spouštěné aplikace, můžete obsah této složky jednorázově promazat a Windows si pak automaticky vytvoří nový seznam. Určitě ale nemá z důvodu rychlosti úspory místa tuto složku mazat často nebo automaticky.

6. Přebytečné automaticky spouštěné programy

Neodmyslitelnou součástí čištění Windows Vista je také projití automaticky spouštěných programů, tedy těch, jež se dokážou zahnízdit kdesi v systému a u nichž nevíte, proč startují po každém přihlášení. Abyste nemuseli procházet jednotlivá umístění ručně, využijte buď zabudovaného Nástroje pro konfiguraci systému, nebo Windows Defender. Prvně jmenovaný spusťte vložením příkazu msconfig do pole pro hledání v nabídce Start a libovolné automaticky spouštěné programy deaktivujte na záložce Po spuštění. Pokud sáhnete po programu Windows Defender, získáte navíc i řadu doplňujících informací, jež se podařilo zjistit z odpovídajícího spustitelného souboru.

msc.png
Přehled a správa automaticky spouštěných programů

7. Přebytečné soubory? Pryč s nimi!

S postupným používáním Windows Vista vzniká celá řada souborů, které jsou použity pouze dočasně, nicméně posléze ztrácejí svůj význam. Bohužel ne vždy dojde k jejich korektnímu smazání (ať už vinou daného programu, systému Windows Vista, nebo uživatele), proto zašité a dobře ukryté složky bobtnají, zabírají místo a mohou i zpomalovat systém. Pro odebrání takovýchto automaticky vytvořených souborů můžete využít specializovaného nástroje přímo ve Windows, který známá úložiště prohledá a umožní odstranění zmíněných nepotřebných souborů.

Nástroj pro odebrání přebytečných souborů najdete v Ovládacích panelech a můžete díky němu rychle odhalit například dočasné soubory Windows, prohlížeče nebo již nepotřebné záložní soubory. Pro vyčištění systému ve Windows Vista následujte příkaz Start | Ovládací panely | Systém a údržba. V sekci Nástroje pro správu levým tlačítkem myši klepněte na odkaz Uvolnit místo na disku, zvolte jednotku (nejčastěji C:\) a stiskněte tlačítko OK. Systém automaticky vyhledá nepotřebné soubory a výběrem pak můžete libovolné z nich smazat.

cistka.png
Výchozí nástroj pro odebrání přebytečných souborů ve Windows Vista

8. Odeberte přebytečné body obnovení

Body obnovení umožňují vrátit zpět některá systémová nastavení, často ale využijete pouze poslední z nich. Jak ušetřit místo smazáním těch ostatních? Ve Windows Vista následujte příkaz Start | Všechny programy | Příslušenství | Systémové nástroje | Vyčištění disku.

V novém dialogu zvolte možnost Soubory od všech uživatelů v tomto počítači.

V seznamu jednotek vyberte disk C:, pokud jste ručně neměnili umístění.

Přepněte na kartu Další možnosti a stiskněte tlačítko Vyčistit v části Obnovení systému a stínové kopie. Nakonec pouze v posledním dialogu stiskněte tlačítko Odstranit.

9. Promažte Program Files. Zn.: Opatrně!

Tak jako každý uživatel, budete mít také vy drtivou většinu programů nejspíše uloženou ve složce C:\Program Files. Zde jim odpovídají jednotlivé složky, ale neměli byste provádět „odinstalaci“ jednoduchým promazáním – raději zkuste tradiční cestu odstranění prostřednictvím Ovládacích panelů. Jiná situace ale nastává v případě odstranění pouze některých součástí nainstalovaných programů prostřednictvím přímého vymazání ve složce C:\Program Files. Zde se můžete pustit do prozkoumávání jednotlivých podsložek a třeba objevit některá již nepotřebná data, dočasné soubory programů apod. Mějte ale na paměti, že byste měli mazat pouze ty soubory, o jejichž další nepotřebnosti si jste stoprocentně jisti!

10. Při spuštění se velmi dlouho vůbec nic neděje?

Čistění Windows se nemusí týkat pouze odstranění přebytečných souborů, ale také uvízlých síťových připojení. Pokud při spuštění systému bojujete s na první pohled nic neříkající prodlevou, kdy Windows ani nic nenačítají z disku a nereagují na vstup, může být problém se znovupřipojením síťových jednotek. Zkuste si tuto domněnku potvrdit uložením souboru pomocí běžného systémového dialogu: opět stejná prodleva? Pak jsou nejspíš definována připojení síťových prostředků, které však nyní nejsou dostupné, typickým příkladem může být přenesení notebooků do jiné sítě. Máte dvě možnosti, buď čekat, nebo odstranit nefunkční připojení, jestliže je už nebudete potřebovat.




X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 34

Poslední komentáře Komentáře

Velmi zajímavé informace Lojza 8.  7.  2016 16:41
Re: rychlost Zuzana 4.  10.  2009 17:54
Re: OMFG Bob 22.  9.  2009 18:14
rychlost kiko 22.  9.  2009 9:27
Re: Mazání aktualizací? tom0 21.  9.  2009 18:51
Přidat příspěvek Zobrazit vše