6.  12.  2010    Windows XP  |  Windows 7  |  Windows Vista

Zrychlení Windows: Osvědčené fígle, kterými nic nezkazíte

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Chtěli byste si upravit Windows, aby běhala o něco svižněji, ale bojíte se pokročilých úprav? I když patříte mezi začátečníky, existuje pár rychlých postupů, které vám to dovolí.

K optimalizaci systému čas od času přistoupí snad každý, na vině je hlavně postupné zpomalení – na vině jsou jak samotná Windows, tak nepořádné programy nebo uživatel. Vybíráme tipy pro zrychlení Windows, jež se budou hodit hlavně začátečníkům, kteří nechtějí riskovat špatná nastavení.

1. Defragmentujte disk

Během typické práce s pevným diskem, tedy vytváření souborů a složek, jejich kopírování, přesouvání a mazání, vzniká dosti chaotická struktura. Základem celého problému je fakt, že data se na pevný disk neukládají přesně za sebou, ale na různá místa – jeden soubor tak bývá uložen na různých částech disku, takže načítání je dosti pomalé. Příznaky jsou většinou jasné, kontrola disku bliká víc než obvykle, programy se spouští pomaleji apod.

Pro defragmentaci disku následujte příkaz Start → Všechny programy → Příslušenství → Systémové nástroje → Defragmentace disku. Stisknutím tlačítka Defragmentovat nyní můžete zahájit defragmentaci vybraného pevného disku, jakmile automaticky spustí, můžete ji kdykoli předčasně ukončit stisknutím tlačítka Zrušit defragmentaci, avšak měli byste ji nechat automaticky dokončit. Zapnout můžete také automatickou defragmentaci, v úvodním okně aktivujte položku Spouštět podle plánu a poté stisknutím tlačítka Změna plánu určete, kdy se má disk automaticky defragmentovat.

2. Defragmentujte registr

Podobně jako v případě pevného disku, fragmentuje se postupem času také systémový registr, a to tím, jak jednotlivé aplikace nebo přímo systém odebírá položky, přidává je apod. Vzhledem k tomu, že registr je tvořen zvláštními soubory na pevném disku, je zapotřebí ho také někdy defragmentovat, na což je ale standardní defragmentace ve Windows krátká. Musíte proto sáhnout po aplikacích od jiných výrobců, z nichž jednoduchou a zároveň povedenou je například Free Registry Defrag.

Ještě předtím, než se rozhodnete pro defragmentaci registru pomocí Free Registry Defrag, měli byste jej ve stejné aplikaci také analyzovat. Po spuštění programu proto nejprve stiskněte tlačítko Analyze Registry a čekejte. V průběhu analýzy registru byste neměli se systémem pracovat, aby nedocházelo k nežádoucím přístupům a změnám. Analýza může trvat poměrně delší dobu, zobrazení průběhu v okně programu je čistě orientační, proto na něj nekoukejte jako na procentuální vyjádření již hotového k ještě nezpracovanému. Jakmile vám program Free Registry Defrag zanalyzoval současný stav registru systému, můžete se rozhodnout pro jeho defragmentaci a optimalizaci. Základním měřítkem přitom je hodnota You will save v rámci výsledků analýzy: pokud je hodnota vyšší než dvacet procent, měli byste přistoupit k optimalizaci a defragmentaci.

3. Zrychlete pomalý disk SSD

Pokud používáte Windows XP, Vista či 7 na disku SSD, jedná se o nepříjemnou kombinaci v případě, že daný SSD disk patří do kategorie méně kvalitních. Poznáte to naprostým „vytuhnutím“ systému, kdy pouze svítí kontrolka disku a nemůžete nic dělat.

Problém můžete velice dobře vyřešit pomocí speciálních ovladačů z projektu FlashFire, které se zaměřují právě na lepší využití SSD při zdlouhavém načítání. Stáhněte si je zdarma z webu FlashFire.org, a to podle verze vámi používaného sysétmu. Po stažení daný archiv ZIP rozbalte a vyberte instalaci pomocí souboru s příponou INF, například klepnutím pravým tlačítkem myši v Průzkumníkovi a volbou příkazu Instalovat.

4. Využijte flash namísto operační paměti

Jestliže mají Windows nedostatek operační paměti, odkládají si data průběžně na pevný disk. Problém je však v tom, že načítání z něj je mnohem pomalejší, a tak se znatelně zpomalí i běh systému. Poznáte to podle toho, že Windows bez většího důvodu zběsile načítají data, kontrolka disku nepřetržitě bliká, i když by se z něj právě nic načítat nemělo. Zajímavou a užitečnou funkcí systému Windows 7 a Vista je proto možnost nastavení ukládání pracovních souborů z paměti (swap) na flash paměť.

Flash paměť v podobě tolik oblíbených USB klíčenek nabízí nesrovnatelně výkonnější přístup a rychlost, navíc cena za megabajt výrazně klesla. Po připojení flash paměti do volného rozhraní počítače se systémem Windows 7 ji nastavte jako odkládací pomocí Průzkumníka Windows tak, že v seznamu dostupných jednotek pravým tlačítkem myši klepnete na položku odpovídající připojené flash paměti a z místní nabídky zvolíte příkaz Vlastnosti. Tím se otevře dialogové okno, kde zvolte záložku ReadyBoost, a pokud má cílová flash paměť dostatečný výkon a kapacitu, můžete aktivovat možnost Používat toto zařízení a pomocí jezdce Místo vyhrazené pro větší rychlost nastavit velikost.

Pokud během práce vyjmete flash disk z počítače, běh systému Windows 7 nebo Vista se tím nikterak drasticky nenaruší, pouze opět dojde k ukládání dat na pomalejší pevný disk. Podobně je tomu také v případě, kdy počítač vypnete s připojeným flash diskem a později jej opět zapnete, avšak již bez flash disku. Windows se bez problémů spustí, a pokud později disk za běhu připojíte, automaticky dojde k opětovnému odkládání dat na něj.

_odinst.png
Dialog pro odebrání aktuálně nainstalovaných programů je nedílnou součástí Ovládacích panelů

5. Zbavte se předinstalovaných aplikací

Odstraňování různých nepotřebných programů patří mezi základní prvky zrychlení systému, nezapomínejte ale ani na řadu předinstalovaných aplikací. Řeč je o těch programech, kterými systém Windows mohl vybavit už výrobce nebo distributor celého vašeho počítače, ať už stolního, nebo notebooku. Velice často se jedná o různé vypalovací programy, antivirové systémy, firewally apod. Problém zde může být nejen v tom, že některé z nich mohou být pouze zkušební verze, ale také v tom, že při případné instalaci podobného programu tyto původní už nebudete používat. Je pak přeci naprosto zbytečné, abyste tyto původní aplikace ve svém systému ponechávali.

6. Vypněte nežádoucí programy a procesy

Zpomaluje se vám systém a vy nevíte, čím to najednou může být, která aplikace je tou provinilou? Pomůže vám výchozí Správce úloh systému Windows, spusťte ho pomocí klávesové zkratky Ctrl + Shift + Esc, na záložce Procesy uvidíte kromě jiného vytížení procesoru aktuálně běžícími procesy. Jakmile má některý nepotřebný vyšší spotřebu, tedy „parazituje“ na ostatních, vypněte jej označením a stisknutím tlačítka Ukončit proces.

_proc.png
Správce úloh zobrazí aktuálně běžící procesy a všechny související detaily

Pokud to není zrovna vámi spuštěný proces, který zpomaluje aktuální běh systému, můžete se s administrátorskými právy vydat také na hon procesů ostatních uživatelů. Stačí, abyste stiskli tlačítko Zobrazit procesy všech uživatelů. Ve Windows Vista a 7 potvrďte výzvu UAC, která žádá zvýšená práva. Nyní ji můžete ve sloupci Uživatelské jméno vidět také názvy těch uživatelů, kteří mají právě spuštěn některý proces.

7. Povypínejte automaticky spouštěné programy

Řada programů se spouští automaticky se startem systému, někdy ale může být problém s jejich vypnutím. Nemusí přitom jít jen o nenáročné prográmky, kterých si vůbec nevšimnete, ale také různé programy, jež dokážou pořádně ukousnout práv ě dostupnou operační pamět a zpomalit spouštění celých Windows. Standardní cesta pro vypnutí by tak měla směřovat do Správce úloh, kde můžete brzdící procesy vypnout, nejlepším ukazatelem se zde stane aktuální zatížení paměti.

Pokud chcete automaticky spouštěné programy upravit ve Windows Vista, stane se vám nejlepším pomocníkem Windows Defender, kde najdete takovéhoto správce. Ve Windows 7 tato možnost k dispozici není, a tak musíte buď nainstalovat doplňující program, nebo upravit automaticky spouštěné aplikaci v Nástroji pro konfiguraci systému, který spustíte příkazem msconfig vložením do pole pro hledání v nabídce Start. V něm pak již na záložce Po spuštění najdete všechny programy jako na dlani.

_auto.png
Rychlá a jednoduchá správa automaticky spouštěných programů

8. Dejte si pozor na síťová připojení

Pokud máte definovaná síťová připojení k různým jednotkám a zařízením v síti, může se běh systému zpomalit prakticky ve kterýkoliv okamžik – startem Windows počínaje a otevíráním nebo ukládáním souborů v programech konče. Důvodem je fakt, že se systém v těchto případech pokouší najít definovaný cíl, a v případě jeho nedostupnosti chvilku čeká. Prodlevy se mohou lišit, často je ani nepostřehnete, jindy zase trvají i několik vteřin. Jestliže tedy máte připojení, která používáte jen velice zřídka, odstraňte je pomocí Průzkumníka Windows. Do budoucna pak při připojování k síťovým zdrojům neukládejte tuto možnost i pro další spuštění systému, pokud ji opravdu nebudete využívat.

9. Oželte grafické efekty

Především v případě notebooků se slabší integrovanou grafickou kartou, ale také standardních počítačů, jež obsahují nepříliš výkonné grafické karty, mohou být Windows zpomalena při zobrazování oken a práci s nimi. Vyzkoušejte si jednoduchý test: otevřete více oken, uchopte jedno z nich za titulek a za stálého držení tlačítka myši s ním prudce jezděte po obrazovce. Pokud je pohyb trhaný, okno za sebou nechává stopu a jeho obsah se pomalu vykresluje, je na čase vyzkoušet úpravu grafických efektů.

Otevřete Ovládací panely a následujte příkaz Vzhled a přizpůsobení. Velký dopad na vykreslování může mít zapnutí průhlednosti oken, a tak ji zkuste vypnout. Stejně tak odeberte případné překreslování pozadí plochy v pravidelných intervalech různými obrázky. V neposlední řadě otestujte i výběr jiného, jednoduššího motivu. Snížit můžete také barevnou hloubku, neexperimentujte však s rozlišením obrazovky, jelikož stávající LCD displeje korektně fungují pouze ve svém nativním.

 




X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 75

Poslední komentáře Komentáře

Re: Defragmentace Venca 22.  11.  2015 18:43
Re: nejlepsi rada tady chybi, zkuste se vratit k Windos XP !!! chelty 8.  12.  2013 18:30
Re: nejlepsi rada tady chybi, zkuste se vratit k Windos XP !!! ladah 30.  12.  2012 14:59
Re: nejlepsi rada tady chybi, zkuste se vratit k Windows XP !!! ladah 30.  12.  2012 14:27
Re: nejlepsi rada tady chybi, zkuste se vratit k Windows XP !!! ladah 30.  12.  2012 14:26
Přidat příspěvek Zobrazit vše