23.  5.  2009    Windows Vista

10 tipů pro hledání ve Windows

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Systém Windows Vista nabízí zajímavé možnosti hledání a práce s indexem, díky nimž se ve svých datech snáze a rychleji zorientujete. Přinášíme deset osvědčených tipů.

1. Jak vlastně indexace funguje

Systém Windows Vista předdefinované lokality indexuje již přímo ve své výchozí konfiguraci okamžitě po instalaci. Během této indexace dojde k projití všech souborů (přesněji řečeno těch souborů, ve kterých bude uživatel s největší pravděpodobností v budoucnu vyhledávat) a vytvoření indexového souboru. Ten následně slouží jako jakýsi rychlý rozcestník ke všem zpracovaným souborům a nalezení požadovaných dat se omezí na dotaz směrovaný právě jemu. Fyzicky se tak během výsledného hledání neprohledává obsah pevného disku, ale pouze jeho zúžení v jediném souboru s indexem.

2. Hledejte také programy

Velkou výhodou nabídky Start k prohledávání obsahu disku a systému Windows Vista je možnost nalezení jednotlivých programů, součástí Windows Vista. V praxi se navíc nemusíte pouštět do o nic složitějšího vyhledávání – jakmile v poli pro hledání zadáte alespoň část názvu, automaticky se zobrazí odpovídající odkaz. Tak například pro rychlé spuštění Centra synchronizace stačí, když vepíšete část názvu v podobě řetězce cent, a okamžitě můžete jediným klepnutím levým tlačítkem myši otevřít odpovídající část Ovládacích panelů.

3. Jak změnit umístění indexu

Systém Windows Vista ve výchozí konfiguraci ihned po instalaci volí umístění indexu ve složce C:\ProgramData\Microsoft. Pokud tuto výchozí složku chcete z jakéhokoliv důvodu změnit, můžete tak učinit prostřednictvím Ovládacích panelů. Příkazem Start | Ovládací panely | Systém a údržba | Možnosti indexování otevřete stejnojmenný dialog a stiskněte tlačítko Upřesnit. Na záložce Nastavení indexu nyní v textovém poli Aktuální umístění můžete vidět právě nastavenou cestu k indexu. Jedná se však o pole, které nemáte možnost přímo upravit, proto nové umístění nalistujte po stisknutí tlačítka Vybrat nové.
 

_nast.PNG
Možnosti nastavení indexu.

4. Vyberte si, které složky indexovat

Tak jako řada uživatelů, také vy si možná svá data organizujete podle vlastního gusta do rozličné adresářové struktury. Problém však přichází s tím, že systém Windows Vista má ve výchozí konfiguraci nastavenou indexaci pouze některých vybraných složek, takže ta by se dat, která jsou uložená jinde, vůbec nedotkla. Pro určení vlastních složek k indexaci otevřete odpovídající část Ovládacích panelů příkazem Start | Ovládací panely | Systém a údržba | Možnosti indexování, v aktuálně zobrazeném seznamu Indexovat tato umístění vidíte ty složky, jejichž obsah se indexuje. Pro přidání nového stiskněte tlačítko Upřesnit. Pro kompletní výpis stiskněte tlačítko Zobrazit všechna umístění a v horním seznamu složek zaškrtněte ty, které chcete do budoucna nově indexovat.

5. Jak do indexu přidat určitý typ souborů

Ve výchozí konfiguraci systému Windows Vista jsou indexovány pouze určité typy souborů, jedná se především o ty nejčastěji používané – textové dokumenty, dokumenty aplikací Word a Excel apod. Pokud si přejete přidat nový typ souboru, otevřete nastavení indexace následováním příkazu Start | Ovládací panely | Systém a údržba | Možnosti indexování. V novém dialogu stiskněte tlačítko Upřesnit a poté klepnutím levým tlačítkem myši zvolte záložku Typy souborů. V zobrazeném seznamu všech typů souborů nyní můžete zaškrtnutím přilehlých políček zvolit ty, které si přejete nově zahrnout do indexování. Pomocí jediného přepínače pak ještě zvolte, zda si přejete indexovat kompletní obsah vybraného typu souborů, nebo pouze jeho vlastnosti.

6. Jak na obnovu indexu

Ačkoli se index vytváří sám průběžně při úpravě všech v něm zahrnutých souborů, stále se jedná pouze o jeden z běžných souborů, proto může dojít k jeho nechtěnému a uživatelem nezaviněnému poškození. Jakmile by vám tedy nefungovalo vyhledávání správně, je zapotřebí vybudovat soubor s indexem obsahu znovu – učiňte tak přímo v Ovládacích panelech, v Možnostech indexování stisknutím tlačítka Znovu sestavit.

7. Vyhledávejte takřka odkudkoliv

Příjemnou vlastnostní Windows Vista v oblasti hledání je možnost vyhledávání v různých částech, různých dialozích. Danou možnost snadno poznáte zobrazením jednoduchého textového pole v pravém horním rohu konkrétního okna, jemuž vévodí textové pole s příhodným řetězcem Hledat – pokud do něj zadáte text například v Ovládacích panelech, dojde k vyhledání právě v této oblasti systému. Podobně místní hledání funguje také ve všech ostatních částech, které je podporují.

8. Když některé soubory nechcete

Při vyhledávání můžete pro lepší určení výsledků použít také některé základní i pokročilé operátory. Jedním z velice užitečných je například operátor NOT, kterým omezíte výsledky tak, že určíte soubory, jež mají obsahovat určitá slova, ale naopak některá přímo definovaná nikoli. Pokud tak do pole hledání zadáte například levná NOT nabídka, vyhledají se všechny soubory, které obsahují slovo levná, avšak nikoli již slovo nabídka.

9. Jak najít soubor určitého data

Cest k takto vytyčenému cíli existuje několik, avšak skutečně nejsnadnější varianta spočívá v použití pokročilého operátoru. Tentokrát jím je symbol >, jímž máte možnost zobrazit pouze ty výsledky, které zahrnují soubory určitého nebo novějšího data. Tak například přidáním řetězce datum: >02/28/2009 najdete soubory, které jsou novější než z 28. února. Analogicky funguje opačný operátor <, který zase při spojení s datum: vyhledává soubory starší než definované datum.

10. Jak na rychlé uložení výsledků hledání

Jestliže často vyhledáváte stejné typy souborů, a tedy byste i zadávali stejný řetězec do pole hledání, můžete si ušetřit práci uložením konkrétní varianty třebas hned po prvním použití. Jakmile tak vyhledáte některé druhy souborů, na panelu nástrojů dialogu stiskněte tlačítko Uložit hledání, čímž se otevře standardní systémový dialog pro procházení souborů, v tomto případě tedy jejich uložení. Do pole Název souboru vepište požadované pojmenování a poté stiskněte tlačítko Uložit, jakmile soubor takto uložíte, automaticky bude zobrazen ve stromové nabídce (pod položkou Hledání), která je viditelná přímo ve všech dialozích systému Windows pro otevření nebo uložení souborů. Samozřejmě jejím následováním v budoucnu pak kdykoli takto zobrazíte právě požadované soubory, které jste specifikovali při prvním hledání těsně před uložením.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 4

Poslední komentáře Komentáře

Jak hledat? VaDo 24.  5.  2009 21:46
Re: Otazka hemi 23.  5.  2009 19:44
Re: Otazka Paia 23.  5.  2009 12:55
Otazka lichtnerl 23.  5.  2009 12:25
Přidat příspěvek Zobrazit vše