Malování samozřejmě není nijak závratných bitmapovým editorem, který by mohl konkurovat pokročilým (navíc volně dostupným) specializovaným nástrojům – také proto jej drtivá většina uživatelů využívá jen minimálně. Přesto se pro jednoduché úpravy hodí, navíc potřebujete-li je provést jen jednorázově. Přinášíme vám rychlé tipy, jež práci s ním usnadní.
1. Jak nakreslit přesnou kružnici
Pokud v Malování kreslíte pomocí nástroje pro tvorbu elips, můžete mít problém s odhadnutím přesného tvaru v případě kružnice – jen tak od ruky se vám málokdy podaří nakreslit přesnou kružnici, tedy bez různých poloměrů charakteristických pro elipsu. Využijte proto klávesu Shift, jakmile ji při kreslení elips přidržíte, začnete kreslit dokonalé kružnice.
2. Obdobně také na čtverce
Podobně jako v případě kreslení dokonalých kružnic při použití nástroje pro tvorbu elips, můžete využít také možnosti kreslení pravidelných čtverců u nástroje Obdélník. Jak po zvolení vyplněného, tak nevyplněného obdélníku můžete nakreslit pravidelný čtverec při stisknutí klávesy Shift.
Základní nabídka nástrojů pro běžné použití postačí, i když nemůže konkurovat pokročilejším grafickým programům
3. Jak upravit libovolnou barvu
Program Malování ve výchozím nastavení v barevné paletě nabízí několik základních barev, často je však zapotřebí, abyste si vytvořili vlastní. Typickým příkladem může být jemné doladění některého odstínu, který jste získali z obrázku pomocí nástroje Kapátko. Pro úpravu pak zvolte příkaz Upravit barvy, čímž se otevře jednoduchý dialog s nabídkou aktuálních barev.
Rychlá nabídka základních barev s možností jejich úprav
4. Pozor na změnu atributů
Přímo v programu Malování máte možnost upravit některé základní vlastnosti celého obrázku jako takového. Slouží k tomu dialog vyvolaný příkazem z hlavní nabídky, v němž můžete nastavit například výšku a šířku obrázků, ale především použité barvy. Právě nesprávným nastavením spektra barev si ale můžete zadělat na problémy: přechod z barevného obrázku na černobílý se neprojeví pouze v zobrazení, ale přímo v souboru. Není tak možné akci vrátit zpět! Proto si před provedením takovéto změny raději uložte kopii původního souboru pro případné budoucí obnovení.
5. Co jsou barevné složky RGB
Nejen při nastavování vlastních barev v programu Malování se můžete setkat s možností určení libovolné barvy pomocí takzvaného modelu RGB. Jednotlivá písmena zde značí červenou složku, zelenou a konečně také modrou. Pro každou z nich máte možnost nastavit intenzitu prostřednictvím hodnot 0 až 255, přičemž dolní hranice značí žádnou intenzitu, 255 pak nejvyšší. Podle toho, jaké údaje pro jednotlivé složky nastavíte, se nakonec jednotlivé barvy i smíchají.
Detailní nastavení barev s jednotlivými detaily
6. Jak nakreslit mnohoúhelník pouze s pravými úhly
Při kreslení mnohoúhelníku máte ve výchozím nastavení k dispozici libovolné úhly z dostupné škály 360 stupňů. To vám sice dává dostatečnou volnost pro kreslení jakýchkoli mnohoúhelníků přesně podle libosti, na druhou stranu ale značně stěžuje kreslení univerzálních tvarů pouze z pravých úhlů. Pokud chcete použít pravý úhel, stiskněte v daném okamžiku při kreslení mnohoúhelníku klávesu Shift.
7. Nastavení vlastností obrázku
Pokud otevřete hlavní nabídku programu pomocí k tomu určené ikony v levém horním rohu a následujte odkaz Atributy, získáte další možnosti nastavení, které se vztahují k hlavním vlastnostem aktuálně upravovaného obrázku. Pomocí přepínače Jednotky zde nastavte, v jakých jednotkách mají být zobrazeny jednotlivé míry, jednoduchým přepínačem Barvy pak zvolte, zda má být obrázek barevný nebo černobílý. Konečně pomocí dvou polí Šířka a Výška máte možnost určit, jak veliký obrázek bude.
8. Rychlá změna velikosti obrázku
Program Malování můžete použít také čistě jako nástroj pro změnu velikosti obrázku, například zmenšení digitální fotografie. Stačí stisknout klávesovou zkratku Ctrl + W a v nově otevřeném dialogu pak již pouze zadat novou velikost: buď absolutní v pixelech, nebo relativní pomocí procent.
Mezi nástroji pro změnu velikosti a úpravy najdete také rychlé překlopení
9. Efektivní konverze formátu
Malování vám sice nenabídne tolik funkcí, kolik byste jich dostali v případě pokročilých a více specializovaných grafických nástrojů, nicméně může dobře posloužit pro rychlý převod grafických formátů. Jestliže tak potřebujete převést objemnější BMP například do PNG pro snazší umístění na web, nemusíte kvůli této jednoduché akci instalovat další programy. Problém samozřejmě nastává, pokud byste chtěli nastavit detaily, přesnou průhlednost, kvalitu komprese apod.
10. Rychlé oříznutí obrázku
Novinkou Malování Windows je funkce pro oříznutí obrázku – jakmile máte vybranou libovolnou oblast, stačí stisknout klávesovou zkratku Ctrl + Shift + X a výběr se vloží jako nový obrázek s novými rozměry. Ušetříte si tak okliku vkládáním přes schránku a ruční změnou velikosti.