18.  8.  2011    Internet  |  Ostatní

11 nestárnoucích rad, které vám zachrání kůži

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

I když se techniky útočníků neustále mění, je možné udržet si je od těla dodržením několika pravidel. Sami sebe uchráníte před phishingem, viry nebo dalšími riziky, které na vás číhají.

Nejrůznější bezpečnostní programy jsou důležitou součástí obrany, nezvládnou ale vše. Nejdůležitější vždy bylo a je vaše aktuální rozhodnutí – jak se nejen na webu chovat bezpečně?

1. Pozor na data z cizích zdrojů a e-mailových příloh

Nejčastější prostředek virové nákazy dříve představovaly diskety, které ve velké míře rozpoutaly šíření malwaru. S rozvojem počítačových sítí a internetu se však viry začaly šířit právě těmito komunikačními kanály, které jim poskytují možnost rychlého infikování velkého množství počítačů po celém světě. Měli byste proto být obezřetní jak při stahování aplikací a jejich instalaci, tak otevírání příloh elektronické pošty. Pokud si spuštěním některého programu nejste jisti, můžete vyzkoušet chráněné prostředí takzvaného sandboxu, například s programem Sandboxie.

2. Pokud máte podezření, nepanikařte

Pokud se už virus probojoval skrze defenzivní bariéru počítače a napadené soubory nelze vyléčit, nezačněte panikařit. Zjistěte jméno a verzi viru, zeptejte se zkušenějších kamarádů či kolegů, případně se poohlédněte po jednoúčelovém programu na jeho odstranění (zdarma je na svých stránkách poskytují antivirové společnosti). Nejsou-li napadená data nezbytně nutná pro běh systému Windows, příliš cenná, případně není problém je získat znovu, můžete většinou infikované soubory prostě a jednoduše smazat, pokud to jde.

3. Není spyware jako spyware

A v systému Windows to platí dvojnásob. Jak společnost Microsoft, tak jiní výrobci často umně používají označení škodlivý kód nebo potenciálně nežádoucí aplikace pro co nejširší definici, avšak měli byste rozpoznat také například adware, tedy nežádoucí automatické zobrazování reklamy. Když ale budete ve Windows instalovat některý z programů zdarma, projděte si licenční podmínky – populárními se totiž bohužel stávají doplňky, které by jinak patřily do kategorie spywaru, nicméně bez jejich instalace aplikaci řádně nespustíte.

def.png
Výchozí Windows Defender vám může prozradit detailní informace o automaticky spouštěných programech

4. Nenásledujte odkazy v nevyžádané poště

Spammeři využívají nejrůznějších technik pro získání e-mailových adres, generováním náhodných variant počínaje a obchodu s již existujícími databázemi konče. Někde mezi těmito dvěma extrémy leží technika využívající slovníku, kdy spammer rozesílá zprávy na adresy slovo@doména, přičemž části před zavináčem doplňuje slovy ze slovníku. Spammer často samozřejmě neví, zda cílová adresa vůbec existuje, takže do těla zprávy může vkládat hypertextové odkazy – nikdy na ně neklikejte! Pokud budete následovat některý z těchto odkazů, spammer zjistí, že daná adresa je platná, a do budoucna se můžete těšit na další přísun nevyžádané pošty.

5. Nevyzrazujte svou adresu celému světu

Dalším krokem v preventivní obraně před spamem je nevykřikování adresy do celého světa. Neměli byste na webové stránky neměli umisťovat svojí e-mailovou adresu v normální podobě login@doména, protože spammeři mohou velice jednoduše použít programy-roboty automaticky prohledávající obsah Internetu a extrahující právě takovéto řetězce. Popisovaného postupu spammeři často využívají, protože drtivá většina získaných adres je funkční. A jak tedy adresu zapisovat? Držte se pravidla, že musí být čitelná pro člověka, nikoliv však roboty. Klasickými příklady jsou varianty pepik<at>centrum.cz, pepik(at)centrum(dot)cz apod.

6. Vytvořte si více schránek

Někdy samozřejmě nemůžete sami ovlivnit, jak bude vaše adresa na webu prezentována, používejte proto vícero schránek. Firemní e-mail si ponechejte skutečně pouze pro pracovní účely a na neformální komunikaci si zřiďte další schránku. Řada serverů při registraci vyžaduje zadání platné e-mailové adresy, na kterou vám poté pravidelně zasílají nepříliš zajímavou poštu všeho druhu. Pro tento účel je vhodné si zřídit účet na některém freemailovém serveru, případně využít velice praktické stránky 10MinuteMail.

102.png
10minutová schránka vám může usnadnit registraci, při které nechcete použít svůj vlastní e-mail. Pamatujte ale na to, že schránka po chvilce nenávratně mizí, a tak ji v rámci svého registrovaného účtu již nevyužijete (například pro reset hesla apod.)

7. Pozor na internetové kavárny

V první řadě se jim snažte zcela vyhýbat. Pokud už přeci jen v opravdu krajním případě musíte využít jejich služeb, nezapomínejte, že jste na zcela cizím počítači, kde může běžet cokoliv. Nikdy se tak na těchto počítačích nepřihlašujte k internetovému bankovnictví ani dalším citlivým službám. Bez problémů je tak například nalezení spoje ve veřejných online jízdních řádech nebo čtení zpravodajských novinek, naprosto zakázanou zónou cokoliv, kde zadáváte některá svá hesla. Stejně tak si dávejte pozor při používání Wi-Fi hotspotů s minimálním nastavení zabezpečení.

8. Zálohujte, aby vaše data přežila

Operační systémy Windows XP, Vista i Windows 7 podporují zálohování dat zejména díky nástroji s výmluvným jménem Centrum zálohování nebo jeho variantám. Toto výchozí zálohování nabízí jednoduché kopírování souborů a složek ze zdrojového umístění do cílového, nastavit si můžete také automatický plán. Takováto rychlá záloha bez instalace specializovaných programů vám perfektně poslouží pro ochranu důležitých dat v případě virových a dalších katastrof.

9. Paranoia má své opodstatnění

Při zálohování byste měli pamatovat na to, že data jsou tím víc v bezpečí, čím „dál“ od zdroje je kopírujete. Toto jednoduché pravidlo ve skutečnosti říká, že není dobré data zálohovat pouze kopírování z jedné složky do druhé v rámci jediného pevného disku, protože při hardwarové poruše přijdete o obě kopie. Stejně tak kopírování z jednoho pevného disku na druhý ve stejném počítači ztrácí význam v případě krádeže počítače (notebooku), živelné pohromě apod. Vyplatí se proto data zálohovat na přenosné médium (flash disk, externí disk), ještě lépe například kopírovat na NAS nebo je posílat na důvěryhodný FTP server.

10. Nevěřte svému antiviru

Jestliže váš antivirový program označí vybraný soubor jako infikovaný, může se občas jednat pouze o falešný poplach. Než začnete panikařit, zkuste si odpovídající data proklepnout různými antivirovými programy a zjistěte, jestli vůbec ještě některý z nich infekci potvrdí. Že je to příliš složité? Není, vyzkoušejte webovou službu VirusTotal.

vt.png
Kontrola souboru více antivirovými jádry ve službě VirusTotal

11. Chraňte si své soukromí

Pro někoho již otřepaná fráze, která však nabývá stále většího významu. Pokud patříte mezi fandy Facebooku nebo jiných sociálních sítí, rádi vystavujete své fotky na webu, dělíte se o kousky svého denního života, nezapomínejte na správnou formu - zkontrolujte bezpečnostní nastavení a třeba si i sami sebe zkuste proklepnout vložením jména či přezdívky do vyhledávače.

Jaké nestárnoucí postupy byste z vlastní praxe do bezpečnostní kuchařky zařadili vy? Podělte se o své zkušenosti s ostatními čtenáři v diskuzi pod článkem.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 32

Poslední komentáře Komentáře

Re: ehm an 30.  8.  2011 0:50
Re: poznamka pacman 24.  8.  2011 0:34
Re: poznamka Karel 22.  8.  2011 20:39
Re: poznamka mehe 22.  8.  2011 18:09
Re: poznamka pacman 22.  8.  2011 16:19
Přidat příspěvek Zobrazit vše