19.  3.  2009    Internet

17 doplňků: Udělejte Firefoxu radost!

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Stovky a tisíce různých doplňků a rozšíření dnes mění prohlížeče v univerzální aplikace, které zvládají téměř vše. Jak, čím a proč obohatit populární Firefox?

Za dobu dostupnosti Firefoxu se vyrojily stovky rozšíření a dopomohly mu ke stoupajícímu podílu na pomyslném trhu s prohlížeči. Jeho spokojení uživatelé jej mají v oblibě mimo jiné pro jeho rozšiřitelnost a během používání si jej vyšperkovávají dalšími a dalšími doplňky. Níže uvádíme několik zajímavých, které stojí za vyzkoušení – bylo by jich více, ale některé z nich už nejsou kompatibilní s aktuální verzí 3.

Všechny doplňky a další rozšíření naleznete na adrese addons.mozilla.org/firefox. Hned zpočátku doporučujeme zadat do URL řádky příkaz about:config a nastavit parametr security.dialog_enable_delay na nulu – tím odstraníte protivnou několikasekundovou pauzu při instalaci nových doplňků.

Níže uvedené doplňky patří mezi oblíbené a často méně známé. Určitě ale máte i některé své další, které používáte a jež patří mezi nejčastější rozšíření. Podělte se o tipy na ně s ostatními čtenáři v diskuzi pod článkem.

1. Foxmarks Bookmark Synchronizer

Naprosto zásadní doplněk, během několika sekund máte i na cizím počítači nebo po reinstalaci systému k dispozici svou celoživotní sbírku záložek.

2. Password Exporter

Podobný pomocník, jako byl ten pro správu záložek, existuje i pro hesla, a to včetně možnosti exportovat je do souboru.

3. Smart Bookmarks Bar

Pokud vaše lišta záložek praská ve švech, pak určitě oceníte tohoto pomocníka, který v ní ponechá pouze ikony bez nápisů, takže se na ni pohodlně vejde i kolem šedesáti zástupců.

4. ThumbStrips

Znáte to: chcete se vrátit o pár stránek zpět, ale už nevíte, v jakém panelu jste měli požadovanou stránku otevřenou. ThumbStrips nabízí celkem novátorský způsob návratu do historie – obsahuje lištu, kde najdete dosud otevřené stránky spolu se screenshotem a informací, před kolika minutami jste je navštívili.

thumb.png
Lišta s náhledem zobrazených stránek v doplňku ThumbStrips

5. Duplicate Tab

Vytvoří klon aktuálně otevřeného panelu, navíc včetně kompletní historie.

6. Research Word

Klepnutím pravým tlačítkem myši na vybrané slovo můžete prohledat kolem dvaceti informačních zdrojů a snadno tak nalézt jeho význam.

7. Torbutton

Tato součást balíku Vidalia umístí do nástrojové lišty tlačítko, kterým můžete bleskurychle přepínat mezi anonymním a běžným provozem.

8. Yet Another Smooth Scrolling

Můžete si nadefinovat několik přednasatvení s různě rychlým posunem po stránkách a pak mezi nimi snadno přepínat.

9. WOT, Web Of Trust

Klepnutím na ikonu WOT zobrazíte hodnocení právě zobrazeného webu, a to z pohledu důveryhodnosti, zabezpečení nebo vhodnosti pro děti. Databáze je poměrně obsáhlá a dobře poslouží při prvotní orientaci na novém neznámém webu, kdy si nejste jisti, zda se nejedná o podvodníky. Můžete i rychle přidávat vlastní hodnocení.

10. Sage

Toto rozšíření představuje nejoblíbenější RSS a Atom čtečku pro Firefox.

11. TimeTracker

Chcete vědět, kolik času trávíte brouzdáním internetem? Tento doplněk vám to na sekundu přesně spočítá.

12. Save Complete

Vylepšuje funkce pro ukládání stránky na lokální disk.

13. Wfx_Versions

Tento nástroj slouží k automatizovanému zjišťování, jestli se objevila nová verze některého z vašich oblíbených softwarových nástrojů. Vyžaduje sice poměrně pracnou konfiguraci, ale pak už významně šetří čas.

wfx.png
Nastavení doplňku wfx_Versions

14. ColorfulTabs

Obarví „ouška“ jednotlivých panelů, což jednak vypadá sexy a jednak to zvyšuje přehlednost.

15. IMDb Preview

Pokud jste zvyklí hledat informace o filmových novinkách na webu IMDB.com, tak vám tento doplněk po najetí na jméno herce zobrazí jeho fotku a základní informace.

16. Media Converter

Umožňuje na několik kliknutí stáhnout vybrané video a rovnou ho zkonvertovat do požadovaného formátu. Těch je na výběr poměrně hodně, určitou nevýhodou tohoto doplňku je fakt, že není univerzální – funguje pouze na Youtube a několika málo dalších podobných serverech. Pokud je to pro vás zásadní problém, zkuste spíše Video DownloadHelper nebo UnPlug.

17. ScrapBook

Nabízí poměrně slušné možnosti pro ukládání lokálních kopií celých webů. Práce s uloženými weby připomíná práci s klasickými záložkami, přičemž je možné uložené weby prohledávat i editovat.

Původní článek pro časopis Computer vytvořil Tomáš Rádl.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 50

Poslední komentáře Komentáře

Re: .. Kofi 23.  3.  2009 13:59
Re: Firefox 11 21.  3.  2009 8:48
Re: Firefox michalb 20.  3.  2009 22:18
Re: Firefox 11 20.  3.  2009 20:15
Re: Firefox 11 20.  3.  2009 20:13
Přidat příspěvek Zobrazit vše