18.  7.  2012    Programy

5 portable programů, které se hodí v kanceláři

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Na každém flash disku byste měli mít pár vybraných programů, které se vám budou hodit kdykoliv a kdekoliv. Vybíráme univerzální pomocníky z oblasti kancelářských nástrojů

Instalace je u některých programů nezbytná, existuje však velké množství nástrojů, které můžete spouštět rovnou. S výhodou toho využijete například při přípravě flash disku, který budete mít neustále u sebe a kdykoliv z něj spustíte požadované programy – třebas i u cizího počítače. Stoupající kapacity stávajících flash disků a jejich klesající cena si o takovéto použití přímo říkají, proto vám ani nebudeme doporučovat vypálení programů bez instalace na CD či DVD, i když také tento postup je možný.

Následující výběr programů se hodí pro běžné použití pro úpravu dokumentů, prohlížení různých souborů, jejich správu apod. Které další byste do výběru portable aplikací kancelářského zaměření zařadili vy? Podělte se o své zkušenosti a poraďte ostatním v diskuzi pod článkem.

Obrovská výhoda programů bez instalace spočívá v tom, že je můžete spustit i na počítačích, kde nemáte dostatečná oprávnění pro instalaci daného softwaru, například z důvodu nemožnosti zápisu do složky C:\Program Files nebo dalších. Jedná se o často opomíjený aspekt, ale v řadě případů vám zachrání kůži v případě počítačů v zaměstnání nebo různých internetových kavárnách, kde jsou správci právem příliš přísní a nedovolí vám provádět změny ve stávající systémové konfiguraci.

Programy na USB (přenosné, nebo také portable) se kromě snadného přenášení a nezávislého spouštění tedy zpravidla vyznačují tím, že neukládají žádná data na systémový disk. V praxi tedy nejenže máte důležité nástroje kdykoliv po ruce, ale zároveň se typicky v případě přenosných webových prohlížečů nemusíte bát, že by se historie vašeho surfování ukládala ostatním uživatelům na očích.

1. 7-Zip Portable

Systém Windows si ve výchozí instalaci poradí pouze s archivy ZIP, a to ještě v hodně osekané formě. Právě proto doporučujeme přidat si na flash disk povedený prográmek 7-Zip portable, který zvládne i všechny další nejznámější komprimované archivy – RAR, ARJ, GZ, TAR a desítky dalších. Rozhraní programu je velice podobné například populárnímu (avšak placenému) WinRaru, přidávání souborů do archivu, jejich rozbalování a ostatní úpravy probíhají v jediném přehledném okně.

Díky tomuto programu už na cestách a u cizího počítače nebudete s komprimovanými archivy bojovat. V kancelářském prostředí se jedná o skvělého pomocníka, otevřete s ním například komprimované přílohy, kterém vám někdo zaslal e-mailem, zmenšíte velikost dokumentů a dalších souborů na cestách apod.

zip.png
Jednoduchá konfigurace vlastností v programu 7-Zip

2. FreeCommander

Pokud se dostanete k cizímu počítači bez alternativního správce souborů a nemáte rádi Průzkumníka Windows, zachrání vás na USB disku právě populární FreeCommander. Volí klasické dvoupanelové zobrazení obsahu složek a nabízí všechny důležité funkce, včetně některých pokročilých – práci s komprimovanými archivy, kontrolními součty, nechybí ani detailní nastavení filtrů.

Základní klávesové zkratky jsou stejné jako například v Total Commanderu, a tak mají fanoušci tohoto placeného nástroje ovládání šité takříkajíc na míru. Role FreeCommanderu v kancelářském prostředí je jasná: nemusíte se prodírat dokumenty, pracovními soubory a dalšími daty v nepříliš praktickém rozhraní Průzkumníka Windows, klasické dvoupanelové zobrazení nabídne lepší přehled a rozšiřujicí funkce.

free.png
Komfortní uživatelské rozhraní dvoupanelového správce souborů FreeCommander

3. OpenOffice Portable

Balík OpenOffice portable by se měl stát základním stavebním kamenem vhodně vybaveného flash disku s programy bez instalace. Je nejen zdarma, ale ve většině případů může naprosto nahradit komerční produkty, v čele například se základními funkcemi Microsoft Office. Obsahuje textový a tabulkový editor, nástroj pro vytváření prezentací a grafiky, slovníky synonym a mnoho dalších funkcí, které se vám budou hodit kdykoliv u jakéhokoliv počítače. Jestliže z placených Office využíváte jen Word a Excel pro základní úpravy, tak si OpenOffice zamilujete.

4. Universal Viewer Portable

Nenechte se zmást strohým vzhledem tohoto jednoduchého programu, v jeho nitru se skrývají obrovské možnosti. Jedná se o univerzální prohlížeč velkého množství souborů – zvládne různé dokumenty (včetně souborů větších než 4 GB a dokumentů Microsfot Offce), obrázky nebo webové stránky. K tomu funguje také jako přehrávač nejrozšířenějších hudebních formátů a videí. U jednotlivých zobrazených souborů navíc máte k dispozici několik doplňujících akcí, které poskytují vyšší komfort a pokročilé funkce.

uni.png
Zobrazení prakticky čehokoliv, to nabízí Universal Viewer

5. FastStone Image Viewer

Tento nástroj se hodí do multimediální sbírky stejně jako kancelářské. Prográmek FastStone Image Viewer funguje jako freewarový prohlížeč obrázků a převodník typů obrázkových souborů v jednom. Kromě rychlých reakcí je jeho největší zbraní integrovaný jednoduchý editor obrázků se spoustou funkcí na úpravu fotografií, mezi nimiž nechybí například odstranění červených očí, úprava barev, změna velikosti a mnoho dalších. Program zabírá minimum místa, a tak by neměl chybět na flash disku jakékoliv kapacity. Jeho obrovskou výhodou je velice jednoduché použití, nemusíte se tak bát, že by i jím nabízené pokročilé funkce vyžadovaly zdlouhavé studování manuálu a o objevování vlastností detailních možností. Navíc mimo pracovní kancelářskou grafiku se nyní v období dovolených FastStone Image Viewer bude hodit při úpravách nových fotek, jejich retušování, nastavení parametrů a katalogizaci do fotoalb, ovládání a funkce zvládnou i naprostí začátečníci.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 8

Poslední komentáře Komentáře

Re: FastStone - free jen pro domaci pouziti Sislik 19.  7.  2012 19:13
Re: OpenOffice vs. LibreOffice Bob 19.  7.  2012 12:12
Re: OpenOffice vs. LibreOffice jsilver17 19.  7.  2012 8:45
absolutně volné -> open source regine 19.  7.  2012 8:43
Re: OpenOffice vs. LibreOffice justyand 19.  7.  2012 8:34
Přidat příspěvek Zobrazit vše