Windows všech verzí se postupem času zpomalují a jejich běh není, co kdysi býval. Uživatel je na vině jen zčásti, mnohem větší díl způsobují aplikace nebo přímo Windows. Uživatel může zavinit například to, že nesprávně odinstaluje aplikaci, program sám za sebe zase i při korektní odinstalaci nemusí odebrat veškeré své soubory apod. Právě nyní přichází na řadu čištění, tedy odebrání přebytečného balastu, který se v systému postupně nakupil.
Dvě hlavní Achillovy paty z pohledu zaneřádění Windows představuje registr systému a přebytečné soubory. Přebytečné soubory můžete částečně pročistit sami, nicméně musíte se mít na pozoru, co a kde mažete a jaké jsou vazby mezi programy a systémem. Díky čisticím programům ale budete postupovat mnohem bezpečněji a hlavně rychleji – během pár okamžiků zvládnou tyto aplikace prohledat soubory ve vašem profilu i systémových složkách a vybrat jen bezpečně odstranitelné z nich. Výhodou těchto aplikací, kam patří populární CCleaner a FCleaner, je odstranění nejen systémových souborů, ale také dočasných souborů jiných aplikací, například webových prohlížečů.
1. CCleaner
Potřebujete pročistit Windows, historii aplikací nebo systémový registr? Pak určitě vyzkoušejte tento jednoduchý, a přesto velice mocný program, který patří mezi špičku ve svém oboru. Mezi možnostmi správy systému nechybí ani nastavení automaticky spouštěných programů, takže máte možnost výrazně urychlit start Windows. Výhodou programu CCleaner je bezpečné použití, u každého kroku nejprve vyberete analýzu, a teprve podle nalezených přebytečných položek se můžete rozhodnout, jestli je skutečně chcete odstranit.

Výběr oblastí, které se programem CCleaner pročistí
Vyhnete se tak chybám, v drtivé většině případů můžete výběru nadbytečných záznamů a souborů věřit, jelikož CCleaner je schopen perfektně vybrat bezpečně odstranitelné objekty. V části Obnova systému se podívejte, kolik máte uložených bodů obnovení – pokud Windows delší dobu fungují bez jakýchkoliv problémů, postačí vám klidně pouze dva body obnovení, ty starší můžete prostřednictvím CCleaneru odebrat.
2. FCleaner
Kdyby vám z jakéhokoliv důvodu nevyhovoval univerzální čistič CCleaner, můžete vyzkoušet jeho kolegu, zdarma dostupný nástroj FCleaner. Funguje obdobně jako CCleaner, zaměřuje se na stejné hlavní problémy Windows. Vyčistit můžete jednotlivé oblasti systému Windows, stejně tak odebrat již neplatné položky nebo historii jednotlivých aplikací. Ačkoliv FCleaner volí odlišené na první pohled pro někoho méně přehledné zobrazení a uspořádání prvků hlavního okna, funkcionalitou si s CCleanerem v ničem nezadá, zvládne toho opravdu hodně.

Jednoduché uživatelské prostředí s přehledem dostupných funkcí
Program FCleaner využijte také pro rychlé zametení stop, tedy odstranění historie nejrůznějších aplikací. Do podobné kategorie spadá také správa spouštěných programů, díky níž velice jednoduše odeberete ty aplikace, jež nechcete načítat při každém spuštění – jedná se o rozšířenou variantu výchozího Nástroje pro konfiguraci Windows. Pokročilejší uživatelé ocení možnost detailního nastavení, zapnout můžete například automatické spouštění FCleaneru při každém startu Windows.
3. CM Disk Cleaner
Některé čisticí programy volí formu průvodce, kdy vás postupně pomocí různých dialogů navigují k vytoužené cílové funkci. CM Disk Cleaner je v tomto ohledu opakem, nabídne totiž všechny důležité funkce přímo prostřednictvím hlavního okna, které se objeví po prvním spuštění. Vybrat si můžete z několika přímých funkcí, mezi nimiž najdete například klasické čištění disku (odebrání nadbytečných souborů z různých umístění)nebo třeba čistič aplikací a registru.

Výběr položek a čištění jedním klepnutím tlačítkem myši
Jak by tedy název programu mohl předpovídat, nejedná se jen o smazání vybraných dat. Univerzálnější zaměření CM Disk Cleaneru podtrhuje zahrnutí optimalizace operační paměti, nebo dokonce bezpečné smazání souborů – použitím této funkce si zajistíte, že nikdo neobnoví vámi smazaná data, a to ani specializovanými nástroji. Specialitou především pro začínající uživatele je pak sekce OneClick Cleanup, tedy pročištění systému jediným klepnutím myší.
4. Defraggler
Výchozí nástroj pro defragmentaci, který najdete přímo ve Windows, nepatří mezi špičku ve svém oboru. Pokud hledáte povedenou alternativu, máme pro vás tip: zdarma dostupný Defraggler, který zvládne vše důležité. Program Defraggler není čističem v pravém slova smyslu, nicméně měli byste jeho použití zahrnout do pravidelné systémové údržby. Ještě před zahájením defragmentace doporučujeme provést analýzu disku, abyste přeskupování dat neprováděli i v případě, kdy není zapotřebí.

Defraggler vyniká snadným a rychlým použitím
Stejně jako v případě defragmentačního nástroje Windows doporučujeme také Defraggler spouštět v dobu, kdy s počítačem nepracujete, resp. nepoužíváte aplikace, které vyžadují častý přístup k pevnému disku. Jakmile je defragmentace spuštěna, nabídne vám Defraggler detailní informace o jejím průběhu, máte možnost sledovat, odkud kam jsou data načítána, jaký je aktuální počet fragmentů, stav pevného disku apod.
5. Autoruns
Potřebujete pročistit komponenty, které jsou automaticky zaváděny během spouštění Windows? Pokud výchozí nástroje nestačí, podá vám pomocnou ruku zdarma dostupný nástroj Autoruns. Po spuštění program Autoruns automaticky zvolí výchozí záložku Everything, která je však vinou kompletního souhrnu velice obsáhlá, a tak je snazší využít navigaci prostřednictvím ostatních. Rychlý přehled poskytne záložka Logon, na níž najdete seznam položek ve standardních součástech pro automatické spouštění programů a načítání komponent, například tedy ve složce Po spuštění, specializovaných klíčích registru a dalších, které se vážou k uživatelským účtům.

Kompletní ladění automaticky spouštěných programů je v nástroji Autoruns hračkou
Praktické možnosti úprav nabízí záložka Explorer, jejím prostřednictvím totiž můžete upravit rozšíření a nastavení Průzkumníka Windows, přesněji řečeno položek souborových nabídek. Pokud se tak některý program tvrdošíjně drží v nabídce vyvolané klepnutím pravým tlačítkem myši na soubor či složku, lze jej pomocí této záložky deaktivovat.