19.  10.  2012    Ostatní

5 tipů, které usnadní poslech a správu hudby

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Správná organizace dat a použití vhodného přehrávače jsou nutné k tomu, abyste se v multimediální sbírce neztratili. Přinášíme pětici rad, které vám s tím pomohou.

Stažením MP3 souborů vše teprve začíná, poté je zapotřebí zvolit vhodné uložení a případnou archivaci. Není dobré mít uložené jedno album mezi staženými dokumenty, druhé ve složce Hudba, další třeba ploše apod. Abyste se ve svých MP3 souborech neztratili a měli je kdykoliv po ruce, využijte následujících pět tipů pro jejich zkrocení.

1. Poslechněte si alba a skladby ještě před stažením

Při výběru vaší oblibené hudby vám pomohou specializované servery, které dokážou namixovat pomyslné rádio dle vašeho gusta. Specialitou je pak služba Grooveshark, jež dovoluje vyhledat prakticky libovolné album nebo jednotilvou skladbu a pohodlně si ji poslechnout. Snadno si tak poslechnete skladby ještě před jejich stažením či zakoupením, po registraci jsou k dispozici i některé rozšiřující možnosti.

groove.png
Vyhledání skladby podle názvu ve službě Grooveshark

2. Využívejte tagy

Drtivá většina hudebních alb, která stáhnete z internetu, má již vyplněné takzvané tagy pro každou skladbu. Ve finále tedy přímo v přehrávači nebo specializovaném správci hudby vidíte detaily, mezi nimiž nechybí přesný název skladby, alba, interpreta, žánru apod. Abyste mohli přidat tyto údaje také k vlastním nebo dosud neoznačeným skladbám, vznikla celá řada specializovaných nástrojů. Vyzkoušejte například populární Mp3tag.

3. Jak na vlastní playlisty

Podobně jako tomu je v případě zmíněných tagů, obsahují alba zpravidla pro jednotlivé skladby takzvané playlisty, tedy seznamy pro pořadí přehrávání. Pro přehrání pak stačí v přehrávači otevřít tento playlist a skladby se načtou automaticky. Chcete-li si playlisty upravit nebo snadno vytvořit vlastní (například pro přehrání oblíbených skladeb bez jejich kopírování do zvláštní složky), použijte k tomu například oblíbený prográmek Winamp Playlist Creator, který je určen především pro Winamp.

4. Používejte oblíbený přehrávač

Vyberte si přehrávač, který vám osobně vyhovuje, ať už jde o Winamp, foobar nebo výchozí Windows Media Player. Výhodou pro organizaci a pohodlnější poslech MP3 samozřejmě je, pokud přímo přehrávač zvládá třídění hudby do kategorií a vytváření vlastních knihoven, nebudete tak závislí na dalších programech, které by to obstarávali. Samozřejmě ale stále platí, že namísto logické struktury knihoven můžete využívat přesného třídění pomocí struktury složek.

winamp.png
Přehrávače jsou dostupné v řadě verzí a provedení, zapátrejte také po podpoře vlastních knihoven

5. Vyzkoušejte specializované programy

Pokud je vaše hudební sbírka rozházená v různých složkách a potřebujete ji setřídit systematicky pomocí specializovaného programu, můžete vyzkoušet některý ze zdarma dostupných nástrojů. Mezi nejoblíbenější patří například Music Collection.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře