2.  11.  2011    Windows 8

5 tipů pro nový Průzkumník Windows 8

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Nový Průzkumník ve Windows 8 nabídne především aktualizovanou nabídku ve stylu ribbon, zajímavé funkce tak budou snáze a rychleji dostupné. Jak na to?

V dřívějších článcích jsme vás naučili, jakou verzi z aktuálně dostupných testovacích vydání Windows 8 vybrat a bezpečně ji nainstalovat, navíc krok za krokem. Z novinek kromě jiného na první pohled zaujme Průzkumník Windows, ve stávajícím testovacím vydání v originále klasicky nazývaný anglickým označením Windows Explorer. Přinášíme vám praktické představení inovací, které stojí za vyzkoušení a jejichž zvládnutí vám usnadní práci s Windows 8.

1. Ribbon pro snazší ovládání

Po vzoru Microsoft Office nyní máte v Průzkumníkovi Windows 8 k dispozici namísto klasické nástrojové lišty intuitivní ribbon, tedy pás karet s nabídkou jednotlivých nástrojů. Sami tvůrci uvedli, že do ribbonu přesunuli funkce, které uživatelé nejčastěji využívají – první karta nazvaná File zprostředkovává přístup k základní navigaci, druhá pak ve většině případů poslouží pro jednotlivé operace se soubory – například pomocí příkazu Copy path velice rychle zkopírujete absolutní cestu k vybrané položce, umístí se tedy do systémové schránky.

01ribbon.png
Nový ribbon s kartami odpovídajícími aktuálnímu výběru

Karta View dovoluje změnit zobrazení výpisu souborů a složek, další karty se pak mění podle toho, jaká položka je vybraná. Pokud tedy vyberete například položku odpovídající pevnému disku, objeví se karta Drive, která nabídne funkce pro šifrování, formátování nebo odebrání přebytečných souborů.

2. Klávesové zkratky

S ribbonem úzce souvisí také pohodlnější ovládání klávesnicí, opět podobně, jako tomu je v novějších verzích Office. Pro ovládání můžete využít sekvence kláves, po stisknutí základní kombinace se objeví rychlá nápověda s odkazy na klávesy pro další povely. Pokud by vám ribbon překážel, můžete jej skrýt pomocí ikony šipky v pravém horním rohu, při následování sekvence kláves se nápověda přesto zobrazí. Využívat lze také většinu klasických klávesových zkratek známých z Průzkumníka Windows 7.

02klavesy.png
Rychlé zobrazení ovládání pomocí sekvence kláves

3. Sdílení souborů a složek

Základní sdílení bez zdlouhavých nastavení bude opět dostupné prostřednictvím domácí skupiny, jejíž princip se inspiruje původní inovací ve Windows 7. Kromě toho však lze přímo z Průzkumníka Windows upravit sdílení prostřednictvím odpovídající položky ribbonu, rychle si vyberete možnosti sdílení pomocí karty Share s odkazy pro detailní nastavení sdílení s vybranými uživateli.

4. Připojení obrazů disků

Windows 7 nabídla možnosti vypalování ISO souborů, nová Windows 8 v tomto ohledu půjdou ještě dál – k dispozici je funkce pro připojení v podobě samostatné virtuální jednotky. Stačí vybrat ISO soubor a okamžitě se aktivuje karta Actions v části Disc Image Tools. Klepnutím na tlačítko Mount pak bude vytvořena nová jednotka, jejíž obsah odpovídá danému obrazu.

03mount.png
Možnost připojení vybraného ISO souboru ve formě nové virtuální jednotky

5. Vylepšená správa obrázků

Drobné aktualizace se v rámci ribbonu a zobrazení detailů dočkala také práce s obrázky, jakmile vyberete grafický soubor, zobrazí se sekce umožňující jeho překlopení, rychlého nastavení jako pozadí na plochu, případně spuštění slideshow. K tomu samozřejmě nechybí ani standardní souborové funkce, tedy například tisk nebo přímé poslání e-mailem s využitím výchozího klienta. Pokud aktivujete náhled detailů (Details pane), zobrazí se požadované podrobnosti v pravé části.

04pict.png
Zobrazení informací o obrázku a základní funkce v ribbonu v horní části oknaX

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 14

Poslední komentáře Komentáře

Re: Finál Hafajs 5.  11.  2011 10:51
Re: Kdo používá Win 8? Hafajs 5.  11.  2011 10:47
Re: Kdo používá Win 8? sojky 3.  11.  2011 18:10
Barva pozadí Aki 3.  11.  2011 16:45
Lol lolik 3.  11.  2011 16:40
Přidat příspěvek Zobrazit vše