23.  10.  2012    Ostatní

5 tipů pro vyladění uživatelských účtů Windows

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Uživatelské účty a jejich správné nastavení bývají často podceňovány, resp. naopak přeceňovány. Přinášíme osvědčené tipy, se kterými je zvládnete správně.

Níže uvedené tipy představují některé možnosti nastavení uživatelských účtů, vždy je důležité, abyste konfiguraci vytvořili na míru svému systému. Jak s účty ve Windows pracujete vy, využíváte doma jeden společný, nebo pro každého uživatele poctivě vytváříte samostatný? Podělte se s ostatními o své zkušenosti v diskuzi pod článkem.

1. Co je místní, doménový a online účet?

Uživatelské účty mohou být v zásadě dvojího typu: takzvané místní a doménové. Jak již samotné označení první varianty napovídá, místní účty uchovávají informace o uživatelích přímo v daném počítači, kdežto jejich doménové alternativy se nacházejí na jednom centrálním stroji (takzvaný řadič domény). Doménové účty nalézají uplatnění zejména ve velkých sítích, na domácích počítačích a v malé domácí síti vás tedy budou zajímat jen místní účty.

Mezi vylepšení Windows 8, jejichž oficiální uvedení do prodeje se kvapem blíží, patří také propojení s online účtem Microsoftu. V praxi toho využijete při práci na více počítačích na různých místech – namísto klasického lokálního účtu je možné se přihlásit k internetovému účtu a využít stávajícího nastavení. Tento koncept samozřejmě musí podporovat také jednotlivé programy. Základem je úzká provázanost se standardním online účtem Microsoft (dříve známým pod označením Live ID), který již delší dobu funguje jako pojítko mezi jednotlivými službami Microsoftu v síťovém prostředí.

Přihlašování skrze online účet a automatickou synchronizaci vybraných položek při instalaci Windows 8 poznáte ihned během vytváření výchozího uživatelského profilu. Jedná se o standardní možnost, kterou však můžete přeskočit stisknutím odpovídajícího tlačítka Přihlašovat se bez účtu Microsoft, tedy vytvořit standardní místní účet. Lokální uživatelský účet využijete v případě, kdy zatím online účet Microsoft nepoužíváte a ani nehodláte těžit z výhod automatické aktualizace položek v rámci vlastního profilu. Rozhodnutí u výchozího účtu Windows 8 během instalace nijak neovlivní nastavení do budoucna, jelikož u každého nově přidávaného či upravovaného profilu lze provést dané rozhodnutí nezávisle na dřívějším.

2. Nepřeceňujte význam hesla k uživatelskému účtu

Okolo hesel a jejich bezpečnosti existuje celá řada pravidel, nicméně většinou se vztahují k ochraně důležitých souborů, především citlivých dokumentů. Jestliže doma používáte počítač ve dvou až třech lidech a nemáte před sebou příliš co tajit, můžete ochranu účtu heslem úplně vypnout, případně v rámci jednoho společného účtu nastavit automatické přihlašování.

zasady.png
Detailní možnosti nastavení najdete v dialogu Místní zásady zabezpečení

3. Jak se odlišuje účet Guest

Pokud chcete přidělit účet uživateli, který nemá mít vlastní účet přímo v počítači, můžete využít do určité míry výjimečného uživatelského účtu s názvem Guest. Jedná se o velice omezený účet, který kterémukoliv uživateli dovoluje používat počítač, ale neposkytuje přístup k žádným osobním datům. Stejně tak uživatelé přistupující pod účtem Guest nemohou instalovat software, hardware ani měnit systémová nastavení nebo heslo. Na druhou stranu se zapnutým účtem Guest se zároveň snižuje celková bezpečnost počítače, jelikož se pod ním může přihlásit kdokoli. Pokud účet Guest chcete vypnout nebo naopak zapnout, můžete to provést v Ovládacích panelech v sekci s nastavením uživatelských účtů.

4. Mohu rychle odhlásit jiného uživatele?

Pokud je právě k počítači přihlášeno více uživatelů, lze libovolného odhlásit prostřednictvím Správce úloh, kterého nejrychleji spustíte stisknutím zkratky Ctrl + Shift + Esc. Nabízí toho samozřejmě mnohem více, nicméně v tomto jednom konkrétním případu pro přehled aktuálních uživatelů levým tlačítkem myši klepněte na záložku Uživatelé, vyberte požadovaného uživatele a stiskněte tlačítko Odhlásit.

spru.png
Seznam aktuálně přihlášených uživatelů rychle najdete ve Správci úloh

5. Jak je to s cestami k osobním souborům a složkám?

Pokud občas tápete, kde má která část vašeho profilu své místo na disku, klepněte v okně Průzkumníka do pole s adresou. Interaktivní popis podle logického umístění se vmžiku změní na absolutní cestu do dané složky, obejdete tak i překlad anglických složek do češtiny.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře