26.  11.  2012    Vyzkoušejte  |  Programy

7 ověřených tipů pro VLC Media Player

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Populární přehrávač VLC Media Player nabízí celou řadu praktických funkcí, jimiž si lze sledování filmů či poslech hudby zpříjemnit. Poradíme vám, které možnosti stojí za pozornost.

Multimediální přehrávač VLC Media Player bývá velkým množstvím uživatelů neprávem přehlížen, často je odrazuje jeho strohé grafické rozhraní. Tato aplikace však přitom nabízí podporu velkého množství audio- i videosouborů, navíc s pokročilými funkcemi pro úpravu obrazu nebo například zvukovým ekvalizérem. Vybíráme osvědčená nastavení a volby, které vám práci s VLC Media Player usnadní a zpříjemní.

1. Lepší grafické zpracování

Pokud po instalaci programu pro jeho otevření následujete pouze zástupce s názvem VLC media player, otevře se základní grafické rozhraní – to je sice maximálně efektivní, nicméně ve srovnání s jinými přehrávači nemusí každému vyhovovat. K dispozici je i takzvaně skinovatelné zpracování, v němž si můžete vzhled upravit, stačí následovat zástupce VLC media player skinned.

01skin.png
Grafické rozhraní programu VLC Media Player s výchozím vzhledem

Pokud v něm pak do volné oblasti klepnete pravým tlačítkem myši, můžete otevřít jakýkoliv jiný vzhled volbou příkazu Rozhraní | Otevřít vzhled. Podporovány jsou soubory VLT, WSZ a XML, odpovídající galerii s možností stažení najdete na domovských stránkách projektu. Nechybí ani odkaz na stažení kompletního balíčku, jehož velikost má necelé čtyři desítky megabajtů.

2. Efekty během přehrávání videa

Jednou z výhod programu VLC Media Player je rozšířená podpora grafických efektů, které se aplikují na přehrávané video. Stačí, abyste během přehrávání následovali příkaz Nástroje | Efekty a filtry, čímž se otevře odpovídající dialog. Na záložce Efekty videa pak najdete velké množství ladicích nástrojů a voleb, mezi nimiž nechybí například základní Odstín, Jas, Kontrast apod., ale také některé pokročilé.

3. Ostřejší obraz z internetu

Pokud budete přehrávat video z nepříliš kvalitního internetového streamu, doporučujeme v právě představeném dialogu na záložce Efekty videa aktivovat funkci Zaostřit. Pomocí přidruženého jezdce Sigma pakmůžete určit úroveň zostření obrazu, a tedy zmírnit nepříjemné rozmazání video komprese během online přenosu. Samozřejmě pamatujte na to, že pokud to s přidáním automatického zaostření přeženete, bude obraz ve finále naopak příliš zrnitý.

03ostrost.png
Úpravy videa během přehrávání

4. Ekvalizér pro vaši hudbu

Podobně jako je tomu v případě jiných přehrávačů, nabízí také VLC Media Player takzvaný grafický ekvalizér, jehož prostřednictvím lze upravit přehrávanou hudbu (nebo zvukovou stopu filmu). Najdete jej na výchozí záložce po následování příkazu Nástroje | Efekty a filtry, a pokud nehodláte s podrobným nastavením experimentovat sami, doporučujeme použít roletovou nabídku Přednastavení. Zobrazí se připravené konfigurace, jak je znáte například z přehrávače Winamp.

5. Ořez videa přímo během přehrávání

Pokud má video formát, který vám nevyhovuje (například kvůli rozměrům obrazovky nebo nutnosti přizpůsobit přehrávání v okně), nemusíte měnit poměr stran. Využijte praktického ořezu přímo během přehrávání, a to následováním příkazu Video | Ořez v hlavnínabídce programu VLC Media Player. Vybrat si můžete z několika standardních poměrů stran, do kterých se video ořízne (podle menší z nich).

05orez.png
Nabídka ořezu přehrávaného videa

6. Obnovte výchozí nastavení

Vzhledem k mnoha pokročilým funkcím a možnostem nastavení, které program VLC Media Player nabízí, se vám při experimentování s nimi může stát, že nebudete s konfigurací spokojeni. Abyste nemuseli ručně procházet všechny volby a snažit se je vrátit do původního nastavení, můžete využít kompletního obnovení výchozích hodnot. V programové skupině programu VLC Media Player v takovém případě následujte příkaz Reset VLC media player preferences and cache files.

7. Vyzkoušejte portable verzi

Ačkoliv si lze z programu VLC Media Player vytvořit přenosnou verzi snadno samostatně, existuje průběžně aktualizované a již připravené funkční portable vydání. Najdete jej například na stránkách serveru PortableApps.com, ze kterých si můžete stáhnout připravený balíček. Pak již jen stačí zkopírovat odpovídající soubory na flash disk a mít VLC Media Player kdykoliv po ruce.




X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře