20.  6.  2012    Vyzkoušejte  |  Programy

Bleskově: Víte, co procesy opravdu dělají?

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Hlubší zkoumání běhu Windows se neobejde bez sledování aktivit jednotlivých procesů. V našem rychlotipu vám prozradíme, jak k tomu použít praktický Process Monitor.

Pokud chcete vědět, které procesy k jakým součástem systému přistupují a co dělají, nenabídne vám Správce úloh dostatečné možnosti. Praktická aplikace Process Monitor se specializuje na zjištění podrobných informací o právě běžících procesech a všech důležitých činnostech. Snadno tak odhalíte nejen standardní informace, ale například také to, které klíče registru jsou měněny a jak, jaké operace jednotlivé procesy provádějí se soubory apod. Abyste se v přehršli dat neztratili, nabízí vám tento program i pokročilé filtrování výpisu.

p1.png p2.png
p3.png p4.png
p5.png p6.png
Snímky obrazovek programu Process Monitor v akci (klepnutím zobrazíte galerii)
 

Hned v základním zobrazení máte k dispozici nejdůležitější funkce programu Process Monitor, a sice zobrazení akcí jednotlivých procesů (sloupec Operation), resp. detaily, které se této akce týkají (sloupec Path). Prvně zmíněný sloupec Operation vám tedy prozradí, která akce proběhla, ze zkráceného popisu vždy rychle odtušíte, o jaký typ šlo. Například hodnota RegOpenKey označuje přístup ke klíči v registru, RegQueryValue přístup k hodnotě registru, RegCloseKey uzavření klíče registru apod. Podobně vás také v případě práce se soubory Process Monitor zpraví o vytváření souborů (položka CreateFile), jejich čtení (ReadFile) nebo třebas zavírání (CloseFile).

Pokud tedy máte podezření, že některý proces zbytečně moc slídí v systému, resp. pády způsobuje nenalezení kritických položek ve Windows, podá vám Process Monitor pomocnou ruku. Pamatujte ale na to, že byste jej měli používat spíše jako diagnostiku a vodítko pro řešení případných problémů, a tak jej neberte jako všelék na všechny podezřelé akce, které v systému nastanou.
Další bleskovkyX

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře