12.  7.  2012    Příkazový řádek

Chkdsk: Máte v pořádku data na disku?

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Díky příkazovému řádku můžete rychle zkontrolovat a případně opravit chybně uložená data. Poradíme vám, jak k tomu využít praktický nástroj chkdsk.

Práce s pevným diskem na pozadí systému zahrnuje velké množství operací zápisu i čtení, zpracování souborů či udržování obsahu složek. Čas od času může dojít ke komplikaci těchto automatizovaných činností, například v případě nenadálého vypnutí počítače za běhu. Můžete pak snadno zkontrolovat korektnost dat na disku spuštěním příkazu chkdsk.

Základní použití příkazu je bez vložení rozšiřujících parametrů, kdy dojde k automatické kontrole aktuálního disku, nejčastěji jej tedy využijete spuštěním na výchozím systémovém disku C:. V průběhu kontroly se otestují indexové položky, o průběhu budete detailně informování. Celý proces odpovídá spuštění kontrole bez automatické opravy chyb, se kterou se můžete setkat při spuštění Windows po jejich nekorektním ukončení hned během startu.

chkdsk.png
Kontrola disku příkazem chkdsk

Pro určení kontroly na jiný, než aktuální disk, doplňte jeho označení za příkaz chkdsk. Ve výchozím nastavení při spuštění bez jakýchkoliv rozšiřujících parametrů navíc chkdsk neprovádí automatickou opravu nalezených chyb. Abyste tento nedostatek vyřešili, doplňte jej o parametr /F. Například tedy pro kontrolu a automatickou opravu chyb na disku D: zadejte chkdsk D: /F. Aby byl příkaz chkdsk s opravou nalezených chyb úspěšný, musí být jednotka přepnuta do vyhrazeného přístupu – typicky u systémového disku (běžně C:), tak nelze tento parametr využít za běhu, a proto vám chkdsk po svém spuštění zobrazí chybovou hlášku a nabídne automatické spuštění kontroly s opravou při dalším startu systému Windows.
Další bleskovkyX

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 1

Poslední komentáře Komentáře

Jste super! Ladik 7 12.  7.  2012 20:21
Přidat příspěvek Zobrazit vše