15.  11.  2012    Programy  |  Vyzkoušejte

Clipboard Master: Dotáhněte schránku k dokonalosti

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Zkratky Ctrl + C a Ctrl + V. Takto jednoduše drtivá většina uživatelů používá systémovou schránku ve Windows. Chcete ji vylepšit, rozšířit její kapacitu i funkce? Zkuste Clipboard Master.

Jednoduchá a malá utilita, které z vaší systémové schránky udělá skutečně zajímavé úložiště, navrch k tomu ještě přidá celou řadu na první pohled nesouvisejících a doplňkových funkcí. To vše přitom nabízí zcela zdarma s jednoduchým způsobem ovládání a minimálními systémovými nároky.

Instalací Clipboard Master získáte nenápadnou ikonu v nástrojové liště vpravo dole u hodin. Prostřednictvím této ikony ovládáte celý program, takže neočekávejte žádné velké hlavní okno, na které býváte zvyklí u jiného druhu softwaru. Tento fakt sice může zpočátku méně zkušeným uživatelům komplikovat orientaci, po chvíli si na něj sami zvyknete.

Do hlavní nabídky se dá dostat kliknutím na ikonu aplikace jak pravým, tak levým tlačítkem myši. Dojde k rozbalení menu strukturovaného na celkem šestnáct položek. Některé položky slouží jako tematický rozbočovač a obsahují další podmenu. Rychlost pohybu lze ještě zvýšit používání klávesových zkratek.

sshot-2.png
Umístění funkcí programu v oznamovací oblasti hlavního panelu

Hlavní funkce jsou zpravidla přiřazeny k určité kombinace klávesy Windows a některé písmenové klávesy. Ovšem ne všechny možnosti jsou takto dosažitelné, takže v určitých případech budete stejně odkázáni na práci pomocí myši a vysouvacího menu.

Clipboard

Pod tímto anglickým názvem si lze představit onu systémovou schránku, kam se ukládají nakopírované položky a odkud je možné je zase vkládat někam jinam. Hlavní schopností programu tak je rozšíření schránky na více než jednu položku. Můžete tak kopírovat více různých částí textu, do systémové schránky vkládat i obrázky, odkazy a další, a přitom se k nim opět dostat po delším čase, aniž by došlo k jejich přemazání jinou položkou.

sshot-3.png
Zpracování jednotlivých záznamů schránky

Samozřejmě po větším množství vložených položek vzniká v takovémto úložišti menší chaos, takže může být problém najít tu nakopírovanou část, kterou aktuálně chcete použít. Bohužel Clipboard Master nenabízí pokročilé možnosti procházení, filtrování (pouze základní filtr) a třídění, takže se musíte spokojit s jednoduchým seznamem chronologicky umístěných záznamů.

Práce se schránkou

K záznamům se dostanete přes menu a položku Clipboard, poté si lze okamžitě vybrat jeden z nabízených řádků. Tím dojde automaticky k jeho vložení do programu (dokumentu), který byl naposledy aktivní, nebo se můžete skrze Show complete list / edit item dostat do malého okna se seznamem zkopírovaných dat.

Opět, pokud kliknete levým tlačítkem myši, dojde k okamžitému vložení textu či obrázku do programu. Pravé tlačítko myši vám nabídne větší výběr v podobě tisku položky, jejího prohlížení, zařazení, filtrování, editace, vymazání a přesunu v seznamu výše či níže. To je vše ze základní funkce rozšiřující schránku. Nyní se podíváme na ty doplňkové.

Určité fráze, formáty či slova vkládá průměrný uživatel velice často při tvorbě dokumentů, korespondence či chatování. Z toho důvodu nabízí Clipboard Master nabídku těch nejužívanějších textů, které lze stejně jednoduše jako přes schránku vkládat kamkoli jinam. Můžete tak vložit např. zdravící fráze k e-mailu, datum či podpis. Má to tu nevýhodu, že ony fráze nejsou dostupné v češtině, takže to příliš nevyužijete. Další věci, které lze rychle prostřednictvím aplikace vkládat, jsou speciální znaky v HTML kódu nebo méně časté symboly obecně.

sshot-1.png
Jednoduhý dialog pro správu hesel

Zachycování obrazovky a správa hesel

Pod položkou Tools naleznete méně očekávanou dovednost programu – nástroj pro pořizování snímků obrazovky. Samozřejmě zde zapomeňte na pokročilé možnosti nastavení, pro ty musíte stáhnout specializovaný software. V těchto nástrojích ještě můžete přeformátovat vybraný text do hexadecimální a další podoby.

Další nabízenou funkcí je úložiště přihlašovacích údajů a hesel pro různé webové a další formuláře. Program slibuje jak jejich bezpečnost, tak rychlé vyhledání a vepsání jako ze systémové schránky. Tyto vlastnosti ale z programu příliš nevyužijete, protože jeho hlavní úloha je poněkud jinde a dělá ji mnohem líp než tyto věci.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 2

Poslední komentáře Komentáře

Re: ke štěstí joka 22.  11.  2012 10:26
ke štěstí uni 22.  11.  2012 9:56
Přidat příspěvek Zobrazit vše