11.  3.  2011    Vyzkoušejte  |  Internet

Clipboard.cz: Webová schránka pro vaše texty

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Potřebujete rychle vystavit texty na internetu, aby byly pěkně formátované a bez nutnosti vlastního blogu nebo webhostingu? Pak můžete využít Clipboard.cz.

Služba Clipboard.cz je jednoduchý nástroj pro online ukládání textů. Podporuje zápis syntaxí Texy, umožňuje ukládat zdrojové kódy v různých jazycích a dovoluje i zápis matematických vzorců známé z prostředí TeX, které převede na jejich odpovídající grafický zápis.

Uvedený tip čerpá z dřívějšího vydání časopisu Jak napočítač, který vám každý měsíc přináší tipy pro Windows, Word, Excel a zajímavé webové služby.

Clipboard.cz je vhodný pro uživatele Twitteru či Facebooku, kde je pisatel omezen na psaní příspěvků s maximální délkou v řádu stovek znaků. Může být ale vhodná pro kohokoli, kdo chce sdílet své texty na webu s ostatními. Navíc je možné text celkem efektivně a velmi jednoduše formátovat.

Jakmile máte text hotový a zkontrolovaný, pak jej můžete poslat na sociální síť nebo do ICQ. To provedete pomocí odkazu, který vám služba vygeneruje. Přístup k textu lze omezit heslem nebo také omezenou platností na několik málo přečtení.

Tip navíc: Kompletní popis zápisu různých vzorců či tabulek v prostředí Texy naleznete na adrese www.texy.info/cs/syntax.

01zaklad.png
Rozhraní služby Clipboard.cz

Základní práce s textem

Do editačního okna vkládejte text. Při psaní platí několik základních pravidel. Chcete-li zadat nový odstavec, pak stiskněte dvakrát Enter. Za odstavec se považuje jeden nebo více bezprostředně za sebou následujících řádků textu. Odstavečky jsou od sebe odděleny prázdným řádkem.

Nadpisy je možné zapsat hned dvěma způsoby. Jednak je možné titulek podtrhnout pomocí znaků  #, *, =, - nebo tyto znaky využít před a za nadpis. Například === Hlavní nadpis === vyrobí jeden z největších nadpisů v textu. Tučné písmo vložíte mezi dvojici hvězdiček, kurzívu pak mezi dvojici lomítek. Například takto se píše **tučný text** a takto //text psaný kurzívou//.

Odkazy se zapisují tak, že odkazující text uzavřete do uvozovek a následujete dvojtečkou a URL. Texy se snaží inteligentně odhadnout konec URL. Můžete mu i pomoci tím, že URL uzavřete do hranatých závorek. Odkaz na web lze využít takto – Mrkněte se na můj [web | http://www.mojeadresa.cz].

Pomocí čísel nebo pomlček lze docílit číslovaných seznamů nebo textových značek (odrážek). Odrážkové seznamy zapisujeme pomocí * + nebo -. Musí být zapsán hned na začátku řádku a za ním musí následovat mezera. Tabulky lze zase vyrobit s využitím znaku | (Alt Gr + W), pomocí kterého oddělíte jednotlivé buňky.

02tabulkka.png
Zdrojový text tabulky

Pokud chcete využít další formátování, jako je například barevný text, pak musíte do svého textu vložit HTML značky. Vkládat lze pomocí tlačítek v horní části okna také zdrojové kódy v různých programovacích jazycích. Ty dostanou podobný barevný formát, jaký je k vidění ve specializovaných vývojových prostředích. Pod editačním oknem je odkaz Náhled, kterým zobrazíte v jakémkoli okamžiku práce s textem, jak bude výsledný dokument vypadat a jak se zobrazí dalším uživatelům.

Publikace textů

Jakmile jste s editací hotovi, mžete přistoupit k uložení textu na server a k odeslání odkazu vašim známým nebo pro vložení na sociální síť. V pravé části okna můžete vyplnit položky Heslo pro čtení a Heslo podruhé (pro kontrolu), tak aby text nebyl viditelný komukoli, ale jen osobě, která zná heslo.

Můžete také doplnit zdrojovou stránku, odkud jste čerpali a položku Mail. Zadáte-li zde váš e-mail, zašle vám služba Clipboard.cz odkaz pro pozdější editaci textu. Platnost příspěvku lze omezit na určitý počet přečtení, dnů, hodin nebo minut. Nakonec musíte odsouhlasit pravidla služby a klepnout na tlačítko Uložit text a získat adresu!

03vystup.png
Výsledný příspěvek ve službě Clipboard.cz

Nyní bude zobrazen výsledek i s adresou ve tvaru http://x0.cz/246. Tuto adresu můžete distribuovat, komu si usmyslíte. Služba je dostupná také jako doplněk do prohlížeče nebo program pro Windows. Zajímavější je ale její použití on-line na webu. Pokud si nastavíte počet přečtení na jedno jediné, pak se již toto první zobrazení vám samým započítá a text bude zobrazen pouze vám. Vždy tedy zadávejte alespoň dvě zobrazení.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 1

Poslední komentáře Komentáře

Používat hlavu? Arvo 14.  3.  2011 10:40
Přidat příspěvek Zobrazit vše