2.  10.  2012    Windows 8

Co provází instalaci Windows 8

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Až se pustíte do instalace finální verze nadcházejícího systému, můžete být mile potěšeni i nepříjemně překvapeni. Není zapotřebí se přímo obávat, jen pochopit nové požadavky.

Rychlost a efektivní návrh celé architektury každého nového systému začíná už samotnou instalací. Zde bohužel finální Windows 8 podobně jako předchozí testovací verze striktně vyžadují některé parametry procesoru, který právě používáte. Pokud jste tedy úspěšně nainstalovali Developer Preview i Consumer Preview, neznamená to, že váš počítač zvládne také finální verzi. Jmenovitě je zapotřebí mít aktivovánu podporu PAE, SSE2 a NX bit.

Jestliže instalujete Windows 8 do virtuálního počítače, lze tyto možnosti zpravidla zapnout v pokročilých nastaveních, v případě „opravdového“ počítače musíte zkontrolovat nastavení v BIOSu. Jestliže byste odpovídající možnosti v BIOSu nenašli, vyzkoušejte ještě update na nejnovější firmware podle typu vaší základní desky.

09.png
Konfigurace procesoru a aktivace PAE/NX při instalaci do virtuálního počítače v programu VirtualBox

Samotná instalace je pak co do rychlosti srovnatelná s Windows 7, interakce s uživatelem je omezena na minimum – ve skutečnosti sestává pouze v úvodním zvolení diskového oddílu a prvotním místním nastavení. V mezičase se Windows 8 postarají o vše potřebné, tedy extrahují soubory na disk, připraví i provedou samotnou instalaci a upraví zaváděcí oblast disku. Během instalace se samozřejmě připravte na několikerý restart a průběžné zčernání obrazovky.

Právě v tomto bodě se při delších prodlevách řada uživatelů už během instalace zkušebních verzí občas zalekla a počítač restartovala. Nedělejte to, jednoduše vyčkejte. Pro úplnost dodejme, že v prodeji budou k dispozici standardní 32- i 64b verze, nevyjímaje vydání pro procesory ARM využívané v mobilních zařízeních.

Pokud chcete Windows 8 před uvedením vyzkoušet prostřednictvím oficiálně dostupné 90denní verze Windows 8 Enterprise, nemusíte vkládat licenční klíč, nicméně do deseti dnů po jejím dokončení je zapotřebí provést bezplatnou aktivaci – systém vás na to sám upozorní. Pokud byste to během této desetidenní lhůty nestihli, zčerná pozadí pracovní plochy a počítač se každou hodinu automaticky vypne.

08.png
Odpočet zbývajícího času při použití oficiální testovací verze Windows 8 Enterprise

Aktivace bude za těchto podmínek u zkušební 90denní verze podle vyjádření Microsoftu dostupná až do 15. srpna 2013. V pravém dolním rohu obrazovky při zobrazení klasické plochy máte možnost sledovat, kolik dnů do uplynutí zkušební verze ještě zbývá. Pro úplnost ještě přidáváme minimální systémové nároky, které by váš systém pro využití 32b zkušební 90denní verze Windows 8 Enterprise měl splňovat:

  • 1GHz procesor
  • 1 GB RAM
  • 20 GB volného místa na disku
  • grafická karta s podporou DirectX 9 a WDDM
  • připojení k internetu pro online aktivaciDalší bleskovkyX

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře