15.  11.  2011    Windows 7  |  Ostatní  |  Vyzkoušejte

Data v ohrožení: Začněte konečně zálohovat!

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Aby vaše data byla opravdu v bezpečí, musíte si pro zálohování vybrat vhodný nástroj. Různé programy zvládnou rozličná kouzla, a tak vám poradíme, jak na jejich možnosti.

Základní možností zálohování je vytvoření jednorázové kopie, s čímž vám pomůže jak výchozí nástroj pro zálohování ve Windows, tak všechny specializované nástroje. Právě toto je ideální okamžik, kdy byste se měli rozhodnout, jaká data vlastně potřebujete zálohovat a kterou techniku zvolit. Kromě toho si dobře rozmyslete, kam budete zálohu v programu ukládat – většinou toto nastavení provedete jednorázově při zakládání automatického plánu, a pokud funguje, budete cíl měnit jen minimálně.

Pokud se rozhodujete, jaký typ zálohy ručně nebo pomocí specializovaného programu zvolit, jako první vás nejspíš napadne úplná záloha, tedy kopírování všech dat technikou 1:1. Jak již její název prozrazuje, jedná se o prosté kopírování všech vybraných souborů a složek do cílového umístění, je přitom jedno, jaké soubory byly kopírovány dříve, jestli se v nich provedly změny apod. Program jednoduše prochází stromovou strukturu a vše zkopíruje do nového umístění, maximálně se vás zeptá, co dělat v případě, že v cíli existuje soubor se stejným názvem.

Pokud pracujete s velkým objemem dat a nechcete se spoléhat na delší úplnou zálohu, nabídne vám pomocnou ruku takzvaná přírůstková záloha (též nazývaná jako inkrementální). Úplná záloha se vytvoří jen jednou, a to hned na začátku, poté další záloha uloží změny oproti ní. V pořadí třetí přírůstková záloha zase uloží změny oproti druhé atd. Výhodou je vysoká rychlost, jakmile ale ztratíte některou část v tomto pomyslném řetízku přírůstkových záloh, nemůžete obnovit ani data z dalších. Dobrým kompromisem, který můžete zvolit, je provádět přírůstkovou zálohu, ale po čase vždy i úplnou.

zal.png
Zálohování zabudované přímo ve Windows nabízí základní možnosti, díky tomu je velice jednoduché

Synchronizovat, nebo zálohovat?

Zálohovací software si vybírejte vždy podle toho, jak se svými daty potřebujete nakládat. Automatické zálohovací plány a výběr typu záloh vám nabídne drtivá většina z dostupných programů, a proto se tvůrci často předhánějí dalšími doplňujícími možnostmi. Velice praktickou volbou je možnost komprimace dat při jejich zálohování, především u dokumentů tak ušetříte drahocenné místo. Další variantou je přidružené šifrování, ať už v rámci daného archivu (typicky heslem k výslednému souboru ZIP), nebo přímo implementovaným algoritmem.

Ochrana zálohy se stává jedním z palčivých témat, jak v rámci místního zálohování, tak při ukládání do vzdálených datových center. Jestliže se rozhodujete, jakou obranu volit při kopírování souborů a složek ve svém počítači, pak se zpravidla setkáte se symetrickými šifrovacími algoritmy, v nichž heslo slouží jako šifrovací a zároveň dešifrovací klíč. Řada výrobců si celou práci usnadňuje implementací šifrovaných archivů ZIP namísto samostatného šifrování, což však vůbec není na škodu, bezpečnost to nikterak nesnižuje. Stačí zvolit dostatečně bezpečné heslo pro zálohování a data budou v maximálně možném bezpečí.

V některých nástrojích se můžete setkat s odlišením synchronizace od zálohování, jindy je synchronizace zařazována přímo do zálohování. Rozdíl zde ale je. Při běžném zálohování se data kopírují ze zdrojové složky do cílové, kdežto v případě synchronizace dochází k obousměrné aktualizaci obsahu. Služeb synchronizace výborně užijete například v případě, na nějakém dokumentu pracujete jak přímo v počítači, tak na přenosné flash paměti nebo jiném počítači. Synchronizace pak zajistí, že na obou úložištích budete mít vždy nejnovější verzi, tedy starší data automaticky přepíše novějšími (nebo podle jiného schématu, které si nastavíte).

snap.png
Strohé rozhraní multiplatformního nástroje Snap Backup by vás nemělo odradit

Pomalu, ale stoprocentně

Zálohování vám nemusí sloužit jen pro vytvoření bezpečnostních kopií důležitých souborů, ale také k zachycení aktuálního obrazu celého systému. Základní poslání je vždy stejné: budete mít kdykoliv kompletní systém v takovém stavu, v jakém byl v době vytváření obrazu. Častým využitím se stává zachycení systému v době, kdy provedete čistou instalaci Windows a přidáte jen nezbytně nutné programy.

Především správci vytvořením a následným použitím takovéhoto obrazu mohou ušetřit mnoho práce. Jestliže pak obrazy vytváříte průběžně, podají vám pomocnou ruku v případě nákazy hodně agresivním virem, který by vás jinak k žádným systémovým akcím nepustil. Jednoduše obnovíte systém do dřívějšího stavu, bajt po bajtu. Nespornou nevýhodou však již z principu zůstává výrazně pomalejší ukládání a načítání obrazu ve srovnání s klasickým zálohováním pár souborů nebo složek.

cobian.png
Cobian Backup vyniká jednoduchým ovládáním a přehledným rozhraním

Zajímavé programy pro zálohování zdarma

Na webu Stahuj.cz najdete praktické nástroje, s nimiž se pro vás zálohování stane hračkou a naprosto automatizovanou činností. Vyberte si, který program bude nejvíce vyhovovat vašim potřebám.

Cobian Backup

Program Cobian Backup slouží k zálohování souborů a adresářů z jejich původních umístění na jiné, a to jak na stejném, tak i na vzdáleném počítači v síti. Podporuje také zálohování na FTP, ZIP, šifrování jednotlivých záloh nebo možnost zálohování na více míst zároveň.

Snap Backup

Velice jednoduchý zálohovací nástroj, používat jej můžete napříč různými platformami. Hlavní předností je rychlé použití bez jakýchkoliv zdlouhavých nastavení, vybrané položky jsou automaticky přidávány do komprimovaného archivu ZIP. Potěší všechny uživatele, kteří hledají okamžité zálohování bez podrobných voleb.

SyncBack

Freewarová varianta jinak obšírnějšího a placeného nástroje, který zvládá tvorbu samostatných profilů, jak pro zálohování, tak synchronizaci. V prvně jmenovaném případě jde o standardní volby, a v tom druhém si pak můžete nastavit detailní parametry aktualizace souborů v jednotlivých zdrojích.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 25

Poslední komentáře Komentáře

Re: Zálohování na různá PC Petr 4.  2.  2012 10:49
Re: FastCopy + .bat Paranoik 17.  11.  2011 12:47
Re: Zálohování na různá PC Milda 17.  11.  2011 11:18
Re: FastCopy + .bat vrichtigu 17.  11.  2011 8:09
Re: Zálohování na různá PC vrichtigu 17.  11.  2011 8:08
Přidat příspěvek Zobrazit vše

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velký test: gamepady

Testujeme Playstation 5

Pitva: Apple Watch