12.  12.  2012    Vyzkoušejte  |  Programy

Dávkové úpravy obrázků v IrfanView

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Aby byly obrázky či fotky různě upravené, přeformátované nebo přejmenované, není třeba instalovat speciální software. Vše zvládnete v populárním prohlížeči IrfanView.

Program IrfanView je známý a rozšířený díky své bezplatnosti, rychlosti, funkčnosti a také miniaturnosti. Aplikace minimálně zatěžuje systém a podává dobré výkony nejen při prohlížení obrázků, ale také při jejich základní editaci. Pohyb po programu navíc ulehčuje dostupná česká lokalizace. To ale není vše. Aplikace obsahuje několik nástrojů určených pro hromadné či dávkové úpravy. Jak se používají a jakých výsledků s nimi můžete dosáhnout?

K nastavení hromadných úprav není nikterak těžké se dostat. Postačí otevřít nabídku Soubor a následně zvolit položku Dávková konverze. Klávesovou zkratkou se sem dostanete ještě rychleji pomocí stisknutí písmene B. Tím dojde k otevření nového okénka s nabídkou eventualit hromadné práce. Ta obsahuje několik různých možností, přičemž na úvod je třeba si vybrat jednu ze tří cest.

sshot-1.png
Základní nastavení hromadného zpracování souborů

Jedná se o možnost Dávkové konverze, dále Dávkového přejmenování a kombinaci v podobě dávkové konverze a automatického přejmenování výsledných souborů. V případě konverze je třeba nejprve zvolit požadovaný výstupní formát, takže po kliknutí na vysouvací menu zvolíte např. JPG, PNG, BMP apod.

Kliknutím na blízké tlačítko Volby se dostanete do detailnějšího nastavení, kde lze určit posunutím jezdce kvalitu uloženého obrázku, přičemž vyšší číslo značí lepší kvalitu. Můžete zde také zaškrtnutím zachovat EXIF informace, limitovat datovou velikost souboru atd.

Rozšířená volba

Samozřejmě je ještě třeba vybrat soubory určené k úpravě, což uděláte v pravé části okna, kde zvolíte složku, označíte načtené obrázky, které se zobrazují s malým náhledem, a to je vše. Ještě je pak nutné v kolonce Výstupní adresář vyplnit nebo vybrat cílovou složku, kam se po konverzi nahrají nově vytvořené snímky.

sshot-3.png
Detailní určení převodu

Takto jednoduše bez dalších nároků už byste mohli všechny označené fotky nechat převést. Pokud jsou ale vaše požadavky širší, je možné stisknout tlačítko Nastavit rozšířené volby, které vás opět přivede do dalšího okénka. V něm se dá nastavit dlouhá řada různých proměnných, ovšem ani zkušený uživatel se zde neobejde bez chvíle testování toho, jak správně určit jednotlivé parametry.

Ořezy, velikost i barevná hloubka

Rozšířené volby nejdříve nabízí možnost ořezu. Tu, stejně jako ostatní nastavení, je třeba nejdříve zaškrtnout a dále vyplnit požadované informace. Konkrétně zde musíte vepsat údaje o osách, podél nichž má dojít k ořezu, a výšce a šířce obrázku. V případě hromadné změny velikosti obrázků, nastavíte opět šířku i výšku v bodech, centimetrech či palcích, můžete nechat zachovat poměr stran atd.

Obdobně se dá pohrát s barevnou hloubkou, kde vyberete jednu z nabízených možností nebo číselně vyplníte tu vlastní. Mezi další možnosti patří převrácení obrázku, jeho rotace, převedení do šedé, na negativ, automatický ořez okrajů, vkládání vodoznaku i textu a také úpravy obrazu samotného.

Tomu lze přidat na jasu, ostření, kontrastu, sytosti a barevné vyváženosti. Jakmile máte vše hotové, stačí potvrdit a vrátit se do původního okna s dávkovým nastavením.

Přejmenování

Pokud chcete soubory hromadně přejmenovat, pak se musíte zabývat určením jména vzoru. Ten lze ze stejnojmenné nabídky vybrat (týká se již někdy použitých vzorů), nebo vytvořit nový. Klikněte tedy na tlačítko Volby a opět v novém malém okně vyplníte požadované údaje. Zadáte číslo, kterým se začíná, dále číslo, o které má být vždy další soubor navýšen, či vepíšete text, kterým má být soubor pojmenován.

sshot-4.png
Dialog s nastavením dávkového zpracování

Dále zde máte na výběr několik možností, jak naložit s nově vytvořenými (přejmenovanými) soubory. Lze je zkopírovat ze vstupního adresáře do výstupního, nebo jen tímto směrem přesunout, či přímo přejmenovat soubory ve zdrojové složce. Pokud program narazí na soubory stejného jména, může buď ohlásit chybu, vytvořit nový s názvovou alternativou, či existující soubory přepsat.

Na závěr už zbývá pouze stlačit tlačítko Spustit dávku v hlavním okně dávkové konverze a vše se během chvilky vytvoří přesně dle vašeho zadání. V případě přejmenování souborů vám IrfanView ještě nabízí přejmenování na zkoušku, kdy tlačítkem Spustit test. přejmen. dojde k vytvoření náhledu na navržené pojmenování, takže bez větších problémů můžete případný neduh bez napáchání škod opravit.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 7

Poslední komentáře Komentáře

Re: doporučení z praxe LoWang 17.  12.  2012 23:06
Re: doporučení z praxe LoWang 17.  12.  2012 23:05
Re: doporučení z praxe LoWang 17.  12.  2012 22:55
Re: doporučení z praxe jirkan 17.  12.  2012 12:56
Re: doporučení z praxe celim 17.  12.  2012 10:56
Přidat příspěvek Zobrazit vše