3.  2.  2012    Windows 7

Defragmentace: Co jste možná nevěděli

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

O programu pro defragmentaci disku nejspíš slyšel každý, ne vždy však začátečníci vědí, k čemu je a proč ho použít. Přinášíme průvodce vším důležitým.

Během typické práce s pevným diskem, tedy vytváření souborů a složek, jejich kopírování, přesouvání a mazání, vzniká dosti chaotická struktura. Základem celého problému je fakt, že data se na pevný disk neukládají přesně za sebou, ale na různá místa – jeden soubor tak bývá uložen na různých částech disku, takže načítání je dosti pomalé. Tomuto rozložení po částech se říká fragmentace a prostě se jí nevyhnete, musíte proto sáhnout po nápravě v podobě takzvané defragmentace.

Pro defragmentaci disku můžete využít celou řadu specializovaných nástrojů různých výrobců, základní přitom zdarma nabízejí již přímo Windows. Následujte příkaz Start | Všechny programy | Příslušenství | Systémové nástroje | Defragmentace disku. Stisknutím tlačítka Defragmentovat nyní můžete zahájit defragmentaci vybraného pevného disku, defragmentace se automaticky spustí, můžete ji kdykoli předčasně ukončit stisknutím tlačítka Zrušit defragmentaci, avšak měli byste ji nechat automaticky dokončit.

Důležité! Při defragmentaci vždy pamatujte na to, že má význam pouze u klasických pevných disků, v nichž je během přesouvání souborů, jejich mazání a dalších úpravách měněna struktura fyzického uložení. Nemá tedy vůbec žádný smysl spouštět defragmantaci na SSD discích (s nimiž se hojně setkáte v řadě notebooků) nebo flash pamětích.

Automatické spouštění defragmentace

Defragmentace disku patří mezi jedny ze základních technik, kterými můžete ovlivnit výkon svého počítače. Je proto dobré, abyste ji prováděli pravidelně, přitom ale nejlépe v době, kdy s počítačem aktivně nepracujete – právě tyto požadavky si říkají o automatické spouštění defragmentace v požadované dny a hodiny. Můžete k tomu využít buď standardní Plánovač úloh systému Windows, nebo elegantněji přímo nastavení nástroje Defragmentace disku. Po jeho spuštění tak v úvodním okně aktivujte položku Spouštět podle plánu a poté stisknutím tlačítka Změna plánu určete, kdy se má disk automaticky defragmentovat.

win.png
Standardní defragmentace disku ve Windows nabízí základní možnosti a automatické spouštění

Jak dlouho bude defragmentace trvat? Celkový čas nelze přesně určit, záleží totiž na různých okolnostech, které dokážou dobu trvání defragmentace ovlivnit. Jednou z nich je rychlost disku, při defragmentaci totiž systém Windows velice intenzivně přistupuje k různým oblastem pevného disku. Pokud tedy máte pomalejší disk (především s delší dobou náhodného přístupu), prodlouží se také celá defragmentace. Velký vliv má i stupeň fragmentace – čím víc je disk fragmentován, tím déle defragmentace potrvá.

Jestliže libovolná jiná aplikace během probíhající defragmentace začne také intenzivně načítat data, může počítač na první pohled dokonce takříkajíc „vytuhnout“, přestane reagovat na jakékoliv vaše požadavky. Stejně tak mže být prodlouženo spouštění programů, protože se vlastně ve skutečnosti jedná o přečtení spustitelného souboru a jeho vykonání. Při defragmentaci je proto vhodné provozovat maximálně ty aplikace, které nevyžadují prakticky žádný přístup na pevný disk.

Zkuste jinou defragmentaci

Defragmentace, kterou ve výchozí instalaci nabízejí Windows, nemusí být zcela ideální, a proto postupem času vzniklo několik specializovaných nástrojů, které se předhánějí v lepších postupech a příjemnějším ovládání. Jedním z oblíbených a zdarma dostupných je také Defraggler. Defragmentace dokáže u velkých disků zabrat hodně dlouhou dobu, a tak v hlavní nabídce příkazů s výhodou využijte možnost automatického vypnutí počítače po jejím dokončení – večer před spaním takto defragmentaci spusťte a ráno po probuzení již bude disk skoro jako nový a počítač automaticky vypnutý.

defr.png
Defraggler nabízí některé pokročilé možnosti a detailní nastavení, přesto se snadno ovládá

Podobně jako v případě pevného disku jako takového, fragmentuje se postupem času také systémový registr, a to tím, jak jednotlivé aplikace nebo přímo systém odebírá položky, přidává je apod. Vzhledem k tomu, že registr je tvořen zvláštními soubory na pevném disku, je zapotřebí ho také někdy defragmentovat, na což je ale standardní defragmentace ve Windows krátká. Musíte proto sáhnout po aplikacích id jiných výrobců, z nichž jednoduchou a zároveň povedenou je Registry Defrag.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 7

Poslední komentáře Komentáře

Re: Awesome blázen-74 5.  2.  2012 17:44
Awesome James Michaels 4.  2.  2012 21:44
Re: Stažení... zyx 4.  2.  2012 15:45
Re: Stažení... bena 4.  2.  2012 10:39
Stažení... Pavel 4.  2.  2012 6:05
Přidat příspěvek Zobrazit vše