4.  4.  2009    Word

Desetkrát rychlejší formáty ve Wordu

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Formátování textů při tvorbě dokumentu se nevyhne nikdo. Přinášíme desítku rychlých tipů pro jejich snazší a efektivnější zvládnutí.

1. Rychlý počáteční formát pomocí šablon

Přímo ve Wordu, resp. především v online galerii, můžete využít řady předpřipravených šablon podle toho, jaký dokument si přejete vytvářet. Stačí, abyste nevytvářeli dokument rovnou z nabídnuté prázdné stránky, ale po stisknutí tlačítka Office následovali příkaz Nový.

2. Zobrazení speciální formátovacích znaků

Pokud chcete mít přehled o tom, kde je použit Enter, kde měkký Enter, jestli někde není dvojmezera apod., můžete si zapnout speciální formátovací znaky. Ty zajistí zobrazení symbolů na těchto „neviditelných“ místech, pro jejich aktivaci v nastavení Wordu následujte možnost Zobrazení a zaškrtněte ty značky, které potřebujete.

skryte.png
Nastavení zobrazení formátovacích značek

3. Rychlé zarovnání odstavce

Nejčastěji se při tvorbě dokumentů používá zarovnání vlevo, vpravo nebo do bloku. Abyste je nemuseli volit pomocí tlačítkové lišty v panelu nástrojů, využijte klávesových zkratek – po řadě se jedná o Ctrl + L, Ctrl + R a Ctrl + J.

4. Nastavení výchozího formátu při vkládání ze schránky

Při častém vkládání textu ze schránky vás může zdržovat opakovaný výběr formátu, proto se vyplatí nastavit výchozí formát, který bude vyhovovat v nevětším počtu případů. Ve Wordu stiskněte tlačítko Office v levém horním rohu, následujte příkaz Možnosti aplikace Word a poté v sekci Upřesnit zvolte výchozí styl vkládání pomocí roletových nabídek Vkládání ve stejném dokumentu, Vkládání mezi dokumenty, Vkládání mezi dokumenty v případě konfliktu definic stylů a Vkládání z jiných aplikací.

5. Formátování textu klávesovou zkratkou

Pro rychlou změnu formátu nemusíte procházet nabídky pomocí myši, mnohem rychlejší je osvojit si pár základních klávesových zkratek. Nejrozšířenější je použití podtrženého nebo tučného textu a kurzívy – to provedete zkratkami Ctrl + U, Ctrl + B a Ctrl + I. Pro dolní a horní index pak využijte zkratky Ctrl + =, resp. Ctrl + Shift + =.

6. Klávesová zkratka pro styly

Pokud často využíváte některý z předdefinovaných nebo vlastnoručně vytvořených stylů, můžete jim přiřadit libovolnou klávesovou zkratku. Odpovídající možnost najdete ve vlastnostech vybraného stylu, tedy po klepnutí pravým tlačítkem myši.

zkratka.png
Nastavení klávesové zkratky pro vybraný styl

7. Jak na rychlou změnu velikosti písma

Abyste nemuseli zadávat hodnotu velikosti písma v bodech pomocí panelu nástrojů, máte možnost využít jednoduché klávesové zkratky pro jeho krokové zmenšení i zvětšení. V prvním případě jde o zkratku Ctrl + (, ve druhém Ctrl + ).

8. Rychlý převod velkých písmen

Pokud se vám občas stává, že část textu napíšete se zapnutou klávesou Caps Lock, a poté jej tedy mažete a píšete znovu, můžete si práci ušetřit klávesovou zkratkou Shift + F3. Díky ní je označený text převeden na malý písmena, při opakovaném stisknutí se ještě nastaví velká písmena pro první znaky slov.

9. Využijte automatické opravy pro vkládání symbolů

Možnosti automatických oprav nemusí sloužit pro zkratky psaní textu nebo opravení překlepů, ale také jako usnadnění při vkládání symbolů. Příkladem je třeba předdefinované použití ==> pro vložení tučné šipky vpravo, další si můžete nastavit po stisknutí tlačítka Office a výběru možností aplikace Word.

10. Rychlý převod textu na tabulku

Označte blok textu a na kartě Vložení následujte odkaz Tabulka | Převést text na tabulku. Můžete vybrat počet sloupců, jejich šířku a především oddělovač, který poslouží pro rozdělení sloupců. Jakmile si funkci jednou vyzkoušíte, do budoucna již budete vědět, jaký text kterým způsobem rychlé převést.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 8

Poslední komentáře Komentáře

Re: 10x rychlejsi? jandra 6.  4.  2009 8:53
Re: Jak na zkratky? GeBu 5.  4.  2009 14:38
Re: Jak na zkratky? tc 5.  4.  2009 10:00
10x rychlejsi? tc 5.  4.  2009 9:58
Re: Ostatní zkratky tady: Ondra Bitto 5.  4.  2009 5:44
Přidat příspěvek Zobrazit vše