3.  5.  2012    Internet  |  Vyzkoušejte

Disk Google: Svěříte svá data Googlu?

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

V boji webových úložišť vytáhl do boje také Google, a to se svou službou Disk Google. Jaké možnosti jsou k dispozici a čím se snaží zaujmout?

Minulý týden by se dal bez diskuze označit jako týden webových úložišť. Dropbox byl vylepšen, Microsoft představil nový SkyDrive a Google po dlouhých letech čekání zpřístupnil svůj Disk. Tento týden vás čeká miniseriál, ve kterém vám představíme každé z těchto webových úložišť podrobněji. V prvním díle jste si mohli přečíst o Dropboxu, nyní se zaměříme na Disk Google.

Disk Google je stejně jako Dropbox webový disk, takže jakýkoliv soubor, který do něj vložíte, je ihned synchronizován s dalšími počítače či telefony, které máte s úložištěm propojeny. K datům máte přístup také přes jednoduché webové rozhraní přímo na oficiálních stránkách drive.google.com.

V počítači budete mít data uložena ve speciální složce Google Drive - vše, co do ní umístíte, bude nahráno na server a z dalších přístrojů opět automaticky stáhnuto. Pokud soubor nějakým způsobem pozměníte, je synchronizován. Data jsou samozřejmě umístěna jak lokálně, tedy fyzicky na vašem disku, tak i online na serverech služby.

Kapacita

Po založení úložiště máte k dispozici celých 5 GB. Google tuto kapacitu minulý týden navýšil, do spuštění měli uživatelé Google Docs k dispozici 1 GB. Kapacitu si můžete také dokoupit, nejnižší velikost 25 GB vás přijde na 2,49 eur (asi 60 Kč), 100 GB na 4,99 eur (asi 125 Kč) měsíčně. Google je připraven i na náročnější uživatele, proto má vypsáno celkem 8 tarifů až do 16 TB.

buy.jpg
Kapacitu Disku Google lze dokoupit

Kapacita v úložišti Google je sdílená nejen s úložištěm Disk, ale také se službou Picasa, která slouží k ukládání a sdílení fotografií. Navíc se vám po zakoupení jakkoliv velkého prostoru zvedne také úložný limit v Gmailu na 25 GB – uživatelé Google Apps (což jsou služby Google na vlastní doméně) však mají smůlu, těm se velikost prostoru v Gmailu nezvedá.

Soubory

Do služby můžete nahrát až 10 GB soubory – jedná se o maximum, které můžete nahrát jak přes prohlížeč, tak přes program integrující Disku Google do systému.

Výhodou Disku je, že soubory ve formátech služby Dokumenty Google – tedy s koncovkou .gdoc, .gslides, .gsheet a .gdraw - nevyčerpávají váš úložný prostor, můžete jich tedy mít libovolné množství a nebudou vám ubírat kapacitu. Stejně tak vám neubírají kapacitu fotografie do velikosti 2048x2048 pixelů pokud používáte sociální sít Google+.

Dostupnost

Zatím je desktopová aplikace dostupná pro Windows a Mac OS, v mobilních systémech je dostupná aplikace pro Android a v přípravě pro iOS. Google se poměrně dost kamarádí i s Linuxem, je tedy očekávána desktopová aplikace také pro něj. Na adrese drive.google.com je samozřejmě k dispozici webová verze, která je dostupná napříč systémy a internetovými prohlížeči.

drive_web.jpg
Ke Google Drive se dostanete i z webového rozhraní

Instalace

Instalační soubor si stáhnete z adresy https://tools.google.com/dlpage/drive, poté jej nainstalujete. Instalace je jednoduchá, instalátor se vás prakticky na nic neptá. Na konci instalace budete požádáni o přihlášení svým Google účtem.

Poté se vám zobrazí dvě obrazovky v angličtině, kde máte stručně popsáno fungování Google Disku. Pokud na druhé obrazovce kliknete na tlačítko Start Sync, použije program standardní nastavení: složka s Google Diskem bude umístěná ve vaší složce v Dokumentech a bude sdílen veškerý obsah.

Pokud si chcete Google Disk nastavit, klikněte místo kliknutí na tlačítko Start Sync na tlačítko Advanced setup. V první položce zde s názvem Folder location můžete změnit, ve které složce bude Google Disk umístěn. Je dobré zvolit místo, kde bude mít k dispozici spoustu místa, například systémový disk není vhodné místo.

advanced.jpg
Podrobné nastavení Google Disku

Níže v položce Sync options můžete zvolit, které ze složek v úložišti budou synchronizovány v počítači. Standardně jsou synchronizovány všechny. Pokud zvolíte položku Sync Google Docs files, budou vám do počítače stahovány soubory Google Docs. Poslední položkou je možnost spouštět Google Disk při spuštění počítače (Start Google Drive automatically when you start your computer) – což je doporučené, aby sdílení bylo skutečně automatické. Kliknutím na tlačítko Start Sync proces nastavení dokončíte.

Integrace do systému

Google Disk se vám po instalaci integruje do systému – vytvoří speciální složku pro obsah a také bude v paměti stále spuštěna aplikace, která bude zajišťovat sdílení souborů. Váš operační systém také začne rozpoznávat soubory z kancelářského balíku Google Docs - .gdoc, .gslides, .gsheet a .gdraw. Pokud je budete chtít otevřít, otevřou se vám v prohlížeči přímo v balíku Google Docs.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 24

Poslední komentáře Komentáře

Google Disk zdarma přehled funkcí Radek 23.  11.  2015 14:38
Klient android Dallas 3.  6.  2014 5:35
Re: https://copy.com?r=XAlHY9 Dawe 2.  6.  2013 13:19
https://copy.com?r=XAlHY9 slaaweck 1.  6.  2013 23:44
Re: Kam umístit složku Disk Google? Slava 29.  3.  2013 18:41
Přidat příspěvek Zobrazit vše