27.  1.  2011    Internet

Doplňky prohlížeče: Zkuste české akcelerátory pro IE

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Internet Explorer nabízí možnost rozšíření pomocí specializovaných rozšíření, jimiž jsou takzvané akcelerátory. Podívali jsme se do galerie Microsoftu, které patří mezi české nejlepší.

Nabídka akcelerátorů není natolik pestrá, jako je tomu v případě různých doplňků a rozšíření u jiných prohlížečů, přesto se i mezi českými najdou povedené kousky. Galerii doplňků v češtině najdete na této stránce, sami si můžete různými akcelerátory listovat a zobrazit drobné náhledy.

Akcelerátory nejsou ničím jiným než speciálními doplňky Internet Exploreru, a tak je samozřejmě můžete také spravovat. Postačí, když vyberete text, levým tlačítkem myši klepnete na ikonu akcelerátoru a poté následujete odkaz Všechny akcelerátory | Spravovat akcelerátory. Otevře se tím specializovaný dialog, v němž je význam jednotlivých položek následující:

  • Typy doplňků – kategorie doplňků, které je možné v Internet Exploreru spravovat. Ponechte zde aktivovanou možnosti Akcelerátory.
  • Název, Adresa, Kategorie – tabulkové zobrazení jednotlivých akcelerátorů, které můžete spravovat. Podle právě jmenovaných sloupců máte možnost velice snadno rozpoznat, jaké akcelerátory jsou dostupné a odebírat je.

Jakmile v pravé části dialogu pro správu doplňků vyberete některý akcelerátor, můžete jej zcela odstranit klepnutím na tlačítko Odebrat, případně dočasně skrýt z možností akcelerátorů následováním příkazu Zakázat. Pokud byste se o daném doplňku chtěli dozvědět více, využijte přilehlých polí s webovými odkazy, nesou názvy Domovská stránka a Nainstalováno z.

01sprava.png
Správa akcelerátorů a dalších doplňků v IE

Bing Translator

Jak již název tohoto akcelerátoru napovídá, získáte jeho instalací možnost rychlého překladu pomocí webové služby Bing. Po označení textu na stránce následujte odkaz akcelerátoru Translate with Bing a budete přesměrování na stránku s možnostmi překladu – zde si již můžete upravit případné parametry, v čele s cílovým jazykem.

Slovníky Lingea

Akcelerátor Slovníky Lingea představuje o něco rychlejší a často praktičtější variantu překladu než Bing, a to v případě, že potřebujete přeložit pouze jedno slovo. Opět stačí daný výraz na stránce označit, následovat odkaz akcelerátoru a nechat si zobrazit detail překladu. Stejně jako v případě překladu pomocí služby Bing, je pro rychlý překlad nejvhodnější použití náhledu akcelerátoru, tedy nikoliv volba automatického zobrazení celé cílové stránky.

02lingea.png
Rychlý překlad pomocí slovníků Lingea

Slovník cizích slov

Další ze slovníků, tentokrát jde však o specializovanou variantu. Jakmile pomocí akcelerátoru Slovník cizích slov necháte zpracovat označený text, dojde k jeho vyhledání na www.slovnik-cizich-slov.cz. Kdykoliv si tak během okamžiku můžete nechat vysvětlit cizí termín.

Mapy.cz

Jeden z nejpraktičtějších akcelerátorů, jenž vám dovoluje najít místo, jemuž odpovídá označený text, na mapě. Akcelerátor Mapy.cz využívá stejnojmennou službu, a tak potěší hlavně její fanoušky, kteří jsou na ni zvyklí.

03mapy.png
Vyhledání adresy pomocí akcelerátoru Mapy.cz

Encyklopedie CoJeCo

Na webových stránkách www.cojeco.cz se nachází jedna z mnoha všeobecných encyklopedií, odpovídající akcelerátor Encyklopedie CoJeCo tedy prohledá právě její obsah a výsledek zobrazí buď v podobě cílové stránky, nebo v rámci svého okna s náhledem.

Pro bohatství do zahraničí

Česká scéna s akcelerátory bohužel není nijak živá, a tak se vyplatí poohlédnout se po dalších hlavně do zahraničí. Odpovídající galerii naleznete na této adrese, k vyzkoušení doporučujeme především rychlé prohledání Wikipedie pomocí Define with Wikipedia, případně Youtube Search, jenž vyhledá videa na YouTube.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře