1.  5.  2012    Internet  |  Vyzkoušejte

Dropbox: Mýty, fakta a tipy z praxe

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Populární webové úložiště Dropbox nabízí snadnou a rychlou cestu pro ukládání a sdílení souborů online. Prozradíme vám finty jeho maximálně efektivního použití.

Minulý týden by se dal bez diskuze označit jako týden webových úložišť. Dropbox byl vylepšen, Microsoft představil nový SkyDrive a Google po dlouhých letech čekání zpřístupnil svůj Disk. Tento týden vás čeká miniseriál, ve kterém představíme každé z těchto webových úložišť podrobněji. A prvním z nich bude Dropbox.

Dropbox je webový disk – jakýkoliv soubor, který do něj vložíte, je ihned přenesen na další počítače a telefony, které máte s Dropboxem propojeny. K datům máte přístup také přes jednoduché webové rozhraní přímo na oficiálních stránkách Dropbox.com.

Pro toto webové úložiště je ve vašem počítači zřízena speciální složka s názvem Dropbox. Vše, co do ní umístíte, je nahráno na server a z vašich dalších počítačů opět automaticky stáhnuto do jejího dvojčete. Pokud soubor nějakým způsobem pozměníte, je znovu nahrán. Data jsou samozřejmě umístěna jak lokálně, tedy fyzicky na vašem disku, tak i online na serverech služby.

instalace.png
Instalace klienta je jednoduchá, program se vás začne ptát na nastavení až po nainstalování

Dropbox je tak jednou z tzv. cloudových služeb. Cloud, z anglického slovíčka pro mrak, označuje služby či data, která nejsou fyzicky umístěná u vás, ale jsou někde na vzdáleném serveru a vy k nim máte přístup odkudkoliv. Cloudem tak jsou například i e-mailové schránky umístěné na Seznamu, Gmailu či Centru. Podobný princip je také u Dropboxu. Každý má svůj účet, pod kterým jsou sdílena data. Nemusíte se bát o jejich bezpečnost, k těmto datům se ve standardním schématu bez znalosti hesla nikdo jiný nedostane.

Výhodou těchto webových úložišť je, že veškerá data, která zde sdílíte, jsou nejen synchronizována mezi různými počítači, ale také zálohována na serveru. Pokud byste tedy vinou technické chyby vaše pevného disku či krádeže počítače přišli o data, máte je uložena na internetu a můžete si je z něho zase stáhnout.

Důležitá je kapacita

V základu s Dropboxem získáte 2 GB úložiště zdarma. Připadá vám to jako naprosté minimum v dnešní době a chcete více? Můžete si samozřejmě zakoupit další prostor, 50 GB vás přijde na necelých 10 dolarů (asi 190 Kč) měsíčně, 100 GB necelých 20 dolarů (380 Kč) měsíčně. Komu by to nestačilo, může si zakoupit ještě více prostoru i v řádu TB!

Prostor navíc můžete získat i zdarma. Pokud se přes vás zaregistrují noví uživatelé, získáte 500 MB prostoru navíc až do limitu 16 GB (celkem tedy můžete mít zdarma až 18 GB), v případě, že si Dropbox platíte, získáváte za nového uživatele 1 GB až do limitu 32 GB. Čas od času Dropbox nabízí extra prostor i za různé testování novinek.

prihlaseny-upgrade.png
Po přihlášení/vytvoření nového uživatele si můžete zvolit velikost služby

Soubory

Důležitým parametrem je i velikost souboru, který do úložiště můžete nahrát. Pokud nahráváte z počítače, není velikost omezená, pokud nahráváte přes webové rozhraní, můžete nahrát soubor o velikosti maximálně 300 MB.

Dostupnost

Dropbox je dostupný jak pro operační systém Windows, tak i pro Mac OS a Linux. A nejen to. Dropbox můžete mít i ve svém mobilním telefonu či tabletu. Existují oficiální aplikace pro Android, iPhone, iPad i BlackBerry. Vlastníci jiných mobilních telefonů například se systémy Windows Phone nebo Symbian se musí spolehnout na aplikace třetích stran.

web-dropbox.png
Webové rozhraní Dropboxu

Dropbox je samozřejmě dostupný i bez instalace přímo ve webovém prohlížeči, avšak této verzi pochopitelně chybí některé vlastnosti ostatních verzí, jako je například automatické nahrávání a sdílení. Pro přístup k datům však tato verze postačuje.

Instalace

Dropbox stáhnete z webových stránek www.dropbox.com. Po spuštění instalačního souboru kliknete na tlačítko Install. Instalace je jednoduchá, instalátor se vás na nic neptá a program nainstaluje, nastavení služby proběhne až po skončení instalace.

Program se vás poté zeptá, zda již máte či nemáte založen účet ve službě Dropbox. Pokud si jej instalujete poprvé, klikněte na položku I don´t have a Dropbox account (což znamená Nemám Dropbox účet). V následujícím kroku si účet vytvoříte tím, že zadáte své jméno, příjmení, e-mailovou adresu (ta je současně vaším přihlašovacím jménem) a heslo.

Nakonec i pojmenujete počítač, na který tento Dropbox instalujete. To je z toho důvodu, že jej pod jedním účtem můžete používat na více počítačích, tak pro jejich rozlišení volte jednoznačný název jako Počítač v kůlně nebo Karlův notebook.

Jakmile budete Dropbox instalovat na svých dalších počítačích, zvolíte položku I already have a dropbox account (což znamená Již mám Dropbox účet) a v následujícím kroku zadáte e-mailovou adresu a heslo, které jste si zvolili při prvním přihlašování. Opět budete vymýšlet i název počítače.

V následujícím kroku si můžete zvolit, jakou kapacitu úložiště budete využívat a poté volíte, zda chcete typické nastavení (položka Typical), nebo zda si Dropbox nastavíte k obrazu svému (položka Advanced).

selective sync.png
Synchronizovat můžete pouze některé složky ze svého Dropboxu

V případě druhé varianty si můžete zvolit, kde bude složka s daty v Dropboxu umístěná, a také si můžete nastavit tzv. Selective sync (výběrová synchronizace) – to umožňuje s daným počítačem sdílet pouze některé složky umístěné do webového úložiště. Pokud si zvolíte typickou instalaci, bude Dropbox složka umístěná ve složce Dokumenty. Po tomto nastavení absolvujete krátkou prohlídku o tom, jakým způsobem se dropbox integruje do systému. Poté jej máte nainstalovaný a můžete začít sdílet data.

Integrace do systému

Dropbox se vám po instalci integruje do systému. Tento program je stále spuštěný na pozadí a zajišťuje synchronizaci se serverem, zároveň se vám integruje i do kontextového menu. Složku dropboxu poznáte i podle zvláštní ikony, která obsahuje jeho logo.

oznamovaci.png
Oznamovací oblast vám připomíná, že je Dropbox spuštěn.

Veřejné sdílení

Na začátku jste se mohli dočíst, že všechna data jsou chráněna heslem, a nedostanou se tak do nepovolaných rukou. Co když však potřebujete nějaký soubor přeci jen sdílet mezi kamarády? Dropbox umožňuje i veřejné sdílení bez hesla.

K tomu slouží složka s názvem public (= veřejné), do které můžete nahrát jakýkoliv soubor a ten poté zkopírováním odkazu sdílet. Jakmile jej budete mít nahraný zde, klikněte na něj pravým tlačítkem a v kontextové nabídce zvolte Dropbox – Copy public link. Do schránky se vám uloží veřejný odkaz na soubor, který můžete sdílet, s kým právě potřebujete.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 34

Poslední komentáře Komentáře

musím mít soubory ,které jsem nahrál i v počítaci,aby zůstali i v dropboxu Lukáš 12.  11.  2014 15:21
Re: https://copy.com?r=KD1xQY janny89 23.  10.  2013 19:50
https://copy.com?r=KD1xQY Včelka 6.  8.  2013 13:13
Dropbox + 500MB zdarma sk2 15.  7.  2013 8:13
500 MB ZADARMO Petr Z. 13.  5.  2013 17:17
Přidat příspěvek Zobrazit vše