Facebook | Sociální sítě | Web

Dva doplňky, díky kterým se konečně vyznáte na svém vlastním Facebooku

  • Jedni Facebook milují, druzí nenávidí
  • Vyzkoušejte doplňky, které vám pomohou Facebook upravit
  • A dají vám lepší přehled o vaší vlastní aktivitě

Nedávno jsme si připomenuli, co o nás všechno řekne vyhledávač na Facebooku, když naše veřejné informace dá do nějakého zajímavého kontextu. Abych tehdy potenciální zneužití takových informací co nejvíce podtrhl, použil jsem vyhledávač Facebooku třeba k vyhledání svobodných děvčat z Brna v určitém věkovém rozpětí, za což jsem to později na stejné sociální síti pěkně schytal.

260100097
Téma kontroverzního vyhledávače pečlivě skrytého uvnitř Facebooku je výbušné

Dnes se k Facebooku opět vrátíme, už ale nebudeme šmírovat ostatní, ale naopak budeme šmírovat sami sebe a sociální síť si zároveň ohneme k obrazu svému. Budeme k tomu potřebovat ideálně prohlížeč Chrome a dva skvělé doplňky:

Data Selfie

Ten první na seznamu, Data Selfie, je poměrně čerstvý a je jakousi časovou osou naší veškeré aktivity (rozumějte prokrastinace) na Facebooku. Co to znamená v praxi? Když si jej nainstalujete, bude doplněk neustále monitorovat, co na Facebooku děláte. Tedy na čí profily a příspěvky koukáte nejdéle (program to měří v sekundách), komu a čemu dáváte lajky a na čí odkazy klikáte.

To vše se zobrazuje na speciální lokální stránce přímo na počítači ve formě žebříčku TOP10 a časové osy po jednotlivých dnech a hodinách. Tím to však nekončí, autoři totiž do práce zapojili i strojové učení (třeba některé funkce analytické umělé inteligence IBM Watson), takže se program pomalu učí, co na Facebooku typicky děláte a bude se vám podle toho snažit vysvětlit, co jste sakra za osobnost.

927357124
Časová osa a žebříčky aktivity. V samotné ose jsou barevně rozlišené nejrůznější akce, přičemž pokud na ně najedu myší, dozvím se, oč jde. Níže pak vidím žebříček, nad příspěvky kterých autorů jsme strávil nejvíce času.

Možná si řeknete, že přeci nebudete dávat jakémusi doplňku právo, aby vás sledoval na Facebooku – kdo ví, jestli těch dat autor nakonec nezneužije, ale můžete být klidní. Experiment je open-source a zdrojové kódy doplňku dokonce i na GitHubu, kde si je můžete projít a vývojáři mezi námi i zdokonalit. Ostatně, doplněk by si to zasloužil, zatím totiž ještě obsahuje pár chyb, které by bylo třeba opravit, a některé aktivity mi proto nezaměřil.

Social Fixer

Druhý doplněk, který se podívá vašemu Facebooku pořádně na zoubek, se jmenuje Social Fixer a je k dispozici hned pro několik prohlížečů. Social Fixer je přesně to, co hledáte, pokud potřebujete selektivně pročistit dění ve své vlastní sociální bublině.

77934305
Social Fixer je dostupný skrze tlačítko se šroubovákem vpravo nahoře. Po klepnutí se zobrazí základní menu s nástroji.

Od čeho přesně? Třeba od nejrůznějších témat, přičemž autoři zmiňují třeba politiku. Nechcete mít na zdi pořád dokola Trumpa, uprchlíky, migranty, Sobotku nebo třeba Babiše? V tom případě tedy stačí v doplňku nastavit, aby automaticky skryl všechny příspěvky, které obsahují tyto výrazy. Poté se zobrazí jen ve formě proužku, takže je budete moci dodatečně kdykoliv rozevřít a přečíst.

53511764150278127
Nechci vidět žádné příspěvky, ve kterých je slovo „norton.“ Vpravo pak filtr v praxi a způsob skrytí příspěvku, který úplně nezmizí, abyste měli kontrolu.

Social Fixer nemusí pouze filtrovat obsah podle obsahu, ale může z celé stránky odstranit některé rušivé objekty. Ne, opravdu nepíšu automaticky o reklamách, ale o čemkoliv. Doplněk jednoduše označí všechny okolní objekty okolo zdi samotné a vy si klepnutím vyberete, co už napříště nechcete vidět, přičemž to mohou být klidně jednotlivé položky v postranním menu, které sami v praxi vůbec nepoužíváte.

69562084 842402823
Doplněk umožňuje i skrýt některé části Facebooku, které nechci vidět. Nemusí se jednat hned o reklamu.

To ale stále není všechno, jak by řekl Horst Fuchs. Doplněk dále umožňuje označovat příspěvky jako přečtené, čili je podobně jako poštu skryje, nebo tzv. „Stealth Mode,“ kdy naopak u příspěvků na zdi skryje všechna tlačítka, abyste nedali omylem lajk a nenapsali komentář. Těžko říci, k čemu je to vlastně dobré, ovšem zkušenost praví, že by se to mohlo hodit v případech, kdy po pár pivech či sklenkách dobrého vína otevřete Facebook a rozjařeni alkoholem budete chtít něco publikovat. Stealth Mode vás uchrání před potenciálně trapnými komentáři, nad kterými byste pak ráno jen zoufale kroutili hlavou.

702704126 420032097
Doplněk zvládne i tvorbu pokročilejších podmíněných filtrů podobně jako třeba v poštovním programu

Nakonec v nastavení doplňku najdete i bohatou sekci „User Interface,“ ve které pomocí přepínačů pozměníte podobu i chování některých částí na Facebooku. Nutno podotknout, že mnohé pokročilejší úpravy fungují pouze v anglické lokalizaci, kterou budete muset ručně nastavit.

Týká se to třeba vychytávky „Show Photo Tags,“ která v po najetí myší nad fotku zobrazí klíčová slova, co na ni je – tedy alespoň podle strojového učení Facebooku, který každý nahraný snímek analyzuje.

7121128 818347101
Tato funkce v anglické lokalizaci Facebooku u fotografie formou klíčových slov zobrazí, co si sociální síť myslí, že je na fotografii. V tomto případě se Facebook trefil na jedničku.

Díky Social Fixeru si Facebook v desktopovém prohlížeči optimalizujete takovým způsobem, že na něm nebudete muset trávit tolik času, anebo se také stane pravý opak a stanete se jeho obětí už navždy

Diskuze (5) Další článek: Meizu umí nabít smartphone na 100 % za 20 minut. Háček? Obří adaptér i elektronika

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,