Excel

Excel
Sledujte Živě.cz na Facebooku
Excel

Jak chránit data v Excelu

Jestliže máte v  Excelu uložena důležitá data a nechcete o ně snadno přijít, je dobré je ochránit. Existuje několik způsobů, jak je zabezpečit před nežádoucími zásahy jiných uživatelů nebo proti vlastním náhodným úpravám.

28.  11.  2006 | Jakub Podlucký

Excel

Jak pracovat s katalogem knih

V  JNP 12/05 jsme v  Excelu vytvářeli a plnili jednoduchý katalog knih, pomocí něhož si může každý své knihy doma evidovat. Jak s katalogem správně pracovat?

13.  11.  2006 | Jakub Podlucký

Excel

Jak vytvořit katalog knih

Máte doma hodně knih a chcete o nich mít přehled? Není nic jednoduššího než si v  Excelu vytvořit jejich katalog, pomocí něhož je budete moci jak evidovat, tak vyhledávat. Jak vytvořit a naplnit jejich seznam?

13.  10.  2006 | Jakub Podlucký

Excel

Jak správně tisknout v Excelu

Chcete si vytisknout tabulku nebo graf v  Excelu ? Před vlastním tiskem je nutné správně nastavit vzhled stránky, formát papíru, jeho velikost a řadu dalších vlastností.

14.  9.  2006 | Jakub Podlucký

Excel

Jak pracovat s buňkami

Každý list v  Excelu je tvořen buňkami. Každá buňka může obsahovat různé údaje, nad nimiž lze snadno ztratit přehled. Naučte se měnit vzhled buněk, urychlíte si tak práci a zkrášlíte své dokumenty.

31.  8.  2006 | Jakub Podlucký

Excel

Jak pracovat s datovými funkcemi

Při práci s tabulkovým editorem jste možná narazili na problém zpracování data nebo času. Často potřebujeme vypočítat například dobu, která uplynula mezi dvěma daty či počet dní, které zbývají do vypršení určitého termínu.

17.  8.  2006 | Jakub Podlucký

Excel

Jak správně zaokrouhlovat

Pokud často pracujete v programu Excel s čísly, určitě jste již narazili na problém jejich správného zaokrouhlování. Čísla zaokrouhlujeme na daný počet číslic pomocí vestavěných funkcí, kterým se budeme podrobněji věnovat.

31.  7.  2006 | Jakub Podlucký

Excel

Jak na komentáře

Ke každé buňce v  Excelu můžete připojit vlastní komentář, který je oddělený od ostatního obsahu buňky. Komentáře vám mohou sloužit jako připomenutí nebo třeba poznámky k funkčnosti složitého vzorce.

13.  7.  2006 | Jakub Podlucký | 1

Excel

Jak vytvořit výsečový graf

Graf je obrázek, který znázorňuje hodnoty pomocí různých grafických objektů. Máme-li vytvořenou tabulku, můžeme si v  MS Excelu vybrat z velkého množství různých typů grafů a jednoduchým způsobem graf vytvořit. Podívejme se podrobněji na vytvoření výsečového grafu.

30.  6.  2006 | Jakub Podlucký

Excel

Jak jednoduše seřadit obsáhlá data

Velice zajímavou funkcí Excelu je řazení dat. Pomůže vám snadno seřadit data v tabulce podle vlastních představ. Pokud budete v řádcích nebo sloupcích tabulky potřebovat seřadit data, vyzkoušejte použít následující postup.

1.  5.  2006 | Jakub Podlucký | 2

Excel

Jak mít přehled o vypůjčených hudebních discích

Půjčujete občas svým známým hudební cédéčka a pak zapomínáte, kdy a komu jste CD půjčili? Vytvořte si v Excelu jednoduchý seznam všech vašich nosičů s informacemi o vypůjčení – budete-li si výpůjčky zaznamenávat poctivě, budete vždy přesně vědět, u kterého kamaráda se upomenout.

11.  4.  2006 | Jakub Podlucký

Excel

Jak si zpřehlednit práci s tabulkami

Pokud jste už někdy pracovali s rozsáhlejší tabulkou, v níž bylo několik desítek či stovek položek, určitě víte, jak může být práce s takovouto tabulkou nepřehledná a těžkopádná. Stačí však využít několik vhodných funkcí programu MS Excel a práci s tabulkou si výrazně zpřehlednit a zjednodušit.

31.  3.  2006 | Jakub Podlucký

Excel

Jak přesně spočítat půjčku a spoření

Rádi byste si koupili nový počítač, ale scházejí vám na něj finance? Vyplatí se vám na něj vzít půjčku? Nebo vám naopak nějaké peníze přebývají a chtěli byste vědět, kolik byste mohli v bance získat na úrocích?

25.  3.  2006 | Jakub Podlucký

Excel

Jak si v Excelu upravit vzhled grafu

Pomocí jednoduchého průvodce můžete v Excelu z označených dat vytvořit nový graf, který však má jednu vadu na kráse – standardní vzhled. Pokud se vám použitý tradiční typ písma či barva výplně nelíbí, máte možnost vzhled grafu upravit.

22.  3.  2006 | Jakub Podlucký

Excel

Jak na snadnou úpravu vzhledu tabulek

Tabulkový procesor Excel nabízí plno možností, jak upravit vzhled vytvořených tabulek. Použité písmo, ohraničení, zarovnání, barvy – to vše může být podle vašich představ. Chcete vědět, jak na to?

13.  3.  2006 | Jakub Podlucký

Excel

Jak rychle vytvořit a upravit vlastní seznamy

Tabulkový procesor Excel nabízí několik seznamů s předdefinovanými položkami, pomocí nichž je možné velice jednoduše vytvářet například tabulky, kde řádky či sloupce tvoří dny v týdnu nebo názvy měsíců. Podle potřeby si však můžete velmi snadno vytvořit nový seznam s vlastními položkami, které budete mít vždy pěkně po ruce.

9.  3.  2006 | Jakub Podlucký

Excel

Jak jednoduše zobrazit závislosti vzorců

V našem návodu vám poradíme, jak se lépe vyznáte v tabulce, která obsahuje spoustu buněk s daty, vzorci a jejich výsledky. Program Excel umí graficky označit jednotlivé buňky, na něž se odkazuje v jiných buňkách.

27.  2.  2006 | Jakub Podlucký

Excel

Pohodlné nastavení rozměrů buněk

Aby tabulky dobře vypadaly je nutné nastavit rozměry buněk. Excel nabízí několik způsobů, jak se s nastavením vypořádat.

22.  2.  2006 | Ivo Kocera

Excel

Jak vkládat diagramy v Excelu

Program Excel obsahuje zajímavou funkci, pomocí které můžete graficky zobrazit třeba organizační strukturu vaší firmy. Jde o vkládání organizačních diagramů, jež lze využít také při sportovních turnajích pro zobrazení hracího plánu.

17.  2.  2006 | Ivo Kocera

Excel

Jak formátovat obsah buňky

Vytvořte si tabulku dat podle své chuti. Naučíme vás měnit typ a barvu písma, natáčet a rámovat text. Výsledné zobrazení bude vypadat přitažlivěji.

5.  2.  2006 | Ivo Kocera

Excel

Jak na rámečky kolem buněk

Jistě jste se už setkali s dokumentem vytvořeným v programu Excel , kde data v buňkách byla různým způsobem orámovaná. Práce s nástrojem pro takovou úpravu vybraných buněk není vůbec složitá, chce jen trošku trpělivosti.

28.  1.  2006 | Ivo Kocera

Excel

Jak kopírovat data v tabulce

Pracovat se schránkou jste se již jistě naučili a poznali jste, jak velkým pomocníkem může tato funkce být. Program Excel však možnosti kopírování a vkládání obsahu schránky do dokumentu ještě dále zdokonaluje. Jako příklad použijeme upravenou tabulku se sousedy a jejich dětmi.

3.  1.  2006 | Ivo Kocera

Excel

Ochraňte svou tabulku

Při práci v programu Excel se může stát, že si nechtěně změníte pracně vytvářenou část tabulky. Budete-li postupovat vytvořený dokument dalším uživatelům, budete jej chtít zabezpečit před změnou. To vše program Excel umožňuje.

20.  12.  2005 | Ivo Kocera

Excel

Jak pracovat s rozsáhlými tabulkami

V  Excelu můžete filtrovat záznamy ve sloupečcích pomocí automatického filtru. Pokud však potřebujete vybrat údaje, které vyhovují vaší konkrétní podmínce, přichází na řadu složitější filtrování.

17.  12.  2005 | Ivo Kocera

Excel

Jak vytvářet složitější vzorce

Program Excel umožňuje přehledné třídění dat uložených v dokumentech (sešitech) do tzv. listů. Vytvářet a pracovat s nimi jste se naučili minule, nyní je čas doplnit znalosti o vytváření vzorečků s odkazy na hodnoty buněk uložených v jiných listech.

10.  12.  2005 | Ivo Kocera

Excel

Práce s listy v Excelu

Každý dokument v Excelu, zvaný též sešit, může obsahovat několik listů. Díky nim můžete v jednom excelovém dokumentu mít zapsáno více různých tabulek, přehledně rozdělených do jednotlivých listů.

6.  12.  2005 | Ivo Kocera

Excel

Vytváříme grafy v Excelu

Program Excel neslouží pouze k jednotvárnému vyplňování tabulek a k výpočtům založených na zadaných datech. Tam, kde je to vhodné, můžete dokument oživit vložením grafu a zvýšit tak názornost zadaných údajů.

25.  11.  2005 | Ivo Kocera

Excel

Poznámky a komentáře v Excelu

Komentář je poznámka připojená k buňce a oddělená od ostatního obsahu buňky. Komentáře vám mohou posloužit jako připomenutí, například jako poznámky k funkčnosti složitého vzorce, nebo k poskytnutí nápovědy ostatním uživatelům.

14.  11.  2005 | Ivo Kocera

Excel

Jak na matematické funkce

Funkce spolu se vzorci dělají z tabulkového procesoru mohutný nástroj pro zpracování dat. Podívejme se podrobněji na matematické funkce, které vrátí výsledek do buněk, ve kterých jsou umístěny. Stejně jako vzorce je můžeme vkládat několika způsoby.

31.  10.  2005 | Ivo Kocera

Excel

Jak správně vkládat vzorce v Excelu

Vzorce jsou rovnice, které automaticky provádějí výpočty se zadanými hodnotami. Jejich využití spolu s funkcemi nám v mnoha případech pomohou ušetřit čas i námahu. Jde o velice užitečný nástroj, jehož kvality jistě oceníte. Existuje několik způsobů, jak vložit do buňky vzorec či funkci. Základní postupy si dnes ukážeme na jednoduchém příkladu.

31.  10.  2005 | Ivo Kocera | 1

Excel

Jak vypočítat čistou mzdu v Excelu

Pokud jste zaměstnancem, dostáváte každý měsíc mzdu, jejíž výše je nižší než hrubá mzda uvedená v pracovní smlouvě. Daně a odvody pojištění závisí na výši hrubé mzdy, ale také na počtu rodinných příslušníků, které vyživujete. Pro zjednodušení nebudeme zohledňovat ostatní odečitatelné položky a daňové úlevy.

31.  10.  2005 | Ivo Kocera

Excel

Jak vytvořit profesionální tabulku v Excelu

Chcete-li tabulku vytvořenou v  Excelu prezentovat, je dobré ji zbavit standardního vzhledu. Excel je vybaven funkcí Automatický formát , díky které je to hračka. A pokud si úpravu chcete vyzkoušet dle vaší úvahy, máte také možnost.

25.  10.  2005 | Ivo Kocera

Excel

Jak jednoduše vypočítat průměr známek

Nejste spokojeni se známkami, které vycházejí vašim potomkům na pololetním vysvědčení? Hodnocení výsledků za první pololetí změníte jen těžko – o to více se však můžete zaměřit na další pololetí. Abyste vždy měli přesný přehled o tom, jaká známka vašemu dítěti vychází, stačí si v  Excelu vytvořit jednoduchou tabulku , do které si budete známky zapisovat.

17.  10.  2005 | Ivo Kocera