21.  6.  2009    Internet  |  Sociální sítě

Facebook: Práce, zábava i lepší zabezpečení

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Popularita Facebooku v Česku stále narůstá, množí se dotazy na některé zajímavé funkce a možnosti. Přinášíme praktické rady pro začínající i mírně pokročilé uživatele této oblíbené sítě.

1. Pozor na soukromé informace

I když Facebook již při vytvoření nového účtu nabízí možnost prozrazení celé řady soukromých informací, mějte se na pozoru. Pro základní komunikaci a budování sítě přátel stačí vyplnit nejdůležitější údaje, rozhodně není důvod uvádět například telefonní číslo nebo přesnou adresu trvalého bydliště.

udaje.png
Část registrace na Facebooku

2. Rychlé stahování fotoalb přátel

Pokud si přejete snadno a rychle uložit fotoalbum některého ze svých přátel, můžete využít speciálního doplňku pro Firefox. Nese název FacePAD a k dispozici je na oficiálních stránkách s rozšířeními pro tento prohlížeč.

3. Rychlá aktualizace ve více sítích

Při použití více sociálních sítí může být aktualizaci statusů a dalších informací poměrně zdlouhavá. Využijte proto speciálních programů a služeb, které toto zvládnou najednou, vyzkoušejte například populární Ping.fm.

4. Dávejte pozor na bezpečnost

Čas od času se objeví škodlivý kód, který útočí proti Facebooku, buďte proto opatrní při zpracování zpráv a úpravách svého profilu. V nedávné době se jednalo například o novou variantu červa Koobface, který rozesílal zprávy odkazující na stránky podobné klasickému videoportálu YouTube, ale pokud je příjemce facebookové zprávy následoval, došlo k otevření podvodné kopie. Namísto spuštění videa byl uživatel vyzván ke stažení doplňku pro přehrání, a tedy stažení viru. Podobně jako u e-mailu nebo instant messagingu zde autoři těží z toho, že zprávy na první pohled pocházejí od známého kontaktu.

5. Využijte výjimky zobrazení vašeho profilu

Ve výchozím nastavení jsou takřka všechny aktualizace vašeho profilu a stavu zobrazeny jen přátelům, nikdo cizí je tedy nevidí. Ani tato skupina však nemusí být dostačující, u vybraných informací proto můžete kdykoliv využít takzvaných výjimek. Po přihlášení následujte příkaz Nastavení | Nastavení soukromí | Profil a u vybraného typu informace z nabídky vyberte Přizpůsobit. Ve speciálním okně pak již můžete pomocí pole Kromě těchto lidí přidat výjimky.

vyjimky.PNG
Možnost přidání výjimek při změně vybraných údajů

6. Zasílejte zprávy přátelům automaticky

Díky speciální aplikaci Sendible můžete naplánovat automatické zasílání zpráv v rámci několika služeb, Facebook nevyjímaje. Jako vždy samozřejmě pamatujte na to, že registrací a udělením přístupu k vlastnímu profilu dáváte této aplikaci pomyslnou plnou moc.

7. Rychlé ankety bez programování

Díky aplikaci Quiz Creator můžete ve svém profilu vytvořit libovolnou anketu, kterou vaši přátelé budou moci vyplnit. Všechny kroky tvorby a zpracování jsou velice jednoduché a probíhají prostřednictvím připraveného průvodce.

8. Kontrola účtu pomocí SMS

Pokud stále nechcete opisovat bezpečnostní kódy, především při přidávání přátel, následujte v daném dialogu odkaz Zkontroluj účet. Na mobilní telefon vám bude zaslána SMS s potvrzovacím kódem, který po zadání do Facebooku zajistí odstranění bezpečnostních výzev, které chrání před automatickými roboty.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 2

Poslední komentáře Komentáře

Re: ??? Ondra Bitto 6.  7.  2009 22:15
??? Martina 6.  7.  2009 20:19
Přidat příspěvek Zobrazit vše