12.  4.  2009    Internet  |  Sociální sítě

Facebook: Výchozí aplikace a jejich nastavení

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Základem služby Facebook jsou takzvané aplikace, které dovolují komunikovat s ostatními a budovat online život. Jaké jsou ty výchozí?

Aplikace v rámci Facebooku nepředstavují úplně samostatné programy, jak by si někdo podle jejich označení mohl zpočátku domýšlet. Jedná se o součásti systému, se kterými pracujete naprosto transparentně, a tak vypadají, jako by byly vnořenou funkcí Facebooku. Prakticky každá z aplikací je provázána s jednotlivými přáteli a skupinami, díky tomu jsou základem budování online světa a komunikace ve Facebooku. Již po registraci a prvním přihlášení, které jste zvládli v předchozím pokračování, máte k dispozici nastavení a přehled základních aplikací: pro jejich zobrazení následujte příkaz Nastavení | Nastavení aplikací.

Události

Jednou z často využívaných výchozích aplikací jsou například Události, které slouží k plánování nejrůznějších schůzek a srazů s lidmi, které máte v rámci svého profilu přidané. Pokud v sekci s nastavením aplikací následujete odkaz Upravit nastavení, měli byste následovat hlavně nastavení Doplňková oprávnění, kde můžete nastavit, na co všechno vás Facebook e-mailem upozorní v případě změny vlastností.

udalosti.PNG
Doplňující nastavení upozornění v rámci aplikace Události

Dárky

Nastavení této aplikace jsou naprosto minimální, což se odvíjí již od jejího vlastního pojetí. Aplikace Dárky je přesně tím, co v rámci Facebooku vyvolává protichůdné názory. Chtějí uživatelé hlavně síť praktickou, tedy pro skutečné sdílení informací a svých detailů, nebo zábavnou, ve které najdou i rozličné doplňkové aplikace, které ale jen minimálně využijí?

Poznámka: Drobnou a snad prozatímní nevýhodou Facebooku je jeho neúplný překlad a občasné míchání češtiny s původní angličtinou. Při procházení aplikací, jejich nastavení nebo použití tak můžete narazit nejen na české výrazy, ale také původní – například namísto častého slova Zeď na  vás vyskočí označení Wall apod.

Skupiny

V nastavení této skupiny pro běžné použití Facebooku nemusíte žádné volby měnit, důležitější je totiž přímé využití skupin. Díky skupinám se společně s přáteli setkáte ve virtuálních komunitách podle toho, jaké zájmy máte společné, které aktivity jsou vám blízké apod. Právě princip skupin je základním stavebním kamenem sociálních a komunitních sítí, dokážou totiž z atributů uživatelského profilu začít budovat online život.

Poznámky

Díky aplikaci Poznámky můžete kdykoliv poznačit nějaký text, který bude viditelný u vašeho profilu. Kromě toho ale máte možnost také označit některého ze svých přátel v profilu, ti mohou připojovat vlastní komentáře a na poznámky jste vzájemně upozorňováni. Právě nastavení upozornění na jednotlivé poznámky tvoří součást konfigurace, na záložce Doplňkové oprávnění tak můžete určit, na které události při úpravách poznámek vás Facebook upozorní.

poznamka.PNG
Nastavení upozornění na akce v aplikaci Poznámky

Fotky a video

Dvojice aplikací, které ze statistické a pro někoho třebas i nudné služby dokážou udělat moderní zábavu. Pomocí sdílení fotek snadno vytvoříte webovou galerii, stejně tak při nahrávání videa. Při nastavení oprávnění nejprve vždy dobře rozvažte, které fotky s kým chcete sdílet, v rámci nastavení detailů pak opět máte možnost určit, na které všechny události vás Facebook upozorní. Právě u fotek jich je větší množství, a tak v případě potřeby některé z nich uberte – pokud byste byli aktivní v hodně albech, může být větší množství automaticky zasílaných upozornění nepříjemné.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře