6.  8.  2012    Windows 7

FAT32 vs. NTFS ve Windows: Co kdy zvolit?

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Windows vám po připojení neformátovaného externí disku nebo například flash paměti nabídnou možnost automatického vytvoření systému souborů. Jak na to?

Ještě před zahájením formátování vám systém Windows může prostřednictvím jednoduché roletové nabídky Systém souborů dát na výběr, zda si disk přejete naformátovat s formátem souborů FAT32 nebo NTFS. Pro pevné disky byste ale v novějších Windows vždy měli volit systém NTFS, který nabízí rychlejší přístup k datům a pokročilé možnosti bezpečnosti.

V nastavení podrobností formátování diskové jednotky kromě jiného můžete zvolit také položku Rychlé formátování, které má některá svá specifika. Název vystihuje kratší dobu trvání než v případě klasického formátování, na disku se přitom pouze vytvoří nová prázdná tabulka s údaji o datech. Původní soubory a složky tak sice nebudou přístupné, z disku ale ve skutečnosti nejsou odstraněny, pouze „zničeny“ odkazy na ně.

forr.png
Možnosti nastavení formátování

Systém souborů FAT32 nacházel uplatnění především v dřívějších verzích operačního systému Windows, takže by našel uplatnění hlavně kvůli zpětné kompatibilitě. Největší předností systému soubor NTFS oproti FAT32 jsou pokročilé možnosti zabezpečení uložených dat, kdy lze přístup omezovat jednotlivým uživatelům, stejně tak rychlejší procházení souborů. Navíc není tolik striktní omezení na velikost jednoho souboru.

U různých paměťových karet, typicky například z digitálního fotoaparátu, je často lepší provádět formátování přímo v daném zařízení. Pokud však znáte použitý systém souborů, můžete se do naformátování karty bez obav pustit také ve Windows. Kdybyste zvolili jiný systém souborů, můžete se v digitálním fotoaparátu setkat s problémy při natáčení videa, jelikož se nedosáhne dostatečné přístupové rychlosti při zápisu.
Další bleskovkyX

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 7

Poslední komentáře Komentáře

Re: jormamgej BARTAK lover 4.  11.  2019 12:56
Re: jormamgej BARTAK lover 4.  11.  2019 12:54
jormamgej noscoper69pussyhunetrvoe 4.  11.  2019 12:53
HEHEHEH BARTAK lover 4.  11.  2019 12:53
idk kkt 4.  11.  2019 12:51
Přidat příspěvek Zobrazit vše