29.  2.  2012    Programy

File Backup Watcher: Rychlé zálohování zdarma

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Jako žádná aplikace, není ani výchozí nástroj pro zálohování ve Windows dokonalý. Oblíbenou alternativu představuje File Backup Watcher s velice rychlým použitím.

Velmi populární zálohovací nástroj File Backup Watcher ve verzi Free od společnosti Desktop Software dokonale snoubí jednoduché uživatelské rozhraní se základními možnostmi. Právě díky tomu přináší možnost rychlého a bezpečného zálohování i méně zkušeným počítačovým uživatelům. Nečekejte přehršel detailních konfiguračních voleb, zato budete mít zálohovací plány hotové v okamžiku.

Pro lepší správu rozčleňuje File Backup Watcher jednotlivé zálohovací úlohy do takzvaných profilů (Profile), které jsou charakterizovány nejen rozsahem zdrojových dat, ale také například cílovou složkou či určujícím popisem. Pro vytvoření nového profilu vyberte z nabídky Backup Files ikonu nového souboru a poté možnost Profile, čímž spustíte průvodce Wizard ulehčujícího nastavení všech potřebných vlastností zálohování.

main.png
Vytvoření nového zálohovacího profilu a spuštění průvodce nastavením

Co, kam a kdy?

V průvodci se nejprve zobrazí dialog Name your profile, který slouží pro pojmenování právě vytvářeného profilu (textové pole Name) a jeho případné doplnění o výstižný komentář (Add your comments). Vhodnou volbou obou parametrů si do budoucna ulehčíte správu a práci s více profily najednou, pro pokračování stiskněte tlačítko Next.

Zobrazí se okno What do you want to copy?, v němž do textového pole Source folder můžete rovnou zadat cestu ke složce s daty určenými k zálohování, nebo odpovídající umístění pohodlněji nalistovat stisknutím bezejmenného tlačítka umístěného vpravo. Pokud si navíc přejete automaticky zálohovat také všechny vnořené složky, zaškrtněte políčko Include subfolders. Pro pokračování opět stiskněte tlačítko Next.

slozka.png
Výběr zdrojových dat, která mají být zálohována

Nyní přichází na řadu volba cílové složky, do níž se budou zálohovaná data kopírovat. Postup je stejný jako při určování zdrojové složky, takže opět můžete buď zadat přímo cestu, nebo využít navigace pomocí stromového zobrazení všech jednotek v počítači. Stiskněte tlačítko Next pro přesun k poslednímu kroku nastavení zálohy.

Okno Launch Date and Time slouží k nastavení možností spuštění právě vytvořeného zálohovacího profilu. Rozevírací nabídka Method poskytuje varianty Manual a Automatic. Zvolíte-li prvně jmenovanou alternativu, File Backup Watcher nebude zálohy vytvářet automaticky, nýbrž pouze na vaše výslovné přání. Mnohem zajímavější a praktičtější je však možnost Automatic, která zajistí automatické zálohování bez vašeho přičinění. Přesný čas i intervaly můžete jednoduše určit stisknutím odpovídající kombinace tlačítek reprezentující časové úseky.

cas.png
Nastavení zálohovacího plánu pro automatické spouštění

Profily a vzhled

Nově vytvořený profil se okamžitě zobrazí v hlavním okně aplikace File Backup Watcher. Díky sloupcům Previous launch a Next launch máte okamžitý přehled jednak o tom, kdy proběhlo poslední spuštění zálohovacího profilu, a jednak o přesném času nadcházejícího zálohování. To se však samozřejmě týká pouze automaticky spouštěných profilů, v případě těch manuálních musíte zálohování ručně zahájit klepnutím pravým tlačítkem myši na jeho název a vybráním možnosti Run, případně rychleji stisknutím klávesy F5.

Již vytvořený profil můžete kdykoliv smazat jeho označením a stisknutí klávesy Del, respektive kliknutím pravým tlačítkem myši a vybráním volby Delete v odpovídající kontextové nabídce. Profil automatického zálohování můžete dočasně vypnout odškrtnutím možnosti Active Profile téže kontextové nabídky, případně klepnutím na Properties opět spustit průvodce a upravit libovolné parametry.

Tip navíc: File Backup Watcher v sobě standardně zahrnuje několik desítek volitelných vzhledů (takzvaných skinů), takže si jeho podobu můžete dopilovat k obrazu svému. Pro změnu zvolte v hlavním okně aplikace možnost Profile | Settings | Skins a zde si z obsáhlého výčtu vyberte vám příjemnou variantu. Program češtinu bohužel nepodporuje, nicméně v dialogu s nastavením si můžete zobrazení přepnout alespoň do slovenštiny.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 2

Poslední komentáře Komentáře

Nativní Windows zálohovací nástroj Ruda 1.  3.  2012 11:23
Používám jiný ... SuperMUF 29.  2.  2012 11:29
Přidat příspěvek Zobrazit vše