4.  1.  2012    Word

Finty pro zrychlení formátování ve Wordu

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Úprava textů ve Wordu je neodmyslitelně spojena se změnou formátu písma, odstavce a dalších položek. Přinášíme osvědčené tipy, které vám snažení usnadní a urychlí.

1. Rychlý počáteční formát pomocí šablon

Přímo ve Wordu, resp. především v online galerii, můžete využít řady předpřipravených šablon podle toho, jaký dokument si přejete vytvářet. Stačí, abyste nevytvářeli dokument rovnou z nabídnuté prázdné stránky, ale po stisknutí tlačítka Office následovali příkaz Nový.

2. Zobrazení speciálních formátovacích znaků

Pokud chcete mít přehled o tom, kde je použit Enter, kde měkký Enter, jestli někde není dvojmezera apod., můžete si zapnout speciální formátovací znaky. Ty zajistí zobrazení symbolů na těchto „neviditelných“ místech, pro jejich aktivaci v nastavení Wordu následujte možnost Zobrazení a zaškrtněte ty značky, které potřebujete.

skryte.png
Nastavení zobrazení formátovacích značek

3. Nastavení výchozího formátu při vkládání ze schránky

Při častém vkládání textu ze schránky vás může zdržovat opakovaný výběr formátu, proto se vyplatí nastavit výchozí formát, který bude vyhovovat v nevětším počtu případů. Ve Wordu následujte příkaz Možnosti aplikace Word a poté v sekci Upřesnit zvolte výchozí styl vkládání pomocí roletových nabídek Vkládání ve stejném dokumentu, Vkládání mezi dokumenty, Vkládání mezi dokumenty v případě konfliktu definic stylů a Vkládání z jiných aplikací.

4. Klávesová zkratka pro styly

Pokud často využíváte některý z předdefinovaných nebo vlastnoručně vytvořených stylů, můžete jim přiřadit libovolnou klávesovou zkratku. Odpovídající možnost najdete ve vlastnostech vybraného stylu, tedy po klepnutí pravým tlačítkem myši.

zkratka.png
Nastavení klávesové zkratky pro vybraný styl

5. Rychlý převod velkých písmen

Pokud se vám občas stává, že část textu napíšete se zapnutou klávesou Caps Lock, a poté jej tedy mažete a píšete znovu, můžete si práci ušetřit klávesovou zkratkou Shift + F3. Díky ní je označený text převeden na malý písmena, při opakovaném stisknutí se ještě nastaví velká písmena pro první znaky slov.

6. Rychlý převod textu na tabulku

Označte blok textu a na kartě Vložení následujte odkaz Tabulka | Převést text na tabulku. Můžete vybrat počet sloupců, jejich šířku a především oddělovač, který poslouží pro rozdělení sloupců. Jakmile si funkci jednou vyzkoušíte, do budoucna již budete vědět, jaký text kterým způsobem rychlé převést.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře