7.  8.  2012    Windows 7  |  Vyzkoušejte  |  Programy

Freeraser: Vaše data už nikdo neobnoví

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Obyčejné smazání souborů a složek nezajistí, že případný slídil tato data nedokáže obnovit. Program Freeraser vám ale již toto garantovat může. Navíc je česky a zdarma.

Pokud smažete soubor běžným způsobem ve Windows, může ještě za pomoci speciálního softwaru dojít k jeho obnově. To ale není žádoucí v momentě, kdy se chcete zbavit něčeho citlivého či kompromitujícího.

Bezplatná aplikace Freeraser to ale zařídí pomocí zvláštních mechanismů, které data několikanásobně přepíší, takže už obnovit nepůjdou nikdy. Výhodou programu je kromě jeho freewarové licence také česká lokalizace, miniaturnost a snadné ovládání.

Ikona koše na ploše i v liště

Po nainstalování programu a jeho prvním spuštění dojde k zobrazení průhledné ikony odpadkového koše na ploše a také v nástrojové liště vpravo u hodin. První vaše kroky by měly směřovat ke změně jazykové lokalizace, kam se dostanete kliknutím pravým tlačítkem myši na tento koš, volbou položky system, dále language a češtiny.

Nyní se můžete podívat na nastavení způsobu mazání, které najdete stejným postupem opět v položce systém pod již českým názvem zničující mód. Volba je mezi variantami Rychlý, Silný a Maximální.

sshot-2.png
Možnost změny použitého jazyka

Rychlé odstraňování smaže i objemnější balíky dat velice svižně, silná varianta klade větší důraz na bezpečnost a představuje klasickou prostřední možnost, zatímco maximální zničení znamená nezvratné a zcela bezpečné odstranění dat tak, že už je nikdo nikdy z vašeho počítače nedostane. V tomto případě ale musíte obětovat více pracovního času počítače.

Odstraňování

Jiné možnosti programu se už veskrze týkají pouze jeho vizuální podoby, tedy průhlednosti a velikosti koše apod. Není třeba se jimi příliš zabývat a tak se pojďme podívat rovnou na samotné mazání. Jakkoli k tomu levitující odpadkový koš na vaší ploše svádí, bohužel do něj nelze soubory určené k likvidaci přetahovat myší.

sshot-3.png
Upozornění před smazáním dat

Je tak nutné se k nim dostat opět přes pravé tlačítko myši a hned první volbu Označ soubor ke zničení. Poté budete opět navráceni k odpadkovému koši, který zobrazí varovnou bublinu o tom, že smazaná data již nikdy neobnovíte. Kliknutím na možnost Další pro pokračování dojde k odstraňování vybraných souborů.

V závislosti na jejich velikosti, počtu a zvoleném mechanismu mazání bude celý proces trvat od několika vteřin až po několik minut usilovné práce pevného disku. Výsledkem bude krátká zpráva o úspěšnosti akce.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 12

Poslední komentáře Komentáře

Eraser Mia 16.  8.  2012 15:19
Re: eraser Mia 16.  8.  2012 15:15
Re: Destrukce soubrů Algo 10.  8.  2012 10:00
Re: eraser Martin Janeček 8.  8.  2012 15:05
Re: Destrukce soubrů zoro33 8.  8.  2012 11:02
Přidat příspěvek Zobrazit vše