14.  7.  2011    Internet  |  Vyzkoušejte

Google URL Shortener: Čím kratší, tím lepší

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Pokud potřebujete zkrátit odkaz na webovou stránku, existuje velké množství cest. Naučíme vás, jak na to snadno a rychle pomocí služby Google URL Shortener.

Pokud používáte Twitter, víte dobře, že je občas těžké nacpat myšlenku do 140 znaků. A když k myšlence musíte přidat i odkaz, je to skoro nemožné. Proto existují služby jako bit.ly, tinyurl.com, is.gd, nebo z českých říz.cz či zkracovátko.cz. Tyto služby však nevznikly přímo pro Twitter, zkracování můžete použít i jinde na webu.

V tomto návodu najdete rozšíření, která pro zkrácení odkazu využívají Google URL Shortener. Jeho výhodou je integrace mezi ostatní služby Googlu, takže pokud zde máte účet, můžete pomocí něj přistupovat i k této službě.

Mezi výhody zkracovátka goo.gl patří i podrobné statistiky přístupů přes váš odkaz. Ty jsou jednak zpracovány v grafu v průběhu doby (možno zvolit si z různých časových období od dvou hodin až po celkovou statistiku), ale i z hlediska zemí či prohlížečů, ze kterých návštěvník na odkaz míří.

Mozilla Firefox: Goo.gl lite

Rozšíření nainstalujete z oficiálních stránek Mozilly. Po nainstalování budete muset prohlížeč restartovat a přidat si tlačítko na lištu. To uděláte jednoduše: Možnosti | Upravit lišty, kde si najdete tlačítko modrého G. A poté jej myší přesunete, kam budete chtít. Tímto postupem samozřejmě můžete upravit rozložení všech ovládacích prvků v okně.

_googl3.png
Tlačítko modrého G pohodlně přesunete na vámi zvolené místo na liště

Rozšíření máte nainstalované, tlačítko vytažené, co dál? Pokud máte Google účet, doporučuji se do něj teď na adrese goo.gl přihlásit. To sice není povinné, službu jde použít i bez tohoto kroku, avšak po přihlášení se vám veškeré zkrácené odkazy budou zaznamenávat k vašemu účtu.

A nyní můžeme tlačítko používat, což je velice jednoduché. Na webu, jehož adresu chcete zkrátit, kliknete na tlačítko modrého G, které jste si přidali na lištu svého Firefoxu. Zkrácená adresa se vám uloží do schránky, o čemž vás zároveň informuje nově zobrazená lištička. Pokud pak budete chtít odkaz ze schránky někam vložit, stisknete tlačítka Ctrl a V.

Google Chrome: goo.gl URL Shortener

Instalace tohoto rozšíření je velice jednoduchá – na jeho stránce v Chrome web store klikněte na modré tlačítko Install (instalovat). Po nainstalování se vám zobrazí jeho zelená ikonka v pravém horním rohu aplikace. To je ihned připravené k použití, avšak také obsahuje podrobná nastavení, je tedy dobré si jej přizpůsobit k obrazu svému – klikněte pravým tlačítkem na ikonu rozšíření a vyberte položku Možnosti.

Otevře se před vámi okno s nastaveními. Na první záložce Preferences (volby) můžete zajistit, že se rozšíření spojí e vaším Google účtem. Tak se stane po kliknutí na tlačítko Grant access (udělit přístup). To vás přesune na webovou stránku Googlu, kde svou volbu ještě jednou potvrdíte kliknutím na stejné tlačítko.

Na záložce Actions (akce) si můžete vybrat, které služby zkracovátka goo.gl se vám zobrazí: Copy (kopírovat), Details (detaily) a QR Code (QR kód – speciální obrazec, do kterého lze skrýt informace). Poslední důležitou záložkou je Services (služby). Zde si lze zvolit služby, ke kterým budete mít z rozšíření jednodušší přístup. Těch je zde přes třicet, ale pro přehlednost si zvolte jen pár nejpoužívanějších.

_googl4.png
Bublina s podrobnými informaci o zkráceném odkazu

Použití tohoto rozšíření je zase opět velice jednoduché. Po kliknutí na tlačítko služby na stránce, jejíž adresu chcete zkrátit, se vám zobrazí bublina. Ve vrchní části bubliny se nachází zkrácený odkaz a informace o tom, zda byl přidán do historie vašeho zkracování (tedy připárováno k vašemu účtu).

Pod ním se zobrazí možné akce: můžete jej kopírovat do schránky (Copy), zobrazit si detaily a statistiky (Details) nebo QR kód (QR Code). A ještě níže se zobrazí odkazy na vámi vybrané služby (Services) – kliknutí na tyto odkazy vás přesune přidání zkráceného odkazu na vámi vybranou stránku.

Opera: Shorten URL

Rozšíření pro Operu jako jediné neobsahuje jen službu goo.gl, ale podporuje i další služby jako bit.ly nebo TinyURL. A také se vámi zkrácený odkaz nepřiřadí k vašemu účtu Google. Shorten URL nainstalujete kliknutím na Install (instalovat) na stránce rozšíření, což ještě musíte potvrdit v okně Instalovat rozšíření. Ihned po instalaci se vám zobrazí v pravém horním rohu tlačítko s ikonou řetězu.

Po instalaci si v nastavení (pravý klik na tlačítko Nastavení) můžete zvolit, kterou chcete pro zkracování používat. Tu zvolíte ve výběrovém okénku pod názvem Default service (výchozí služba) a klinutím na Save (uložit).

Použití je stejné jako u rozšíření pro Google Chrome. Kliknete na tlačítko Shorten URL a zobrazí se vám bublina, ve které se nachází zkrácený odkaz. Ten si můžete zkopírovat (můžete k tomu použít klávesovou zkratku Ctrl a C), zobrazi si jeho QR kód, či tlačítkem Tweet odeslat přímo na Twitter. V bublině se dále nachází historie úěti posledních vašich odkazů.

_googl5.png
Bublina s historií vašich zkrácených odkazůX

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 11

Poslední komentáře Komentáře

Re: malware Zvedavec1 22.  7.  2011 17:21
Re: malware Zvedavec1 22.  7.  2011 17:17
Re: malware Zvedavec1 22.  7.  2011 17:16
Re: Doplnek FIREFOX Zvedavec1 22.  7.  2011 17:14
Re: malware little update 17.  7.  2011 20:15
Přidat příspěvek Zobrazit vše