2.  4.  2012    Programy

HashCalc: Jak rychle ověřit data kontrolním součtem?

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Kontrolní součty v podobě hash kódů u souborů patří mezi často používané nástroje. Díky programu HashCalc si zkontrolujete správnost dat všeho druhu.

Při komunikaci skrze síťové cesty může často dojít ke změně obsahu přenášených dat, ať už vinou zásahu třetí osoby nebo technickou chybou na trase. Aby si přijímající strana mohla zkontrolovat, zda data dorazila v pořádku, využívá se takzvaných hashovacích funkcí, díky nimž lze snadno vypočítat otisk dat (hash kód). S výpočtem hash kódu se setkáte například v Total Commanderu, různých FTP klientech apod.

hc0.png
Hash kódy uvedené před stažením ISO obrazu Windows 8 CP na stránkách výrobce

Chcete-li si nabyté znalosti o hash kód univerzálně ověřit v praxi, můžete k tomu použít velice jednoduchou a přehlednou aplikaci HashCalc. Tento freewarový nástroj podporuje řadu hashovacích algoritmů, které máte možnost aplikovat na text i soubory. Pomocí rozevírací nabídky Data Format umožňuje nastavit typ hašovaných dat, kde máte na výběr z možností soubor (File), textový řetězec (Text String) nebo řetězec zapsaný v šestnáctkové soustavě (Hex String). Po volbě jedné z těchto tří možností lze odpovídající vstup zadat do textového okna Data. Výpočet jednotlivých zvolených hašovacích algoritmů se nakonec spouští stisknutím tlačítka Calculate.

hc.png
Kontrola hash kódu po stažení ISO obrazu do počítače

S hash kódy se můžete setkat i u P2P programů, kde se jednoznačné otisky souborů dají využit k tomu, aby bylo možné nalézt soubor stejného obsahu. V praxi celá situace vypadá tak, že pokud stahujete soubor od nějakého uživatele a on se odpojí, můžete díky hash kódu snadno nalézt jiného uživatele, který má obsahově naprosto shodný soubor. A po přerušeném, poté navázaném a dokončeném stahování si nakonec ověřit, zda jsou data v pořádku.
Další bleskovkyX

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 0

Poslední komentáře Komentáře