22.  3.  2012    Windows 7

Hosts: Skrytý soubor, který usnadní blokování stránek

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Blokování stránek v prohlížeči je zdlouhavé, a navíc je třeba je nastavit pro jednotlivé z nich. Jak určit překlad určité adresy na jinou globálně, přímo v konfiguračním souboru Windows?

Pokud potřebujete pevně svázat nějakou internetovou adresu s IP adresou, pak v operačním systému Windows pro tento účel slouží soubor pojmenovaný hosts, který naleznete ve složce C:\Windows\System32\drivers\etc.

Poznámka: Soubor hosts je umístěn ve složce Windows s přísnějšími pravidly pro přístup, často se totiž stává terčem škodlivého kódu. Pomocí změny překladu webové adresy na odpovídající IP adresu se specializovaná kategorie malwaru občas pokouší potají přesměrovávat na falešné stránky.

Ve výchozím nastavení mívá pomocí atributů přiděleno pouze čtení, proto nejprve přidělte plná práva. Soubor hosts má na každém řádku zapsanou dvojici <IP-adresa, webová adresa>, která určuje právě požadovaný překlad. Jakmile pak v prohlížeči zadáte internetovou adresu, zahrnutou v souboru hosts, nehledá se překlad pomocí serveru DNS, ale rovnou je vyslán požadavek na definovanou IP adresu. Pokud tak chcete zablokovat adresu určité stránky, jednoduše nastavte její překlad na IP adresu jiné, například domovské. Uživatel na první pohled ani nepozná, jak k blokaci došlo, jednoduše bude přesměrován.

hosts.png
Obsah souboru hosts ve Windows 7

Důležité přitom je, že uvedené řešení funguje nejen pro Internet Explorer, ale například i Firefox nebo další webové prohlížeče. Při úpravách souboru hosts se nenechte zmást čistě textovou podobou a neukládejte jej s příponou .txt – soubor hosts musí být bez přípony!
Další bleskovkyX

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 3

Poslední komentáře Komentáře

2.  11.  2014 20:02
2.  11.  2014 20:01
hmm Operator 11.  5.  2012 17:14
Přidat příspěvek Zobrazit vše