22.  9.  2009    Windows XP  |  Windows 7  |  Internet  |  Windows Vista

Hosts: Zablokujte nevítané stránky

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Blokování stránek v prohlížeči je zdlouhavé, a navíc je třeba je nastavit pro jednotlivé z nich. Jak určit překlad určité adresy na jinou globálně, přímo v konfiguračním souboru Windows?

Pokud potřebujete pevně svázat nějakou internetovou adresu s IP adresou, pak v operačním systému Windows pro tento účel slouží soubor pojmenovaný hosts, který naleznete ve složce C:\Windows\System32\drivers\etc. Uvedená cesta platí jak pro XP, tak Vistu a Windows 7.

Ve výchozím nastavení mívá pomocí atributů přiděleno pouze čtení, proto nejprve přidělte plná práva. Soubor hosts má na každém řádku zapsanou dvojici <IP-adresa, webová adresa>, která určuje právě požadovaný překlad. Jakmile pak v prohlížeči zadáte internetovou adresu, zahrnutou v souboru hosts, nehledá se překlad pomocí serveru DNS, ale rovnou je vyslán požadavek na definovanou IP adresu. Pokud tak chcete zablokovat adresu určité stránky, jednoduše nastavte její překlad na IP adresu jiné, například domovské. Uživatel na první pohled ani nepozná, jak k blokaci došlo, jednoduše bude přesměrován.

hosts.png
Výchozí obsah souboru hosts ve Windows 7

Důležité přitom je, že uvedené řešení funguje nejen pro Internet Explorer, ale například i Firefox nebo další webové prohlížeče. Při úpravách souboru hosts se nenechte zmást čistě textovou podobou a neukládejte jej s příponou .txt – soubor hosts musí být bez přípony!
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 25

Poslední komentáře Komentáře

Re: Zdlouhavost rosibi 16.  10.  2009 0:16
Re: Zdlouhavost rosibi 14.  10.  2009 21:42
Re: Zdlouhavost Šimon Podlipský 14.  10.  2009 21:06
Re: Zdlouhavost rosibi 14.  10.  2009 20:37
Re: Zdlouhavost rosibi 14.  10.  2009 20:20
Přidat příspěvek Zobrazit vše