20.  5.  2011    Windows XP  |  Windows 7  |  Ostatní  |  Windows Vista

I nový počítač potřebuje vyladit

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Mohlo by se zdát, že nový počítač s na první pohled neposkvrněnými Windows nepotřebuje detailní úpravy, vše by přeci mělo být perfektně připravené. Pravda je bohužel odlišná.

Nejenže s novým počítačem často nezískáte nejlepší nastavení, navíc ho dokonce výrobci obtěžkají systém různými doplňky. I když vás to zpočátku nemusí tolik trápit, přeci jen se postupem času mohou objevit potíže, případně dokonce konflikty jednotlivých programů nebo konfiguračních voleb. Připravili jsme si pro vás několik praktických rad, s nimiž si nový stolní počítač nebo notebook rychle přizpůsobíte.

1. Zkontrolujte BIOS

Vstupní branou všech nastavení vašeho počítače nejsou Windows, ani jiný systém, ale takzvaný BIOS. Do BIOSu se můžete dostat jen v jeden jediný okamžik, a sice těsně po spuštění počítače. Spuštění BIOSu se liší podle toho, jakou základní desku používáte, nejčastěji jde například o klávesu Delete, F2, F8 apod., sledujte proto pozorně úvodní textovou obrazovku, jež se zobrazí po spuštění počítače. Právě v tomto bodu se totiž objeví typická hláška Press Delete to run Setup nebo jí podobná. Jakmile v tomto okamžiku stisknete odpovídající klávesu, otevře se rozhraní BIOSu, základního nastavení počítače.

Zde se zaměřte především na možnosti integrovaných součástí, tedy zvukové karty, síťové karty, grafické karty a dalších, najdete je často v sekci Integrated Peripherals. Podívejte se, kolik paměti vám ukusuje integrovaná grafická karta, zda nemůže docházet ke kolizím v případě zabudované síťové karty, případně zda není potřeba aktivovat funkční klávesu (jinak by vám na notebooku nefungovaly zkratky s klávesou Fn).

2. Odeberte předinstalovaný balast

Kromě základní instalace Windows výrobci a prodejci počítačů přidávají také zkušební verze svých partnerů – můžete tak získat například antivir, kompletní bezpečnostní balík a jiné programy. Nenechte se ale zmást, v drtivé většině případů se jedná pouze o zkušební verze, které po pár týdnech přestanou fungovat. Doporučujeme proto tyto programy odebrat rovnou, pokud je vyloženě nechcete kupovat, a nahradit je zdarma dostupnými alternativami. Při výběru vám pomůže web www.stahuj.cz.

stahuj.png
Počítač si můžete vybavit i zcela zdarma, vyberte si programy na Stahuj.cz

3. Aktualizujte programy výrobce

Přímo ve výchozí instalaci s novým počítačem získáte různé programy pro lepší ovládání a nastavení počítače. Může jít třebas o doplňující software ke grafické kartě, který umožní vyšší výkon, pokročilou správu plánů napájení v případě notebooků a mnohé další. Doporučujeme tyto programy hned zpočátku aktualizovat, z webu výrobce se stáhnou nové verze, které mohou nabídnout ještě vyšší výkon. A pokud byste tyto prográmky přeinstalované vůbec neměli, pořádně překontrolujte krabici od svého nového počítače – instalační CD nebo DVD jsou běžnou součástí.

4. Pomalé SSD = problém

Hlavně u levných netbooků, které jsou vybaveny nekvalitním SSD diskem, můžete být hned při prvním spuštění Windows značně znechuceni. Objeví se velice zdlouhavé načítání systému, minutové prodlevy, kdy zíráte na přesýpací hodiny a nemůžete nic dělat. Pokud používáte Windows XP, Vista či 7 na disku SSD, jedná se o nepříjemnou kombinaci v případě, že daný SSD disk patří do kategorie méně kvalitních. Systém Windows XP totiž už tak pro práci s SSD disky není zcela přizpůsoben, což u pomalejších SSD poznáte naprostým vytuhnutím systému, kdy pouze svítí kontrolka disku a nemůžete nic dělat.

Problém můžete velice dobře vyřešit pomocí speciálních ovladačů z projektu FlashFire, které se zaměřují právě na lepší využití SSD při zdlouhavém načítání. Stáhněte si je zdarma z webu www.flashfire.org, a to podle verze vámi používaného sysétmu. Po stažení daný archiv ZIP rozbalte a vyberte instalaci pomocí souboru s příponou INF, například klepnutím pravým tlačítkem myši v Průzkumníkovi a volbou příkazu Instalovat. FlashFire je prozatím v testovací fázi, nicméně v praxi dosahuje velice dobrých výsledků i v nových Windows 7.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 3

Poslední komentáře Komentáře

POLICIE POLICIE 6.  7.  2011 22:35
ten FLASHFIRE u 64 bit W7 nejde co s tim ? sarin 24.  5.  2011 2:19
Ať ma servis co dělat x 20.  5.  2011 17:25
Přidat příspěvek Zobrazit vše