13.  8.  2008    Časopis Jak na počítač

Instalace Windows Vista – krok za krokem

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Instalace operačního systému je jedním z nejdůležitějších kroků ke správné funkci počítače. Špatně nainstalovaný systém vám přinese mnoho problémů, které vás budou stát čas a možná i peníze. Ukážeme vám jak správně a rychle nainstalovat Windows Vista, krok za krokem.

1. Vložte do mechaniky instalační DVD s operačním systémem a počítač restartujte. Po načtení zavaděče se zobrazí okno s možností výběru jazyka operačního systému, formátem času, měny a nastavení profilu klávesnice. Pokračujte klepnutím na tlačítko Další. 


2. V následujícím okně klepněte na tlačítko Nainstalovat.


3. Prvním krokem instalace operačního systému je zadání aktivačního kódu (Produkt Key), který najdete nejčastěji nalepený na boční straně počítače, spodní straně notebooku, nebo v případě nákupu samostatného operačního systému na pošetce média. Klepněte do připraveného pole a vepište prvních 5 znaků uvedených na štítku. Po zadání bude automaticky doplněna pomlčka, která oddělí druhou pětici znaků. Vepište celý 25místný aktivační kód a pokračujte klepnutím na tlačítko Další.

4. U starších vydání Windows Vista lze zadání licenčního čísla přeskočit a zadat je dodatečně. Operační systém v tomto případě běží v 30denní verzi, během které musíte aktivaci provést. Pokud licenční klíč nemáte, ponechte pole pro jeho zadání prázdné a pokračujte klepnutím na tlačítko Další. V dialogovém okně Chcete zadat Produkt Key nyní? pokračujte klepnutím na tlačítko Ne.

5. DVD s operačním systémem Windows Vista (na rozdíl od předchozích verzí Windows) obsahují všechny dostupné verze Windows Vista (Starter, Home Basic, Home Basic N (bez Windows Media Playeru),  Home Premium, Business, Business N (bez WMP) a Ultimate). Klepnutím označte zakoupenou verzi a pomocí zatržítka aktivujte volbu Byla vybrána zakoupená verze systému Windows. Pokračujte klepnutím na tlačítko Další.

6. V okně s licenčními podmínkami zatrhněte svůj souhlas s licencí v poli Přijímám licenční podmínky a pokrčujte klepnutím na tlačítko Další.

7. Vyberte typ instalace. Poklepáním označte volbu Vlastní (upřesnit)

8. V okně s výběrem cílového umístění označte ten pevný disk, na který chcete operační systém nainstalovat. Pokračujte klepnutím na tlačítko Další.

9. Samotná instalace probíhá bez uživatelského zásahu. Vyčkejte, než systém zkopíruje a nainstaluje potřebné soubory na pevný disk.

10. Po dokončení instalace může být počítač několikrát restartován. Během tohoto procesu není vyžadován žádný uživatelský zásah a vše probíhá zcela automaticky.

11. Po dokončení instalace se zobrazí okno, ve kterém vyplňte uživatelské jméno a bezpečné heslo. Heslo volte bezpečné, tj. kombinaci velkých, malých písmen a číslic, ale takové, které si budete pamatovat. Stejné heslo zadejte i do pole Opakujte zadání hesla a v poli Zadejte nápovědu pro heslo, si můžete nastavit frázi, která vám jej v případě zapomenutí připomene. Klepnutím si můžete vybrat obrázek, který se bude zobrazovat u vašeho uživatelského účtu. Pokračujte klepnutím na tlačítko Další.

12. V dalším kroku zadejte název počítače, například POCITAC, a klepnutím vyberte motiv pozadí pracovní plochy. Pokračujte klepnutím na tlačítko Další.

13. V okně Nastavení ochrany systému Windows, zvolte Použít doporučená nastavení.

14. Zkontrolujte nastavení data a času, případně je upravte. Pokud se čas a datum nezobrazují správně, budou pravděpodobně chybně nastavené v BIOSu. Pokračujte klepnutím na tlačítko Další.

 

15. V okně umístění zvolte možnost Doma, pokud jde o domácí počítač, případně zbývající možnosti Práce nebo Veřejné.

16. Instalaci dokončíte klepnutím na tlačítko Start.

17. Před prvním spuštěním systém zkontroluje jeho výkon a nastaví pro něj nejvhodnější výchozí nastavení.

18. V okně s přihlašovací obrazovkou zadejte heslo, které jste si zvolili v předchozím kroku (11) a stiskněte klávesu Enter, nebo klepněte na symbol šipky vedle pole Heslo.

19. Před prvním spuštěním probíhá krátká konfigurace individuálního nastavení.

20. Po dokončení konfigurace je operační systém Windows Vista úspěšně nainstalován a vy se můžete pustit do práce.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 1

Poslední komentáře Komentáře

Formátování HDD XxX 26.  10.  2010 14:07
Přidat příspěvek Zobrazit vše