2.  10.  2009    Windows 7  |  Windows Vista

Instalujte Windows 7 z flash disku!

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Systém Windows 7 slaví větší úspěch, než tomu bylo v případě Windows Vista. Jak na instalaci z flash disku, tedy například do kompaktních netbooků?

Windows 7 se již před několika týdny dočkaly své finální verze a zanedlouho budou oficiálně uvedeny do prodeje. S novým systémem se nabízí také otázky týkající se jeho instalace. Po stručném výčtu možností, jak Windows 7 nainstalovat, se blíže podíváme, jak připravit instalační USB flash disk Windows 7. Vyhnete se tím nutnosti použít standardní instalační disk DVD, na němž je systém běžně dodáván.

K čemu může instalace z flash disku užitečná? Scénářů je hned několik. V současnosti jsou hitem netbooky a malé notebooky, u nichž výrobci usilují o dosažení co nejnižší hmotnosti a kompaktnosti šasi. V důsledku toho zpravidla nevybavují tyto modely optickou DVD mechanikou. Instalaci Windows, které jsou na DVD disku dodávány, pak můžete provést pomocí externí USB DVD mechaniky, nebo použít tento návod a nainstalovat systém z běžného USB flash disku. Ten jednoduše po dokončení instalace můžete smazat a používat ho dále i pro jiné účely.

Článek čerpá z kompletního textu Jiřího Brejchy v Computeru 18/09, najít v něm můžete také další tipy a triky nebo podrobné testy. Hlavním tématem se staly Wi-Fi sítě krok za krokem, test laserových tiskáren nebo programy pro RapidShare. 100stránkový Computer 18/09 je právě v prodeji jen za 89 Kč.

Možnosti Instalace Windows 7

Ještě než se pustíme do samotné problematiky, pojďme se stručně seznámit s podporovanými možnostmi instalace a upgradu stávajícího operačního systému na Windows 7. Prvním předpokladem je, že váš stroj splňuje minimální doporučované požadavky; na všech takových počítačích můžete provést čistou instalaci. Pokud se rozhodnete pro upgrade, měli byste mít na paměti následující schéma: jste-li uživatelem Windows XP, pak jediným podporovaným postupem upgradu na Windows 7 je čistá instalace systému, majitelé Windows Vista mohou zvolit pohodlnější způsob přímého upgradu systému na Windows 7, nepřichází tak o stávající data a nastavení. Za zmínku stojí i podmínka definující, že jazyková verze původního systému by měla odpovídat jazykové verzi Windows 7.

Vytvoření instalace Windows 7 z flash disku

Velice jednoduchý způsob vytvoření instalačního flash disku využívá specializovaného nástroje. Obsah flash disku bude kompletně smazán, proto proveďte zálohu dat, která si přejete uchovat. Přesný postup je následující:

 1. Stáhněte si nástroj A Bootable USB.
 2. Připojte k počítači flash disk a spusťte A Bootable USB pomocí usb.exe.
 3. Po prvním spuštění se objeví tento dialog, v němž zaškrtněte políčko I have read and accepted the following Licence Agreementa pokračujte tlačítkem OK.
 4. V prvním poli pod nápisem Format USB klepněte na tlačítko Check USBa poté vyberte jednotku flash disku. Před dalším krokem ověřte, že je vybrána správná jednotka flash disku.
 5. Stisknutím tlačítka Format USB zahajte formátování flash disku. Tento krok trvá několik minut. Vyčkejte na jeho dokončení. Formátování flash disku můžete urychlit kliknutím na tlačítko Options v hlavním okně programu a zaškrtnutím volby QUICK v sekci Format switches. Můžete rovněž zadat vlastní pojmenování jednotky flash disku v políčku Volume Label.
  rozhrani.PNG
  Jednoduché rozhraní programu A Bootable USB
 6. Nyní zvolte, zda máte k dispozici instalační DVD Windows 7 (pokračujte bodem 7) či jeho obraz ve formátu ISO (pokračujte bodem 8).
 7. Proces vytvoření flash disku z DVD disku zahájíte stiskem tlačítka Check DVD. Ten provede kontrolu disku DVD. Vyčkejte několik minut na jeho dokončení a poté tlačítkem Start DVD spusťte samotný proces vytváření flash disku.
 8. Proces vytvoření flash disku z ISO obrazu Windows 7 zahájíte stiskem tlačítka Start ISO. Dále zadejte umístění ISO souboru. Vyčkejte několik minut na dokončení otevírání ISO obrazu. Poté tlačítkem Start ISO spusťte samotný proces vytváření flash disku.
 9. Po dokončení operace klepněte na tlačítko Exit, instalační flash disk je připraven k použití.
 10. Na počítači, na který budete instalovat Windows 7, povolte v BIOSu bootování z USB zařízení.
 11. Připojte instalační flash disk a restartujte počítač. Spustí se instalace Windows 7.

Poznámka: Některé procesy mohou v závislosti na konfiguraci vašeho počítače trvat několik minut, případně několik desítek minut. Buďte trpěliví a vyčkejte vždy na dokončení dílčích kroků.
X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 69

Poslední komentáře Komentáře

Re: Bootable USB skéro 31.  10.  2014 9:14
Bootable USB Zuki 17.  10.  2014 9:00
Re: Run as Administrator war 29.  5.  2014 17:58
Re: Pičovina Gumma 10.  3.  2014 23:20
Pičovina xXx 10.  3.  2014 21:58
Přidat příspěvek Zobrazit vše