22.  4.  2008    Internet

Internet a bezpečné připojení i surfování

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Pokud nechcete do zabezpečení investovat tisíce korun, máte možnost vybavit se zdarma dostupnými programy. Nevýhodou je nutnost poskládání do funkčního celku, avšak můžete si nastavit, co potřebujete, nejste závislí na jednom tvůrci.

Následující článek čerpá z časopisu Computer 8/08, který si již ve čtvrtek můžete koupit na stáncích i s 9GB DVD za skvělých 79 Kč a jehož hlavním tématem je právě počítačová bezpečnost. Kromě toho se v něm můžete těšit na největší test procesorů nebo jedinečnou soutěž o ceny za 150 000 Kč! Na DVD najdete HD trailery a videorecenze ve vysoké kvalitě.

Jaké zkušenosti s bezpečností máte vy? Které programy se vám osvědčily? Využijte diskuzi pod článkem a podělte se s ostatními.

Antivir, základ všeho

Antivirový program je základem kvalitního zabezpečení počítače, proto byste při jeho volbě neměli zaváhat. Doporučit mohu jeden z dvojice oblíbených antivirů zdarma AVG Anti-Virus Free Edition nebo avast! Home Edition. Oba nabídnou jak testy na požádání, tak detailní ochranu systému v reálném čase, web a e-maily nevyjímaje. Výhodou antiviru avast! Home Edition je kompletní česká lokalizace, která u konkurenčního AVG ve zdarma dostupné verzi chybí, byť se jedná o český výtvor a neomezená plná verze je v češtině také k dispozici. Ani u jednoho z těchto produktů ve zdarma dostupné verzi nemůžete počítat s technickou podporou ze strany výrobce, ta je k dispozici jen uživatelům plných, a tedy placených verzí. Jedná se však o drobný handicap, výhody jej značně převažují.

Nedejte šanci spywaru

Jakmile máte vybraný antivir, můžete sáhnout po doplňující antispywarové ochraně zdarma. V této oblasti představuje dlouholetou klasiku Ad-aware ve verzi free od společnosti Lavasoft, testy na požádání jsou totiž považovány za jedny z nejpodrobnějších, na spyware nebo tracking cookies si dokážou pořádně vyšlápnout. Hlavní nevýhoda je ale nepřehlédnutelná: nezískáte průběžnou ochranu v reálném čase, za tu byste si již museli v případě Ad-awaru zaplatit. Další antispywarovou stálicí je Spybot Search & Destroy, mezi jehož výhody patří podrobné informace o každém nalezeném škůdci, tracking cookies apod. Vyzkoušet můžete také populární Spyware Terminator a samozřejmě se o pozornost hlásí i Windows Defender od Microsoftu, který získáte již přímo v základní instalaci Windows Vista a jenž pro rychlou ochranu v reálném čase postačí.

Firewall, který si vyberete

Jak Windows XP, tak Vista vám nabízejí firewall již hned po instalaci systému, jedná se však o klasický paketový filtr – program průběžně sleduje veškerou navazovanou komunikaci a přiřazuje jí omezující pravidla. Součástí firewallu by však měly být i komponenty pro rozpoznání některých známých útoků, takže se na zabudované firewallové základy ve Windows nespoléhejte na sto procent. Ze zdarma dostupných variant především začínající uživatele a ty, kteří nechtějí nic zdlouhavě nastavovat, potěší ZonaAlarm ve Free verzi, která nedovoluje podrobně konfigurovat automaticky vytvářená pravidla. Hledáte-li česky komunikující firewall, uspokojí vás Sunbelt Personal Firewall od Sunbelt Software, původní produkt české společnosti Kerio. Po dobu měsíce běží bez omezení, pak se přepne do základní módu a můžete jej dál využívat zdarma.

Zastavte otravný spam

Outlook Express ve Windows XP i Windows Mail ve Windows Vista již hned od začátku nabízejí základní možnosti ochrany před nevyžádanou poštou, v případě posledně jmenované jde přitom i o automatický filtr příchozích zpráv, nejen black- nebo whitelisting. Vybrat si ale můžete i jiné filtry, jedná se jednak o úzce zaměřené moduly pro různé klienty, jednak o praktičtější univerzální ochránce – ti se zaměří přímo na protokol POP3 a je jim jedno, pro kterého klienta ve finále poštu filtrují. Určitě vyzkoušejte povedený program Spamihilator, který volí právě tento přístup a k němuž si můžete zdarma stáhnout i kompletní českou lokalizaci. Na několika prvních e-mailech pak jeho antispamový filtr rychle naučíte, která pošta je pro vás spamem, tvůrci pak slibují 99% úspěšnost.

Konec nebezpečných stránek

Pokud na webu trávíte skoro sto procent času a průvodcem je vám Internet Explorer, sáhněte po některém ze zdarma dostupných doplňků, jež ohodnotí stránku ještě dříve, než ji navštívíte. Řeč je například o pluginech McAfee SiteAdvisor nebo AVG Security Toolbar od AVG Technologies, původního Grisoftu. Internet Explorer se vám po jejich instalaci rozšíří o doplňující nástrojovou lištu, ze které můžete provádět základní nastavení, nicméně alfa a omega spočívá přímo v hodnocení vyhledávání – jakmile typicky v Googlu nebo Live Search zadáte řetězec pro hledání, seznam výsledků je doplněn o výstražné ikony cílové stránky. Je to dobré například při hledání warezu nebo podobně rizikových stránek. Jedná se o další předstupeň zabezpečení počítače, kdy škodlivý kód nenecháte vstoupit do svého počítače, navíc dokáže odhalit například i podvodné phishingové stránky, které jsou v centrálním blacklistu.

Bezpečný prohlížeč

Takový prohlížeč samozřejmě neexistuje, nicméně správným nastavením můžete bezpečnosti opět o kousek pomoct. Ať už používáte Internet Explorer, Firefox, Operu nebo některý jiný webový prohlížeč, zabruste do sekce s konfigurací – vždy zde najdete možnosti pro nastavení zacházení s osobními údaji, pravidla blokování automaticky otevíraných oken, zabezpečení internetové zóny a v neposlední řadě například i možnost budování seznamu důvěryhodných serverů. Buďte trochu paranoidní a pro internetovou zónu nastavte co možná nejpřísnější pravidla, a to i za cenu toho, že by se vám některé stránky nemusely korektně zobrazit. Naopak pro servery z místní sítě můžete zvolit benevolentnější zabezpečení, jelikož se většinou jedná o oblast, které můžete důvěřovat.




X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 1

Poslední komentáře Komentáře

ČR Petr 15.  3.  2017 16:36
Přidat příspěvek Zobrazit vše