Následující článek čerpá z časopisu Computer 8/08, který si již ve čtvrtek můžete koupit na stáncích i s 9GB DVD za skvělých 79 Kč a jehož hlavním tématem je právě počítačová bezpečnost. Kromě toho se v něm můžete těšit na největší test procesorů nebo jedinečnou soutěž o ceny za 150 000 Kč! Na DVD najdete HD trailery a videorecenze ve vysoké kvalitě.
Jaké zkušenosti s bezpečností máte vy? Které programy se vám osvědčily? Využijte diskuzi pod článkem a podělte se s ostatními.
Antivir, základ všeho
Antivirový program je základem kvalitního zabezpečení počítače, proto byste při jeho volbě neměli zaváhat. Doporučit mohu jeden z dvojice oblíbených antivirů zdarma AVG Anti-Virus Free Edition nebo avast! Home Edition. Oba nabídnou jak testy na požádání, tak detailní ochranu systému v reálném čase, web a e-maily nevyjímaje. Výhodou antiviru avast! Home Edition je kompletní česká lokalizace, která u konkurenčního AVG ve zdarma dostupné verzi chybí, byť se jedná o český výtvor a neomezená plná verze je v češtině také k dispozici. Ani u jednoho z těchto produktů ve zdarma dostupné verzi nemůžete počítat s technickou podporou ze strany výrobce, ta je k dispozici jen uživatelům plných, a tedy placených verzí. Jedná se však o drobný handicap, výhody jej značně převažují.

Nedejte šanci spywaru
Jakmile máte vybraný antivir, můžete sáhnout po doplňující antispywarové ochraně zdarma. V této oblasti představuje dlouholetou klasiku Ad-aware ve verzi free od společnosti Lavasoft, testy na požádání jsou totiž považovány za jedny z nejpodrobnějších, na spyware nebo tracking cookies si dokážou pořádně vyšlápnout. Hlavní nevýhoda je ale nepřehlédnutelná: nezískáte průběžnou ochranu v reálném čase, za tu byste si již museli v případě Ad-awaru zaplatit. Další antispywarovou stálicí je Spybot Search & Destroy, mezi jehož výhody patří podrobné informace o každém nalezeném škůdci, tracking cookies apod. Vyzkoušet můžete také populární Spyware Terminator a samozřejmě se o pozornost hlásí i Windows Defender od Microsoftu, který získáte již přímo v základní instalaci Windows Vista a jenž pro rychlou ochranu v reálném čase postačí.
Firewall, který si vyberete
Jak Windows XP, tak Vista vám nabízejí firewall již hned po instalaci systému, jedná se však o klasický paketový filtr – program průběžně sleduje veškerou navazovanou komunikaci a přiřazuje jí omezující pravidla. Součástí firewallu by však měly být i komponenty pro rozpoznání některých známých útoků, takže se na zabudované firewallové základy ve Windows nespoléhejte na sto procent. Ze zdarma dostupných variant především začínající uživatele a ty, kteří nechtějí nic zdlouhavě nastavovat, potěší ZonaAlarm ve Free verzi, která nedovoluje podrobně konfigurovat automaticky vytvářená pravidla. Hledáte-li česky komunikující firewall, uspokojí vás Sunbelt Personal Firewall od Sunbelt Software, původní produkt české společnosti Kerio. Po dobu měsíce běží bez omezení, pak se přepne do základní módu a můžete jej dál využívat zdarma.

Zastavte otravný spam
Outlook Express ve Windows XP i Windows Mail ve Windows Vista již hned od začátku nabízejí základní možnosti ochrany před nevyžádanou poštou, v případě posledně jmenované jde přitom i o automatický filtr příchozích zpráv, nejen black- nebo whitelisting. Vybrat si ale můžete i jiné filtry, jedná se jednak o úzce zaměřené moduly pro různé klienty, jednak o praktičtější univerzální ochránce – ti se zaměří přímo na protokol POP3 a je jim jedno, pro kterého klienta ve finále poštu filtrují. Určitě vyzkoušejte povedený program Spamihilator, který volí právě tento přístup a k němuž si můžete zdarma stáhnout i kompletní českou lokalizaci. Na několika prvních e-mailech pak jeho antispamový filtr rychle naučíte, která pošta je pro vás spamem, tvůrci pak slibují 99% úspěšnost.
Konec nebezpečných stránek
Pokud na webu trávíte skoro sto procent času a průvodcem je vám Internet Explorer, sáhněte po některém ze zdarma dostupných doplňků, jež ohodnotí stránku ještě dříve, než ji navštívíte. Řeč je například o pluginech McAfee SiteAdvisor nebo AVG Security Toolbar od AVG Technologies, původního Grisoftu. Internet Explorer se vám po jejich instalaci rozšíří o doplňující nástrojovou lištu, ze které můžete provádět základní nastavení, nicméně alfa a omega spočívá přímo v hodnocení vyhledávání – jakmile typicky v Googlu nebo Live Search zadáte řetězec pro hledání, seznam výsledků je doplněn o výstražné ikony cílové stránky. Je to dobré například při hledání warezu nebo podobně rizikových stránek. Jedná se o další předstupeň zabezpečení počítače, kdy škodlivý kód nenecháte vstoupit do svého počítače, navíc dokáže odhalit například i podvodné phishingové stránky, které jsou v centrálním blacklistu.
Bezpečný prohlížeč
Takový prohlížeč samozřejmě neexistuje, nicméně správným nastavením můžete bezpečnosti opět o kousek pomoct. Ať už používáte Internet Explorer, Firefox, Operu nebo některý jiný webový prohlížeč, zabruste do sekce s konfigurací – vždy zde najdete možnosti pro nastavení zacházení s osobními údaji, pravidla blokování automaticky otevíraných oken, zabezpečení internetové zóny a v neposlední řadě například i možnost budování seznamu důvěryhodných serverů. Buďte trochu paranoidní a pro internetovou zónu nastavte co možná nejpřísnější pravidla, a to i za cenu toho, že by se vám některé stránky nemusely korektně zobrazit. Naopak pro servery z místní sítě můžete zvolit benevolentnější zabezpečení, jelikož se většinou jedná o oblast, které můžete důvěřovat.