17.  5.  2009    Internet

Internet Explorer: (Ne)fungujicí hodnocení obsahu

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Hodnocení obsahu představuje jednu ze základních možností, kterými omezit přístup na stránky. Jaké možnosti nabízí Internet Explorer 8 a jeho starší verze?

Vliv médií všeho druhu, tedy také internet nevyjímaje, si lidé velice často spojují s rozšířením vln násilí, se špatným psychologickým odrazem na teprve dospívajících dítkách a dalšími negativními dopady. Ať už se rodiče těmito argumenty snaží děti skutečně uchránit, nebo pouze zakrývají neschopnost správné výchovy, mohou využít celé řady zabezpečení přístupu k potenciálně nevhodným webovým stránkám – mezi nejdiskutovanější patří různé specializované filtry a techniky hodnocení obsahu (content rating). Právě na podporu posledně jmenované kategorie se podíváme detailně, k dispozici je jak v nejnovější verzi Internet Exploreru, tak některých starších.

Jen aktivace nestačí

Stále ještě nejpoužívanější prohlížeč Microsoft Internet Explorer zahrnuje hodnocení obsahu nazvané RSACi, jehož původ se váže k organizaci Internet Content Rating Association. Systém RSACi klasifikuje stránku v různých citlivých kategoriích (především se jedná o jazyk, nahotu, násilí a sex), každá z nich je přitom hodnocena na stupnici o rozsahu 1 až 5 – čím vyšší číslo, tím více závadný obsah dané kategorie. Nastavení hodnocení obsahu RSACi není v prohlížeči vůbec obtížné, Internet Explorer všechny funkce skrývá pod skupinou voleb Nástroje | Možnosti internetu, a to na záložce Obsah.

ie.PNG
Nastavení hodnocení obsahu v Internet Exploreru

Díky uvedenému postupu dokáže prakticky každý využít systém hodnocení RSACi ve prospěch svůj i svých dítek. Druhá polovina úsilí ovšem padá na bedra webových vývojářů, kteří musí vlastní stránky vhodně klasifikovat, nicméně právě zde dopadá kosa na hodně tvrdý kámen – autoři webů systém příliš nevyužívají, a tak je filtrování v Internet Exploreru nejen zřídka používané ze strany uživatelů, ale také velice málo účinné.

Je statické hodnocení řešením?

Předurčení vhodnosti webu probíhá přidružením zvláštních parametrů odpovídající stránce. Kompletní popis, navíc včetně intuitivního průvodce tvorby odpovídajícího rozšíření, naleznete na domovských stránkách organizace ICRA. Základní podoba se dá vystihnout číselným označením kategorií. Například r (n 2 s 1 v 3 l 4) v popisu udává, že stránka obsahuje nahotu stupně 2 (n – nudity), sexuální obsah dosahuje hodnoty 1 (s – sex), násilí je na úrovni 3 (v – violence) akonečně jazyk peprného stupně 4 (l – language).

pruv.png
Část průvodce pro vytvoření hodnocení vlastního webu na stránkách ICRA

Jakmile se uživatel pokusí již hodnocenou stránku zobrazit, zkontroluje Internet Explorer nabízené hodnoty a porovná je s určením povolených úrovní svého nastavení. Pokud stránka takříkajíc projde, zobrazí ji bez jakýchkoliv dalších omezení. Tento černobílý přístup má samozřejmě ve srovnání s dynamickým hodnocením (například jazykovým filtrem, podobně jako u spamu) své výhody i nevýhody. Pokud jste zapomněli heslo k hodnocení obsahu v Internet Exploreru, můžete využít našeho dřívějšího tipu, který nese název Internet Explorer a odstranění hesla.

Jakou ochranu pro blokování webových stránek byste preferovali vy? Mají šanci na úspěch speciální rozšíření bezpečnostních balíků, jakou váhu přikládáte případnému omezení ze strany poskytovatele internetu? Je hodnocení v IE jen zbytečným přežitkem? Podělte se ostatními v diskuzi pod článkem.



X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 16

Poslední komentáře Komentáře

Re: jsem pro George 19.  5.  2009 1:35
Re: jsem pro VfB 18.  5.  2009 7:27
Re: Pryč z IE 8! - pryč hlupotou! VfB 18.  5.  2009 7:23
Re: Pryč z IE 8! Šamot 17.  5.  2009 20:53
jsem pro George 17.  5.  2009 20:38
Přidat příspěvek Zobrazit vše