29.  5.  2012    Windows 7

Jak být v bezpečí i bez antiviru?

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Ačkoliv se techniky útočníků neustále mění, je možné udržet si je od těla dodržením několika pravidel. Sami sebe uchráníte před phishingem, viry nebo dalšími riziky, které na vás číhají.

Nejrůznější bezpečnostní programy jsou důležitou součástí obrany, nezvládnou ale vše. Nejdůležitější vždy bylo a je vaše aktuální rozhodnutí – jak se nejen na webu chovat bezpečně? Přinášíme sedm tipů z praxe, které se hodí hlavně začínajícím uživatelům.

1. Pozor na data z cizích zdrojů a e-mailových příloh

Nejčastější prostředek virové nákazy dříve představovaly diskety, které ve velké míře rozpoutaly šíření malwaru. S rozvojem počítačových sítí a internetu se však viry začaly šířit právě těmito komunikačními kanály, které jim poskytují možnost rychlého infikování velkého množství počítačů po celém světě. Měli byste proto být obezřetní jak při stahování aplikací a jejich instalaci, tak otevírání příloh elektronické pošty. Pokud si spuštěním některého programu nejste jisti, můžete vyzkoušet chráněné prostředí takzvaného sandboxu, například s programem Sandboxie.

2. Není spyware jako spyware

A v systému Windows to platí dvojnásob. Jak společnost Microsoft, tak jiní výrobci často umně používají označení škodlivý kód nebo potenciálně nežádoucí aplikace pro co nejširší definici, avšak měli byste rozpoznat také například adware, tedy nežádoucí automatické zobrazování reklamy. Když ale budete ve Windows instalovat některý z programů zdarma, projděte si licenční podmínky – populárními se totiž bohužel stávají doplňky, které by jinak patřily do kategorie spywaru, nicméně bez jejich instalace aplikaci řádně nespustíte.

msc.png
Přehled automaticky spouštěných programů pomůže s proklepnutím systému

3. Nenásledujte odkazy v nevyžádané poště

Spammeři využívají nejrůznějších technik pro získání e-mailových adres, generováním náhodných variant počínaje a obchodu s již existujícími databázemi konče. Někde mezi těmito dvěma extrémy leží technika využívající slovníku, kdy spammer rozesílá zprávy na adresy slovo@doména, přičemž části před zavináčem doplňuje slovy ze slovníku. Spammer často samozřejmě neví, zda cílová adresa vůbec existuje, takže do těla zprávy může vkládat hypertextové odkazy – nikdy na ně neklikejte! Pokud budete následovat některý z těchto odkazů, spammer zjistí, že daná adresa je platná, a do budoucna se můžete těšit na další přísun nevyžádané pošty.

4. Pozor na internetové kavárny

V první řadě se jim snažte zcela vyhýbat. Pokud už přeci jen v opravdu krajním případě musíte využít jejich služeb, nezapomínejte, že jste na zcela cizím počítači, kde může běžet cokoliv. Nikdy se tak na těchto počítačích nepřihlašujte k internetovému bankovnictví ani dalším citlivým službám. Bez problémů je tak například nalezení spoje ve veřejných online jízdních řádech nebo čtení zpravodajských novinek, naprosto zakázanou zónou cokoliv, kde zadáváte některá svá hesla. Stejně tak si dávejte pozor při používání Wi-Fi hotspotů s minimálním nastavení zabezpečení.

5. Zálohujte, aby vaše data přežila

Operační systémy Windows XP, Vista i Windows 7 podporují zálohování dat zejména díky nástroji s výmluvným jménem Centrum zálohování nebo jeho variantám. Toto výchozí zálohování nabízí jednoduché kopírování souborů a složek ze zdrojového umístění do cílového, nastavit si můžete také automatický plán. Takováto rychlá záloha bez instalace specializovaných programů vám perfektně poslouží pro ochranu důležitých dat v případě virových a dalších katastrof.

zalo.png
Zálohování ve Windows nabízí pouze základní možnosti, zato je ale snadno ovladatelné

6. Paranoia má své opodstatnění

Při zálohování byste měli pamatovat na to, že data jsou tím víc v bezpečí, čím „dál“ od zdroje je kopírujete. Toto jednoduché pravidlo ve skutečnosti říká, že není dobré data zálohovat pouze kopírování z jedné složky do druhé v rámci jediného pevného disku, protože při hardwarové poruše přijdete o obě kopie. Stejně tak kopírování z jednoho pevného disku na druhý ve stejném počítači ztrácí význam v případě krádeže počítače (notebooku), živelné pohromě apod. Vyplatí se proto data zálohovat na přenosné médium (flash disk, externí disk), ještě lépe například kopírovat na NAS nebo je posílat na důvěryhodný FTP server.

7. Chraňte si své soukromí

Pro někoho již otřepaná fráze, která však nabývá stále většího významu. Pokud patříte mezi fandy Facebooku nebo jiných sociálních sítí, rádi vystavujete své fotky na webu, dělíte se o kousky svého denního života, nezapomínejte na správnou formu - zkontrolujte bezpečnostní nastavení a třeba si i sami sebe zkuste proklepnout vložením jména či přezdívky do vyhledávače.

Uvedených sedm rad dokáže začátečníkům přinést o něco bezpečnější pobyt na internetu a ochránit jejich data. Které další byste jim doporučili? Podělte se o své zkušenosti v tipy z praxe v diskuzi pod článkem.X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 29

Poslední komentáře Komentáře

zavirované webové stránky Karol 18.  11.  2012 1:52
:I Josef 5.  8.  2012 15:33
Re: dualboot prip.virtualbox Josef 5.  8.  2012 15:23
Re: Důvod? Josef 5.  8.  2012 15:19
Re: virus joye 4.  6.  2012 16:02
Přidat příspěvek Zobrazit vše