2.  7.  2012    Ostatní

Jak do Windows přidat nové písmo?

Autor: Doporučit článek  |  vytisknout vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Výchozí sada písem v systému Windows nemusí stačit každému, a tak je zde možnost přidat vlastní. Prozradíme vám, jak na to rychle a spolehlivě.

Pro přidání písma do systému stačí, abyste na soubor s jeho obsahem (nejčastěji má příponu TTF nebo FON) v kterémkoliv souborovém správci, tedy například Průzkumníku Windows nebo Total Commanderu, poklepali levým tlačítkem myši. Otevře se okno s náhledem vzhledu písma, a navíc si díky použití klasické věty „Příliš žluťoučký kůň úpěl ďábelské ódy“ můžete ověřit správnost zobrazení českých znaků. Pro přidání písma do systému v tomto dialogu stiskněte tlačítko Instalovat.

nahled.png
Náhled vybraného písma s možností jeho instalace do systému
Tip navíc: Písma nejsou ničím jiným než speciálními typy souborů. Pokud byste je tedy potřebovali rychle kopírovat, přesouvat nebo mazat, můžete to provést ve složce C:\Windows\Fonts. Ale dejte si pozor, jedná se o speciální systémovou složku, takže si vždy dvakrát rozmyslete, co děláte.

Systémové okno se zobrazením dostupných písem nabízí také některé doplňující funkce. Pokud chcete vidět, jaké znaky písmo obsahuje a jak vypadá jeho použití v různých velikostech, stačí na jeho název poklepat levým tlačítkem myši. Přejete-li si toto zobrazení rovnou vytisknout, stiskněte v nově otevřeném okně tlačítko Tisk. Podobně také pokud v kontextové nabídce původního okna následujete příkaz Vlastnosti, zobrazí vám Windows detailní přehled parametrů vybraného písma. Pro rychlé odstranění písma stačí, abyste odpovídající soubor smazali jako v případě kteréhokoliv jiného.
Další bleskovkyX

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat


celkem 3

Poslední komentáře Komentáře

Jak přidat písma do Windows XP Miroslav Kupfer 7.  1.  2013 10:28
Stavební míchačky , kmk 3.  8.  2012 15:52
Stavební míchačky , KMK 3.  8.  2012 15:51
Přidat příspěvek Zobrazit vše